Välisministeerium kingib Eesti Kunstimuuseumile hinnalise 17. sajandi Madalmaade maali

Marika Pärn

Välisministeerium kingib Eesti Kunstimuuseumile 90. juubeli puhul Madalmaade kunstniku Govert Dircsz. Camphuyseni õlimaali „Kana pesal”. Seni on Eesti Kunstimuuseumis restaureeritud maal kuulunud Eesti saatkonnale Moskvas, mis on suurima ja parima kunstikoguga Eesti välisesindus.

Maali pidulik üleandmine toimub teisipäeval, 5. jaanuaril 2010 kell 15.00 Kadrioru kunstimuuseumis – Kadrioru lossi peasaalis (Weizenbergi 37, Tallinn). Kingituse annab üle Eesti Vabariigi välisminister Urmas Paet.

Amsterdami kunstniku Govert Dircsz. Camphuyseni (1624–1672) õlimaal „Kana pesal” on maalitud aastatel 1645–1650. Maali originaalsus ja autorsus on leidnud kinnitust rahvusvahelises erialaringis. Raamatus „Eesti Vabariigi suursaatkond Moskvas” kirjeldab kunstiajaloolane Helena Risthein saatkonna kunstikogu ja toob eraldi välja maali „Kana pesal” autorinime ja väärtuse.

„Kvaliteedilt ja nimekuselt on tegu Kadrioru kunstimuuseumi püsiekspositsiooni väärilise tööga”, kinnitas muuseumi direktor Kadi Polli.

Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Vabariigi välisdiplomaatia ajalugu on omavahel tihedalt seotud. Kirglik kollektsionäär Peeter Tauk, Eesti Vabariigi aukonsul Peterburis, pühendus kunstile sedavõrd, et temast sai 1930. aastatel Eesti Kunstimuuseumi direktor. Arvestatav Euroopa vana maalikunsti kollektsioon oli ka Julius Seljamaal, Eesti suursaadikul Moskvas aastatel 1928–1933.

Välisminister Urmas Paet märkis, et Eesti saadikud on läbi aegade hinnanud ja kogunud kunsti, tehes väärtuslikke oste nii riiklikul kui ka eratasandil. „Rariteetsemate kunstiteoste üleandmine Eesti Kunstimuuseumile kinnitab seda seost ning aitab teosed kunstihuvilistele kättesaadavamaks teha”, rõhutas Eesti välisminister.

Gorkumis sündinud Govert Dircsz. Camphuysen õppis Amsterdamis portreekunsti, spetsialiseerudes hiljem ümber taluinterjööride maalimisele, mille üheks alažanriks on kodulindude „portreed”. 1652. aastal suundus Camphuysen tööle Gottorfi õukonda Schleswig-Holsteinis ning 1655. aastal sealt edasi Stockholmi õukonda kuninganna Hedvig Eleanora teenistusse. Kunstnik suri Amsterdamis 1672. aastal.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht