Toetuse sai viiskümmend üheksa uut teadusprojekti

Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogu otsustas eraldada personaalse uurimistoetuse 51-le stardi- ja otsinguprojektile ning toetada  kaheksat järeldoktori taotlust. Uurimistoetuste kogumaht on ligikaudu 3,14 miljonit eurot.
Tänavusse,  2016. a taotlusvooru laekus 284 taotlust kogumahus 19 miljonit eurot, mida oli  ligikaudu 6 korda rohkem kui taotlusvooru maht võimaldas. Järjest suurenev taotluste arv annab tunnistust tipptasemel teadusuuringute ülitihedast konkurentsist ja tugevast uuringupotentsiaalist, mis vajaks veelgi rohkem toetust.
Taotlusvooru rõõmustavaks tulemuseks on, et mitmed Eestis järeldoktorantuuris olnud noorteadlased said nüüd ka personaalse uurimistoetuse, mis tagab nende edenemise teadlase karjääriredelil.
Üks toetuse saajatest on Tallinna Tehnikaülikooli riigi rahanduse ja valitsemise professor Ringa Raudla, kes uurib, kuidas hiljutine majanduskriis on mõjutanud rahandusliku valitsemise korraldust ning kuidas need muutused omakorda mõjutavad riigi rahanduse jätkusuutlikkust. Ringa Raudla sõnul  võimaldab personaalne uurimistoetus tal jätkata fiskaalse valitsemise arengute uurimist ja laiendada seda Eesti ja Baltikumi kõrval ka teistele Euroopa riikidele.  „Erinevate Euroopa riikide näidete uurimine võimaldab ka Eesti jaoks sõnastada kasulikke õppetunde, kuidas võiks fiskaalse valitsemise korraldust edasi arendada ning millised reformid oleksid vajalikud,“ selgitas Ringa Raudla.
Hindamiskomisjoni aseesimehe, Tallinna Ülikooli professori Marek Tamme sõnul oli komisjoni töö raske, sest taotlusi on palju ja vahendid väga piiratud, mis tähendab, et rahastuseta jääb suur osa väga kõrgetasemelisi projekte. „Praeguse 5-pallise hindamissüsteemi juures on aina keerulisem koostada paremusjärjestust, mis lubaks taotlusi omavahel eristada. Seepärast otsustasime järgmises taotlusvoorus naasta 0,5 sammuga hindamise juurde. Tundub, et lisaks rahvusvahelistele teadustöö tipptaseme kriteeriumitele võiksime senisest enam hinnata teadusprojektide tähtsust ja rolli Eesti kultuuri, ühiskonna ja majanduse arengus,“ ütles Marek Tamm.
Toetuse saanud uurimisprojektidest oli 13  bio- ja keskkonnateadustes (5 starditoetust ning 8 otsingutoetust); 18 loodus- ja tehnikateadustes  (11 starditoetust ja 7 otsingutoetust), 9 terviseuuringutes (4 starditoetust ja 5 otsingutoetust) ning 11 ühiskonnateaduste ja kultuuri valdkonnas (4 starditoetust ja 7 otsingutoetust). Järeldoktoritoetuse saanutest viis noorteadlast suundub välisriiki ja kolm tuleb Eestisse.
Personaalne uurimistoetus on teadlase või tema juhitava väikese uurimisrühma kõrgetasemelise teadus- ja arendustegevuse toetus. Personaalseid uurimistoetusi on kolme tüüpi: toetused otsinguprojektidele – uudsetele- ja kõrge rahvusvahelise tasemega projektidele, mille täitmisega võib kaasneda kõrge teaduslik risk; stardiprojektidele noorteadlaste iseseisvate teadusuuringute alustamiseks ja  järeldoktoritele, et jätkata teadustööd Eestis või omandada kogemusi välismaal.
Kõik toetatud uurimisprojektid: http://www.etag.ee/rahastamine/uurimistoetused/personaalne-uurimistoetus/put-taotlusvoor-2015/

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht