Odessa пунк

Anders Härm

Kunstnikud: Artraiders, Igor Vareškin, Oleg Vladimirski, kuraator Anders Härm. Näituse avamine reedel 4. juunil kell 17.00 (mitte kell 18.00, nagu varem välja kuulutatud) Näitus on Tallinna Linngaleriis avatud 5.-27.juunini.

 

Näitus ”Odessa пунк” hõlmab endas kolme väga eriilmelist ja vahest vastandlikkugi nähtust Odessa kaasaegse kunsti skenelt. Oleg Valdimirski on legendaarne Odessa pressifotograaf, Igor Vareškin peamiselt tuntud maalikunstniku ja graafikuna ning kunstirühmitus ”Art-Raiders”  koosneb ligi kahekümnest noorema põlvkonna kunstnikust, kelle jaoks rühmitus on individualistlike kunstipraktikate kõrval kollektiivse aktsionismi platvormiks. Antud näituse raames seob neid kõiki aga suhestumine Odessa linnakeskkonnaga, mis on käesoleva aasta Linnagalerii näituseprojektide fookuses, mis kannab üldpealkirja “Cityscape”.

Odessa on linn, mis ka suurema osa eestlaste jaoks on tugeva mütoloogilise laenguga. Seda rikkaliku linnatekstiga kuvandit  toestavad vaikselt põske muigavad odessiidid igakülgselt ja meeleldi. Nad on samavõrd uhked oma legendaarsete hoovide üle koos kasside ja viinamarjaväätidega kui linnaasutajate Richelieu ja de Ribasi üle; ühtviisi läheb neile korda nii kunagine vabalinna staatus kui kuulsaim Odessa vabamõtleja Ostap Bender. Odessaga seostub nii kuurortlinna romantika, terve nõukogude huumorikoolkond kui ka kohaliku filmistuudio kuulsusrikas ajalugu. Problemaatiline Musta mere laevastik ning tätoveering ”Odessa” koos kohustusliku ankruga on muidugi puhas klassika. Kõikvõimalikke (ja võimatuid) linnaskulptuure meeldib neile ikka mitmeid kordi rohkem püsti panna kui Edgar Savisaarele, Jaak Aaviksoole ja Tauno Kangrole kolme peale kokku. Ja nii edasi, ja nii edasi…

Käesolev näitus aga üritab Odessat näidata seda ”ametlikku” Odessa linnateksti pisut ”õõnestades”. Oleg Vladimirski on straight photography stiilis üles pildistanud stseene odessiitide argielust, näidanud ikonograafiliselt odessalikke paiku ja stseene nihestatud vaatenurgast. Seeria, mis kannab nime ”Fotod tänavalt” ”on valminud võrdlemisi pika aja jooksul ja hõlmab perioodi nõukogude ajast tänapäevani. Igor Vareškini fotoseeria ”Linnaabstraktsioonid” (2009) tungib linnakeskkonna faktuuridesse, suurendades Odessa majade, plankude ja aedade osiseid konkreetsete kujutiste kadumiseni jätkates nii teiste vahenditega oma otsinguid abstraktses maalikunstis. Art-Raidersitelt on eksponeeritud kahte tüüpi linnaakstioonide dokumentatsioonid, mis annavad suhteliselt hea ülevaate nende aktsionismipraktikatest. ”Kärbsed ja kotletid Kiievi moodi” on üks nende ”näitustest” Vanal turul (Starokonnõi rõnok). Tegemist on kirbuturuga, kus müüdavast tränist teevad rühmituse liikmed skulptuure, mida siis sealsamas eksponeeritakse. Igaks näituseks, mis toimuvad regulaarselt igal pühapäeval kella 11.00-13.00, valitakse endi hulgast ”kuraator”, kelle ülesandeks on siis välja töötada järgmise ekspositsiooni teema. Teine aktsioon kannab pealkirja ”Art-Raiders vandalismi vastu” (6.08.2008). See on üks nende sekkuvatest protestiaktsioonidest, kus kunstnikud, kelle hulka kuuluvad ka grafiti kunstnikud värvivad omaalgatusliku restaureerimisaktsiooni käigus valgeks tagasi Primorski bulvaril asuva ning linna arhitektuurimälestiste hulka kuuluva Kolonnaadi.

Neid kolme vaatenurka kõrvutades ja vastandes peaks avanema üpris huvitav ja kindlasti alternatiivne pilk sellele kummalisele linnale Ukrainas.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht