Hõimupäevade konverents pühendub soome-ugri rahvaste ärkamisajale

Neljapäeval, 25. oktoobril toimub Eesti Rahva Muuseumis Eesti Vabariik 100 rahvusvahelisse programmi kuuluv hõimupäevade konverents, mis käsitleb ka teiste sugulasrahvaste rahvuslikku liikumist ja iseseisvuspüüdeid. Kell 11-16.30 toimuvat konverentsi kannab üle ERR kultuuriportaal.
“Eesti iseseisvumise ajal toimusid pöördelised sündmused Venemaal ja kogu Euroopas. Lisaks Eesti ja Soome iseseisvaks saamise lugudele tulevad konverentsil käsitlusele Ungari, Karjala, Udmurdi, Marimaa, Komi- ja Mordvamaa rahvusliku ärkamise erinevad lood,” ütles konverentsi korraldaja Fenno-Ugria Asutuse nõunik Jaak Prozes.
Konverents “100 aastat soome-ugri rahvaste iseolemist” keskendub soome-ugri rahvaste ajaloo pöördelistele sündmustele sada aastat tagasi. 1917. aasta oktoobrirevolutsiooni ja Esimese maailmasõja lõpptulemuseks oli iseseisvate soome-ugri riikide tekkimine ja Vene NFSV koosseisu jäänud soome-ugri rahvaste rahvuslike territoriaal-autonoomiate moodustamine. See oli Venemaa soome-ugri rahvaste esimene rahvuslik ärkamisaeg, mille käigus sündisid ja surid suured ootused, lootused.
Konverentsi külaliste tervitajate hulgas on Riigikogu liige ja Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee asepresident Marianne Mikko ning EV100 juhtrühma esimees Toomas Kiho.
Avaettekande peab Mari riikliku ülikooli kultuuri ja kunstide teaduskonna dekaan Rodion Tšuzajev mari rahvuslikust liikumisest ja rahvuslik-territoriaalse autonoomia saavutamisest 1917 – 1921. Ajalooteaduste doktor Vladimir Abramov räägib Mordva rahvuslikust liikumisest aastatel 1917 – 1921.Venemaa Teaduste Akadeemia Udmurdi filiaali filosoofia ja õiguse instituudi direktor Aleksei Ponomarjov peab ettekande “Sada aastat, sada isikut, sada sündmust: Udmurdi riikluse sajandaks juubeliks”. Komi rahvusmuuseumi direktori asetäitja Svetana Bandura keskendub sürjakomide parlamentarismi allikatele.
Petrozavodski riikliku ülikooli välismaa ajaloo, politoloogia ja rahvusvaheliste suhete kateedri juhataja prof Juri Kilin räägib Karjala autonoomia projekteerimisest aastatel 1918 – 1920. Pekka Kauppala Helsingi ülikoolist räägib iseseisva Soome sünnist 1917 – 1922 aastate geopoliitika ja soome-ugri küsimuse taustal. Tartu Ülikooli eesti ajaloo osakonna dotsent PhD Ago Pajur tutvustab külalistele Eesti teed omariiklusele 1917 – 1918. Budapesti ülikooli õppejõud PhD Andres Bereczki peab ettekande “Suur sõda, revolutsioonid ja Trianoni rahuleping. Ungari aastatel 1917-1920”.
Ettekannetele järgnevad arutelud, milles räägitakse eelnevalt käsitletud sündmused üheskoos põhjalikumalt lahti.
Hõimupäevade konverents on ühtlasi avalöögiks 26. ja 27. oktoobril Setomaal Värskas toimuvale soome-ugri rahvaste maailmakongressi vahekonverentsile.
Vahekonverentsi külalised soome-ugri maailmast on Hõimupäevade konverentsile osalema kutsutud Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul ning konverents kuulub Eesti Vabariik 100 rahvusvahelisse programmi. Konverentsi töökeeled on eesti ja vene keel (sünkroontõlkega).
Konverentsi korraldab MTÜ Fenno-Ugria Asutus Riigikantselei ja Kultuuriministeeriumi toel.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht