Näitus „Linn ja mets“ Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis

Poola kaasaegsed disainerite loodud elupaigad linnas elutsevatele loomadele, lindudele ja putukatele

Laupäeval, 16. septembril avatakse Eesti Tarbekunsti- ja Disanimuuseumis näitus “Linn ja mets”, kus on võimalik tutvuda Poola kaasaegsete disainerite poolt loodud elamisvõimalustega linnas pesitsevatele loomadele, lindudele ja putukatele.

Näitus avatakse laupäeval kell 16 toimuva töötoaga, kus külastajad saavad näituse koostajate juhendamisel osaleda näituse teemaga haakuva linna ja maad ühendava seinamaastiku loomisel, kasutades teipi ja kleebiseid, mis põhinevad graafilise disaineri Malgorzata Gurowska loodud kujundusel, mis on kasutusel ka näitusel. Loodud kujutis saab osaks näitusest, mis selle käigus külastajate abil edasi kasvab. Oodatud on nii suured kui väikesed.

„Linn ja mets“ on näituste ja töötubade sari, mis edendab keskkonnakaitset ja keskkonnasõbralikkust. Projekti järgmist osa, mis on tehtud koostöös veebilehega Culture.pl, esitletakse 16. septembrist kuni 19. novembrini Tallinna Disainiöö festivali raames Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis.

Näitus toob kokku uue põlvkonna Poola disainerid, kes esindavad oskusi, mis ulatuvad tootedisainist arhitektuuri ja linnaplaneerimiseni, leidmaks loomingulisi lahendusi looduse ja linnakeskkonna paremaks kooseksisteerimiseks.

Projekti „Linn ja mets“ eesmärk on pöörata tähelepanu linnas pesitsevatele elukatele – lindudele, loomadele, putukatele. Kaasatud disainereid on kutsutud looma neile pesakaste, et väljendada oma kogemusi keskkonnas toimuvate muutustega ja muret nende pärast.

Näitusel eksponeeritavad pesakastid on loodud eri linnuliikidele, näiteks disainistuudio kõrval müüril elavatele piiritajatele, või siis naabruses elavatele siilidele. Tööd esindavad ülimalt hoolivat lähenemisviisi, kasutades looduslikku kaitsesüsteemi kahjulike putukate vastu. Ühtlasi väljendavad need huvi nahkhiirte ja putukate vastu. Kõigist näidetest kumavad vaatajani soov ja püüe lepitada omavahel linnaelu ja looduslähedust.

Näituseprojekt hõlmab nii uusi kui ka olemasolevaid projekte – näiteks „Dziupla“ („Õõnsus“), mille Menthol Architects kavandas värvuliste jaoks: „Keskkonnakaitse teema on meie jaoks väga tähtis. Kavandasime Poola esimese piiritajate pesitsustorni, mis viis meie tähelepanu nende kaitsmise teemale. Värvulistele mõeldud projekt oli inspireeritud vaatlustest lähedalasuvas pargis. Soovisime luua vaheldust tüüpilise kujundusega pesakastidele ning juhtida tähelepanu lindude arvukuse vähenemisele linnas.“

Näituse kuraator Ewa Solarz ütleb: „Maailmas elab üle seitsme miljardi inimese. Linnakobarad üha kasvavad, võttes enda alla üha rohkem ruumi ja loomade looduslikku elukeskkonda. Inimesed hõivavad üha rohkem Maa pinda. Mitte loomad ei tulnud meie juurde, vaid meie võtsime üle nende elupiirkonnad. Ma saame aidata linnas elavaid metsloomi neile pesapaikade rajamisega ja asjakohase teavitustööga. Need on „Linna ja metsa“ projekti eesmärgid.“

Näitusel osalevad disainerid: Agnieszka Bar; Anna Szuflicka; Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Zofia Strumiłło-Sukiennik, Krzysztof Benke, Tomasz Korzewski / Beza Project; Asia Piaścik / Dingflux; Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz, Małgorzata Ćwiek / Grynasz Studio; Monika Brauntsch / Kafti; Ewa Bochen, Maciej Jelski / Kosmos Project; Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski / Malafor; Marcin Pogorzelski / Mapog; Liliana Krzycka, Rafał Pieszko / Menthol Architects.

KORRALDAJAD

Culture.pl on Adam Mickiewiczi Instituudi, Poolat ja Poola kultuuri maailmas edendava rahvuskultuuri instituudi peamine bränd. Siiani on see tutvustanud Poola teatrikunsti, disaini, visuaalkunsti, muusika ja filmi paremikku enam kui 52 miljonile inimesele 70 riigis. Külastage Culture.pl veebilehte, et saada värsket teavet põnevamate Poola kultuuri puudutavate sündmuste kohta maailmas. Samuti leiate lehelt rohkesti kunstnike biograafiaid, arvustusi, esseesid ja peamiste Poola kultuuriasutuste tutvustused.

