Tiiu Kirsipuu ja Ilmar Kruusamäe näitus „Inimesed“ Eesti Rahva Muuseumis

Näitus „Inimesed“

ERMi galeriis
(B-sissepääs)

Tiiu Kirsipuu ja Ilmar Kruusamäe portreede näitus

Avatud 4.06–17.09.2017

Tõnu Aava rääkiv elusuuruses kuju, kuut paari jalgu liigutav Andres Dvinjaninov, tantsupoosi tardunud Ülo Vilimaa, kümnekordse suurendusega maalitud Eha Komissarovi ja Andrus Kasemaa näod ja veel paarkümmend teada-tuntud inimese kuju või maali ootavad galeriis vaatajaid juuni alguses avataval näitusel.

Lustaka, üllatava ja miks mitte ka natuke õõvastava portreede näitusega tähistavad Tiiu Kirsipuu ja Ilmar Kruusamäe oma lähenevaid juubeleid. Mõlemal on selleks puhuks valminud ka paar päris uut tööd, aga kellest, see jääb avamiseni saladuseks. Näitusel on ka kataloog, kus kunstnikud seletavad lahti oma kujude ja piltide loomislood.

Tiiu Kirsipuu on hetkel üks meie tunnustatumaid skulptoreid, kelle teoseid leidub linnaruumis palju. Tartus on tema tehtud Skytte monument Toomemäel, istuv muusik Vanemuise kontserdimaja ees ja muidugi kahe Wilde kujud. Tallinnas Estonia monument, Sean Connery ja Robert Burnsi portreed. Tema tehtud on telesaate „Pehmed ja karvased“ nukud. Loomulikult on see vaid väike osa ta loomingust. Lihtne suurejoonelisus, nutikus ebatraditsiooniliste materjalide kasutamisel, leebus, rahu ja helgus – nii võib tema loomingut iseloomustada ja see on toonud talle palju auhindu nii Eestis kui ka mujal. 2010. aastal on ta saanud nii Anton Starkopfi preemia kui ka Kristjan Raua medali. Tema skulptuure võib näha Eesti ja Tartu Kunstimuuseumis, Pärnu Moodsa Kunsti Muuseumis, Kunstihoone kogus, aga ka Tretjakovi Galeriis Moskvas ning paljudes erakogudes üle maailma.

Ilmar Kruusamäe on tuntud kui slaidimaali klassik, kes alustas oma kunstiõpinguid legendaarses Tartu Ülikooli kunstikabinetis Andrus Kasemaa käe all.  Algusest peale maalis Kruusamäe pilte, millel tegutsevad inimesed lahendasid igapäevaseid olukordi, kui aga reaalse elu kujutamine liiga palju tüli tekitas, siis tänavavaateid ja portreid. Reageerimine päevasündmustele, ümbritseva elu kujutamine ja  talle omane sotsiaalne kontseptualism (varjatult paljastamine) on Kruusamäe piltidel tänaseni. Teda on alati huvitanud inimene – ka siis, kui ta maalis suuri ja lustakaid loomi, olid nad inimlike omadustega ning elasid inimeste elu. Ülisuuri portreid on ta maalinud paarkümmend aastat. Ilmar Kruusamäe on Kursi Koolkonna asutajaliige, ta on saanud rohkeid auhindu, sealjuures  aastal 2007 Ado Vabbe preemia ning 2008 Kristjan Raua medali. Tema töid on kõigis Eesti kunstimuuseumides, Norras, Jaapanis, Bulgaarias ja muidugi arvukates erakogudes.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht