Arhiluse Fond on Eesti Arhitektide Liidu (EAL) loodud fond, mille eesmärk on koguda raha Eesti arhitektuuri maja rajamiseks. Järgnevalt räägib ettevõtmisest lähemalt arhitekt ja fondi juhatuse esimees Tarmo Stöör.
Kuidas fond sündis?
Fondi idee sündis minu ja arhitekt Andro Männi vestluse käigus. Algselt mõtlesime, et liit peaks koguma tagavara, et tagada järjepidevus ja toimetulek ka keerulisematel aegadel. Mõistsime, et pelgalt raha kogumine ei ole eesmärk omaette, peab olema suurem eesmärk. Arhitektide maja ideed on arutatud pikka aega kui loomulikku ja olulist eesmärki. Fond on ametlikult tegutsenud natuke üle aasta. Nüüd sellele lühikesele ajale tagasi vaadates teame, et oleksime võinud alustada juba 10–15 aastat tagasi. Fond on arhitektide seas hästi vastu võetud ja leidnud laiemat toetust.
Mis on selle maja sisu? Miks on arhitektidele vaja oma maja?
Eesti arhitektuuri maja oleks arhitektidele nagu kogudusele kirik. Maja on kogu ühiskonnale ning selle eesmärk on arhitektuurist ja ruumist teadlikkuse tõstmine ja arhitektuuri mõtestamine. See on koht, kus toimuvad arhitektuuri- ja disaininäitused, loengud, seminarid, töötoad ja palju muud. Siin on kohtumispaik ja töökohad arhitektuurivaldkonna inimestele ning siin paikneb EAL ja soovi korral ka partnerliidud. Siin võiksid asuda multifunktsionaalne saal ürituste korraldamiseks ning bürooruumid arhitektuurikeskusele ja alustavatele arhitektuuribüroodele. Nõupidamisruumid oleksid avatud ka arhitektuuribüroodele suuremate nõupidamiste tarvis.
EALil on väga aktiivne noortekogu ning seenioride sektsioon. Eesti arhitektuuri maja oleks koht, kus noored ja vanad saaksid koos käia. Siin toimuksid tudengitele ja noortele arhitektidele töötoad ning seenioridele loengud. Aga võib-olla peaksid hoopis seeniorid loenguid ning oleksid noortele mentoriks.
Arhitektuuri maja oleks koht, kus arhitektuur ei ole vaid eriala, vaid elav ja arenev kogukond, vastu võetakse kõik, kes soovivad kaasa mõelda, õppida ja arendada ühiskonda ruumi ja arhitektuuri kaudu.

Milline on fondi tegevusplaan?
Pikk eesmärk on koguda ja investeerida, et arhitektuuri maja rajada. Väga raske on öelda, millal me selle eesmärgini täpselt jõuame. Lühiajaline eesmärk on väga konkreetne. EALil on praegu soodne rendileping, kuid see lõpeb peagi. Aastate jooksul makstud rent on liidule märkimisväärne kulu, mistõttu oleks mõistlikum see raha investeerida oma kontoripinda, mitte jätkata üüri maksmist. Seetõttu on meie esimene samm koguda piisavalt vahendeid, et osta liidule oma kontor.
See on saavutatav, kui suudame kaasata piisavalt toetajaid. Juba praegu on fondiga liitunud märkimisväärne hulk arhitekte ja büroosid, kellest paljud toetavad fondi iga kuu. Annetuse suurusest olulisem on järjepidevus.
Eriti rõõmustab, et fondi toetajate hulgas on palju noori arhitekte, kes on alles kooli lõpetanud, ning ka inimesi, kes ei ole küll arhitektid, kuid kellele arhitektuur korda läheb. Meie eesmärk kõnetab ning seepärast on paljud valmis oma panuse andma.
Kas arhitektid ei saaks koos käia arhitektuurimuuseumis või arhitektuurikeskuses? Mis võimalused fondi hallatav maja avab?
Muidugi saaksid – arhitektid võivad kohtuda ka kohvikus. Näiteks toimuvad praegu EALi seenioride sektsiooni kokkusaamised akadeemilise raamatukogu kohvikus. Ometi võiks üle saja aastasel liidul olla oma koht. Arhitektide maja ei ole uus idee, sellest on räägitud aastakümneid. EAL on üks väheseid suuremaid loomeliite, kellel oma maja veel pole.
Tihti tehakse nalja, et kingsepal pole kingi, enam kui sajandipikkuse ajalooga organisatsioon on teismeeast välja kasvanud, nüüd on aeg mõelda kaugemale ja luua püsiv vundament tulevikule.
Mis üritusi fond korraldab?
Arhiluse Fond korraldab regulaarselt ettevõtmisi, et toetada fondi tegevust ja arhitektuuri ringkond kokku tuua.
Üks populaarsemaid üritusi on igakuine arhitektuuriteemaline mälumäng „Arhivoor“. Mälumäng toimub juba kolmandat hooaega ning iga kord on kohal umbes 90 osalejat – erialainimestest arhitektuurihuvilisteni ning üliõpilastest seeniorideni. Kõik lõbusalt õlg õla kõrval.
Kunstioksjon toimub kord aastas EALi üldkogul. Müüakse arhitektidest kunstnike annetatud töid, et fondile raha koguda. Järgmine, juba kolmas oksjon, toimub 9. aprillil.
Majatuurid on fondi toetajatele mõeldud tänuüritused. Seni on toimunud kolm eksklusiivset eramute külastust, kuna eramutesse tavaliselt niisama ei pääse. Ekskursiooni juhib hoone arhitekt koos tellijaga ja nad teevad ainulaadse ülevaate loome- ja ehitusprotsessist.
Kas sellesarnaseid arhitektide maju maailmas veel leidub?
See ei ole maailmas ainulaadne projekt. Paljudes riikides on arhitektide liidul oma maja, mis on üheaegselt kontor ja arhitektuurikeskus, kus korraldatakse näitusi, loenguid ja üritusi. Näiteks Läti arhitektide liit on tegutsenud oma majas juba 1926. aastast.
Tegelikult ei oleks see erandlik ka Eestis – mitmel loomeliidul on oma maja, mis pakub liikmetele nii kooskäimise võimalusi kui ka tööruume. Arhitektide maja rajamine oleks seega arhitektuurivaldkonna tugevdamiseks loomulik samm. Arhiluse fondiga saab tutvuda fondi kodulehel arhilusefond.ee