Näitus „The (In)visible dreams and streams“ ARSi Projektiruumis
Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eestis kutsub Põhja- ja Baltimaade kaasaegse kunsti näituse “The (In)visible dreams and streams” avamisele 3. veebruaril 2017 kell 17.00 ARSi Projektiruumis (Pärnu mnt 154). Avamisel toimub Maarja Tõnissoni performance.
NÄITUS „THE (IN)VISIBLE DREAMS AND STREAMS“
03.02.2017 kuni 03.03.2017
ARS Projektiruum (Pärnu mnt 154, Tallinn)
„The (In)visible dreams and streams“ on kaasaegse kunsti näitus, mis sündis 2016. aastal Põhjamaade Ministrite Nõukogu Baltimaade esinduste 25. aastapäeva tähistamiseks. Näitus „(In)visible dreams and streams” esitleb 22 kunstnikku, kes on tänu Põhja- ja Baltimaade kultuuri mobiilsusprogrammile saanud nii Põhjalas kui Baltikumis ringi liikuda ning silmaringi avardada. Kuraator Maija Rudovska (LV) püüdeks on näidata ideede kasvu, muutumist ja arengut ning luua ruum võimalikuks taasloomeks, mis annaks võimaluse projektidele tagasi vaadata, neid taaselustada ja nende peale mõelda. Näitus on avatud ARS Projektiruumis Tallinnas (Pärnu mnt 154) 3. veebruarist 3. märtsini.
„The (In)visible dreams and streams“ on projekt, milles vaadeldakse kunstiteose loomist ajas, kui seda kavandatakse eri ajakategooriates, kontekstides ja olukordades. Projekti lähtekoht on soov mõtiskleda tehtud tööde üle, mis on juba ellu viidud ja arhiveeritud. Näitusel osalejatel paluti taastoota, muuta ja ellu äratada oma vanu töid, et lõpetada poolikuks jäänud projektid või pühendada tähelepanu lõpetamata asjadele, nihutades rõhuasetust sel moel olevikult minevikule ning vastupidi. Osa näitusel olevaid teoseid põhineb vanadel ideedel, mis on selleks puhuks ajakohastatud, teised jätkavad minevikus alustatud tegemisi. Mõni töö on täiesti uus ning loodud spetsiaalselt praegust olukorda ja näitust silmas pidades.
Tähtis põhimõte on teisenemine ehk hetk, mil kunstiteost saab viia ühest olekust teise, tehes teatud parandusi, kohandusi või tõstes olemasolevad elemendid üle uude olukorda või konteksti. Assigneerimine kui loomeviis. Moondamine kui mäng, mis aitab ühtaegu maskeerida ja valgustada. Seda taasloomist iseloomustavad keerulised suhted mineviku, oleviku ja tuleviku vahel.
Näitus sündis seoses 2016. aastal Põhjamaade Ministrite Nõukogu 25. tegutsemisaasta tähistamisega Eestis, Lätis ja Leedus. Kõik kolm esindust on kohaliku kultuurielu keskused ning teevad koostööd Põhjamaade kultuuripunktiga, et tutvustada Balti riikides Põhja- ja Baltimaade kultuuri mobiilsusprogrammi. Kontseptuaalses plaanis tugineb näitus Põhja- ja Baltimaade kultuuri mobiilsusprogrammile (olles sellele ka pühendatud), mis on Baltimaades tegutsenud alates 2009. ja Põhjamaades alates 2007. aastast. Näitusel osalevaid kunstnikke ühendab see, et nad kõik on mobiilsusprogrammist toetust saanud ning tänu sellele saanud avardada oma silmaringi Põhja- ja Baltimaades ringi reisides. Programmi rahastavad ühiselt Põhjamaade Ministrite Nõukogu koos Eesti, Läti ja Leeduga.
Näitus on juba üleval olnud Riia Bergs Bazaaris Lätis (15.09-04.10.2016) ja Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuses Leedus (03.12-15.01.2017) ning järgmisena saab seda näha ARS Projektiruumis Tallinnas, Eestis (03.02-03.03.2017), pärast mida reisib see Soome ja Põhjamaadesse.
Osalevad kunstnikud: Ieva Epnere (LV), Sarah Gerats (NO), Steffen Håndlykken (NO), Maija Luutonen (FI), Jenna Sutela (FI), Hanna Nilsson (SE), Saskia Holmkvist (SE), Ylva Westerlund (SE), Merike Estna (EE), Sigrid Viir (EE), Mihkel Ilus (EE), Maarja Tõnisson (EE), Lina Lapelytė (LT), Lise Haurum (DK), Kasper Akhøj (DK), Hildigunnur Birgisdóttir (IS), Ásdís Sif Gunnarsdóttir (IS), Supernova (Zane Onckule (LV)), Rupert (Justė Jonutytė (LT), Natalie Diaz (US), Lars Laumann (NO), Cecilia Lopez (AR), Thomas Tsang (MY).
Näituse kuraator: Maija Rudovska (LV)
Näitust korraldab Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Lätis koostöös Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindusega Eestis, Eesti Kunstnike Liidu ja ARS Projektiruumiga.
Sissepääs näitusele on tasuta.