Eike Epliku näitus „Mõned neist lindudest lendasid selili“ Linnagaleriis

Skulptor Eike Eplik avab Tallinna linnagaleriis 23. septembril kell 18 uue näituse kaduvusest ja koltuvatest väärtustest. Näitus jääb lahti kuni 11. oktoobrini 2015.
Tunnustatud ja rikkaliku loomingulise pagasiga noorel skulptoril on selgelt eristuv käekiri, mida iseloomustab keskese objekti puudumine, erinevates galerii osades rulluvad lahti väikesed misanstseenid. Eike Epliku loomingus korduvad erinevat tõugu koerad, käbid ja ananassid, hirved ja vigastusi tekitavad langevad puud. Äratuntavate inimese ja looma vormidega mängimine, nende kombineerimine annab Epliku skulptuuridele tugeva psühholoogilise mõjuvuse, neis on samuti midagi alateadlikku ja ürgset.
Eplik kasutab oma loodustest pärit motiividega jutustuste esitamiseks tervet galeriiruumi põrandast laeni ja skulptuuritehnikaid klassikalisest kipsivalust kuni paberi- ja puiduassamblaažide ja leidobjektideni. Skulptori alateadlik loomeprotsess ei ole alati lõpuni lahtiseletatav, samas installatsioonid on jutustavad ja poeetilised, sisaldades alati ka ähvardavat ja absurdset elementi. Selliseid lugusid on tihti ka muinasjuttudega seostatud.
Uuel näitusel „Mõned neist lindudest lendasid selili“ mõtiskleb Eike Eplik kaduvusest ja mööduvusest: „Tundub, et tegemist on kaduvuse ja kõdunemisega, koltuvad väärtused, välja surevad loomad. Nukrad kogujad, kes ei suuda seda kõike haihtumast hoida… Palju on alateadlikku, midagi sisemist, tugevat, aegumatut, sügaval inimeses, nagu muld millest taim võrsub. Must ja määriv, viljakas ja ängistav, inimese pärisosa.“
Samas ei ole näituse meeleolu traagiline, vaid pigem leiab kuhtumise tsüklis oma loomulikkuse: „Putukas peab sööma puuvilja, et edasi elada, ilma traagikata, vaikselt ja järjekindlalt.“
Eike Eplik lähtub käesoleva näituse skulptuurides ka improvisatsiooni põhimõtetest: „Tahtsin ühendada Madalmaade natüürmortide teemat improvisatsiooniga. Päris improviseerimine on skulptuuri puhul aga keeruline. Kui töötad materjaliga kaua, siis ikka mõtled tööga kaasa, ei ole palju võimalust suurtele juhustele, pead töötama eesmärgipõhiselt. Muidugi samas, asjad lihtsalt ka kujunevad materjali mõjul ja selles on oma võlu. Selles mõttes on looming minu jaoks voolav ja vaba protsess, mis algab teadlikest valikutest ning siis kujuneb selle ümber loomulik tervik, see protsess on alati huvitav.“
Eike Eplik (s.1982 Raplas) on kunstnik, kes elab ja töötab Tartus. Ta on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuri eriala BA (2007) ja Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri eriala MA (2010). Töötab alates 2012 Tartu Lastekunstikoolis vormiõpetuse õpetajana ja alates 2014 Tartu Kõrgemas Kunstikoolis õppejõuna. Eplikul on olnud mitmeid isiknäitusi, viimati „Kujukuju” 2014 sügisel Draakoni galeriis. Osalenud ka grupinäitustel ning teinud koostööprojekte teiste kunstnikega, sh interdistsiplinaarseid töid 2014 valmisid lavaelemendid Eva Labotkini ja Mai Söödi tantsulavastusele „Warrior / Hundi teekond läbi punamütsikese soolestiku”, sel sügisel Ingrid Tuksami tantsulavastuse „Vassilissa” tarvis. Järgmisena valmib  2015 oktoobris Kanuti gildis toimuva uue helikunsti festivali raames installatsioon koostöös vokaalansambliga Eeter, elektronmuusikute Mihkel Tombergi, Aivar Tõnso ning videokunstnik Tenkuga (Andres Tenusaar). 2016 kevadel tuleb Tartus Nooruse galeriis ühisnäitus koos Soomes tegutseva skulptori Berit Talpsepp-Jaanisooga.
Eike Eplik on pälvinud ART IST KUKU NU UT kaasaegse kunsti festivali, noore kunstniku produktsioonistipendiumi KUKU NUNNU ja Eesti Kultuuriministeeriumi Eduard Wiiralti stipendiumi. http://cargocollective.com/eikeeplik
Tallinna linnagalerii
24. september – 11. oktoober 2015
Harju 13
K-P 12-18, tasuta
www.kunstihoone.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht