Einar Vene Vabaduse galeriis

Einar Vene maalinäitus “Tappa lohet” on Vabaduse galeriis avatud kuni 19. IV  2016.
Neljapäeval, 14. IV  algusega kell 18 on Einar Vene artist talk ehk parafraseerides väljapaneku ideed, kunstnik ilmub rahva ette.
Einar Vene ei ole Eesti kunstipublikule tundmatu nimi. Ta on tegutsenud meie kunstipildis 1980ndate algusest pärast kunstiakadeemia (siis Eesti Riiklik Kunstiinstituut) lõpetamist. Ta sai nii-öelda klassikalise maalijahariduse, kuid algusest peale on ta üsna isepäiselt maalinud nii, nagu on ise õigeks pidanud. Ehk ta ei ole sobinud ei meie tollasesse professionaalsesse maalikunstipilti ega sobi päris hästi ka praegusesse. Tema kunstist rääkides on kasutatud pigem mõisteid “autsaider”, “naivist”, “omamaailm”, “esoteerika”, “naiividealistlik filosoofia”, “hea maitse proovilepanek”, aga teda on 1980ndate keskpaigast ehk siis ajast, kui Eesti kunsti kontekstis postmodernismist rääkima hakati, seostatud selle mõistega.
Einar Vene mitte ainult ei jutusta lugusid, kuigi tema maalid on 1980ndatest peale olnud allegoorilised jutustused või ka väiksemad lookesed, just nii, nagu see on kunstnikule endale sobinud, vaid ta loob julgelt (kes tahab, võib kasutada ka väljendit “süüdimatult”) oma maailma, kasutades meil üldlevinud mütoloogiat (kõige enam kristlikke müüte, aga teisi kollektiivses teadvuses kinnistunud lugusid), sidudes neid kas siis millegagi, mis on talle tema enda elus oluline või viimasel ajal järjest enam millegagi, mis on üldisemalt “õhus”, mis on päevakajaline, sageli mõistetamatu ja hirmutav. Mida ärevamaks on läinud tegelikkus, seda enam on ka Einar Vene oma maailma toonud otseseid osundusi sellesse. Kuigi ta ei ela (enam) vandlitornis, tema omamaailmast võib tinglikult rääkida isegi ka kui krüptilisest kommentaarist praegusele kriisile, ideoloogilistele vastuoludele, võimumängudele, kasutab ta endiselt maalikeelt, kus on õige suvaliselt rakendatud keskaegset sõnavara, pikkides sinna XXI sajandi slängi ja sidudes seda tervikuks XVIII sajandi grammatiliste vormidega. Aga seegi süsteem võib pildist pilti (aastast aastasse) muutuda ehk XX sajandi leksikasse on pikitud XIV sajandi slängi ning need liidetud kokku näiteks X sajandi lausestusega. Einar Vene maalid on veidrad, kohati lausa vulgaarselt banaalsed, aga ka vaimukad.
Vabaduse galerii väljapanekus võib näha vahest rohkem kui varasematel näitustel otseseid viiteid meie lokaalsetele sündmustele ning eelkõige nende võimalikele tähendustele nagu on seda “Aljo?a ilmumine rahvale”
(mis on ju ka otsene osundus XIX sajandi vene kunstniku Ivanovi tuntud maalile “Kristuse ilmumine rahvale” ja selle kaudu ajaloopildi konstrueerimisele). Või mitmetes maalides transsooliste tegelaste kasutamine (habeme ja naisekehaga ingel jne).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht