Lahkunud on Eesti-Soome kunstnik, Jõgeva MC asutajaliige ja Eesti mootorrattakultuuri alustala, Tapio Markku Lahti. Ta sündis Vaasas, õpingud möödusid Kauhajoki ning Seinäjoki linnas, kus algas tema kunstniku ja ettevõtja tee. Aastatel 1967 – 1970 tegutses ta näitleja ning lavakujundajana Seinäjoki Noorsooteatris. Samal ajal töötas Tapio reklaamikunstnikuna Eteläpohja Kooperatiiv Dekoratsioonifirmas ning tegi esimesed katsetused maalikunstis.
1970 – 1971 kulusid sõjaväeteenistusele. Sealt lahkudes otsustas ta luua firma Mainospiste, mis tegeles kauplustele ja kaubandusketile Kesko kujunduste loomisega. 1975. aastal otsustas ta luua uue firma Tapio Markku Lahti Oy, mis tegeles messibokside kujundamisega ning sai mitmeid kordi tunnustatud parima näituseboksi eest. Ilusale muinasjutule saabus ootamatu lõpp üheksakümnendatel saabunud majanduslangusega: 17 aasta pikkusest tööst jäi Tapiole imekombel alles ainult mootorratas.
Sellel samal mootorrattal saabus ta 1992. aasta suvel Eestisse uut algust otsima. Eestisse kutsus Tapio motolegend Igor Ellisson, kellega koos asutati Jõgeva MC, mille nimisündmuseks on legendaarne mootorratturite kokkutulek Jõgevatreff. Sellest üritusest sai Tapio elutöö, mis kulmineerus 2023. aastal mootorrattaskulptuuri loomise ja püstitamisega Jõgeva linna sissesõidule, millega austatakse Eesti mootorrattakultuuri.
1993. aastal asus Tapio õppima Tartu Kunstikooli, milles ta lõpetas viie aastaga nii kunstilise kujundamise kui skulptuuri erialad. 1998. aastal hakkas ta peagi Kõrgemaks kunstikooliks (tänane Pallas) muutunud õppeasutuses rajama siiditrüki stuudiot ja graafika töökoda, kus töötas õppejõu ja meistrina 2001. aastani, andes oma tegevusega suure panuse kooli kiirele arengule. Tapio osales oma teostega mitmel näitusel nii Eestis kui Soomes ning oli aastast 2000 Tartu Kunstnike Liidu liige. 2002. aastal asus kunstnik rajama uut kodu Raja küla vanasse koolimajja, kus elas ja töötas oma elu lõpuni.
Tapio Markku Lahti elus oli kõike palju. Palju sõpru, palju nakatavat naeru, armastust ja andmisrõõmu ning väga palju tööd. Tapiol oli õnne ning ebaõnne osaleda murrangulistes protsessides, paljust oli ta sunnitud loobuma ning uuesti ja uuesti alustama. Mida rohkem ta kaotas, seda ilmekamalt suutis ta väärtustada seda, mis on alles ja millel on tähendus.
Tapiot jäävad leinama abikaasa Ruta ja lapsed: Lennart, Nora, Toni, Kristiina, Kaspar, Karoliina, Mariliis ja Helen.
Avaldame kaastunnet perele ja lähedastele!
Jõgeva MC
Kõrgem Kunstikool Pallas
Tartu Kunstikool
Tartu Kunstnike Liit