WILK Avatud Disainiklaster

Ewa Solarz, kuraator

Monika Brauntsch, projektijuht

Ewa Bochen ja Maciej Jelski, Kosmos Project, näituse kujundajad

Małgorzata Gurowska, graafiline disainer

NÄITUSEL OSALEVAD DISAINERID

/ AGNIESZKA BAR www.agnieszkabar.pl

RASVATIHANE

„Otsustasin teha pesakasti rasvatihasele, lähtudes liigi kaitse rangest põhimõttest. Rasvatihane pesitseb sageli linnapiirkondades. Kuna minu töömaterjaliks on klaas, otsisin pesakastide vajaduste ja eripärade ning klaasi omaduste vahel kokkupuutepunkte, mis võiksid olla funktsionaalselt õigustatud. Tegu on eksperimentaalse projektiga, mis on mõeldud hõlbustama linnuvaatlust.“

/ ANNA SZUFLICKAwww.annaszuflicka.com

KIMALASED

„Kimalased on väga toimekad ja kasulikud putukad, kuid viimastel aastatel on neid hulgaliselt surnud. Luues neile lihtsa ja esteetilise taru, tahaksin kutsuda nad tagasi meie aedadesse ja parkidesse.“

/ BEZA PROJEKT / ANNA ŁOSKIEWICZ-ZAKRZEWSKA JA ZOFIA STRUMIŁŁO-SUKIENNIK KOOSTÖÖS KRZYSZTOF BENKE JA TOMASZ KORZEWSKIGA www.bezaprojekt.pl

PIIRITAJA

„Ehitame pesakasti piiritajatele, kelle pesad asuvad meie töökoha naaberhoone müüril. Näeme müüri oma akendest ja loodame väga, et piiritajad tulevad siia tagasi!“

/ DINGFLUX / ASIA PIAŚCIKwww.dingflux.com

/ KAFTI / MONIKA BRAUNTSCH www.kafti.com

METSIKUD TOLMELDAJAD

„Betoonlinnad ja klanitud linnapargid ei paku just kuigi palju pelgupaiku metsikutele tolmeldajatele, ehkki paradoksaalsel kombel tuleb neile kasuks kahjuritõrjevahendite vähesus. Neile elupaiga loomine ei nõua suuri pingutusi ja see toetab nende tähtsat ülesannet – taimede tolmeldamist. Putukate hotelli projekt võimaldab ühtlasi üsna suurt paindlikkust.“

/ GRYNASZ STUDIO / MARTA NIEMYWSKA-GRYNASZ, DAWID GRYNASZ JA MAŁGORZATA ĆWIEK www.grynaszstudio.com

ŻOLIBORZI SIILID

„Me elame Varssavis Żoliborzi linnajaos ning kohtame suveõhtuti jalutuskäikudel tihti neid armsaid ja toimekaid loomi. Paljud aiad ja haljasalad on siilide elupaigaks. Meie disainitud kasti võib paigutada aeda, et see pakuks siilidele pesapaika ja talvel peavarju.

/ KOSMOS PROJECT / EWA BOCHEN JA MACIEJ JELSKI www.kosmosproject.com

NAHKHIIRED

„Nahkhiirtega on kahtlemata seotud palju uskumusi ja legende. Neid salapäraseid ööloomi, kes ripuvad pea alaspidi ja talvituvad kummalistes paikades, on traditsiooniliselt seostatud võlukunsti, nõidade ja vampiiridega. Tänini usutakse, et nad imevad verd ja takerduvad juustesse. Tegelikult on nahkhiired aga inimestele väga kasulikud – maja ligiduses elav nahkhiirekoloonia hävitab tülikaid putukaid.“

/ MALAFOR / AGATA KULIK-POMORSKA JA PAWEŁ POMORSKI www.malafor.co

VARBLASED

„Meie ehitame varblastele, luues pesakasti, mis on mõeldud tervele varblaste kolooniale, keda kavatseme loendada. Aga miks just varblased? Sest seda lindu seostatakse tihedalt inimkonnaga ja ta asus inimasulatesse elama juba tuhandeid aastaid tagasi. Varblased elavad parvedena, niisiis on neil tarvis tervet elamurajooni!“

/ MAPOG / MARCIN POGORZELSKI www.mapog.com

TIHASED

„Linnumaja on osa looduslikust kaitsesüsteemist kahjulike putukate vastu. Selle tihaste pesakasti algidee oli see, et paljudele kohalikele kastanipuudele on nuhtluseks kahjurid, kellest tihased toituvad. Siinne projekt on jätk varasemale, mille eesmärk oli vähendada kemikaalide kasutamist aedades ning tugevdada loomulikku kaitset, mis põhineb koostööl kahjuritest toituvate looduslike kiskjatega.“

/ MENTHOL ARCHITECTS / LILIANA KRZYCKA, RAFAŁ PIESZKO www.menthol.pl

VÄRVULISED

„Keskkonnakaitse teema on meie jaoks väga tähtis. Kavandasime Poola esimese piiritajate pesitsustorni, mis viis meie tähelepanu nende kaitsmise teemale. Värvulistele mõeldud projekt oli inspireeritud vaatlustest lähedalasuvas pargis. Soovisime luua vaheldust tüüpilise kujundusega pesakastidele ning juhtida tähelepanu lindude arvukuse vähenemisele linnas.“

MEIE EKSPERDID / USSURI http://www.ussuri.pl/

Ettevõtte eesmärk on aktiivselt kaitsta metsloomi, luues neile meisterlikke pesapaiku, näiteks pesakaste, pesasid ja muid varjupaiku, ning korraldades tegevusi, mis on seotud pesitsuspaikade toimimisega.

/ Vabaühendus „BOCIAN” www.bocian.org.pl, biuro@bocian.org.pl

Vabaühendus, mis kaitseb ohustatud liike ja elukeskkondi. Selleks kasutatakse eri tüüpi pesakaste ja platvorme. Juba aastaid on organisatsioon aidanud kurgi, öökulle, linnas elavaid ja paljusid teisigi linnuliike ning nahkhiiri.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht