
Tehisaru, haridus ja inimeseks olemine. Tiia Kõnnussaar vestles Marju Lauristiniga
Marju Lauristin: „Iga inimene on unikaalne, iga elusolend on kordumatu, ja ka selles kordumatuses, selles variatiivsuses on mõte, olemuslik sisu.“
Kohtume emeriitprofessor Marju Lauristiniga mõni nädal enne tema 85. sünnipäeva, keset maailmas pulbitsevaid poliitilisi muutusi, Venemaa-Ukraina sõda ja tehnoloogilist hüperrevolutsiooni, et arutleda, mida tähendab tehisintellekti tulek maailma asjakorraldusele ja inimesele. Kas ujume või upume?
MARGIT KELLER: Sotsiaalteaduste mõttest ja mõjust segastel aegadel
Sotsiaalteaduste ülesandeks on ühiskonna üksikasjaliku ja tundliku empiirilise enesepeegelduse pidevalt ajakohasena hoidmine ning ühiskonnarühmade vahelise usalduse ja sotsiaalse kerksuse suurendamine.
Kes saab Tallinna tehnikaülikooli rektoriks?
Tallinna tehnikaülikooli rektoriks kandideerivad Tiit Land ja Tarmo Soomere. Professor Tiit Land on Tallinna tehnikaülikooli rektor, Stockholmi ülikooli nõukogu liige ja Eesti rektorite nõukogu esimees. Akadeemik Tarmo Soomere on tehnikaülikooli rannikutehnika tenuuriprofessor, Eesti maaülikooli nõukogu esimees ja arenguseire keskuse nõukoja esimees.
ÜLO MATTHEUS: Trump & Co. ja natuke ajalugu. Maailma julgeolek ühe mehe peas
Maailma julgeolek sõltub paljuski sellest, mis toimub USA presidendi peas. Siiani on asjad sellega olnud enam-vähem korras, kuid president Donald Trumpi peas toimuv on külvanud hulganisti kahtlusi.
ALJONA SURŽIKOVA: Naised seaduste ja ühiskonnanormide vahelises lõhes
See, mida seadused lubavad ja kuidas ühiskond on harjunud elama, on kaks eri asja. Egiptuse naiste olukord oleks palju parem, kui seadusi järgitaks.
MERLE KARRO-KALBERG: Monument tuhast tõusmisele
Maastikuarhitektide Magdalena Wnęki ja Justyna Dziedziejko arvates on Ida-Euroopa ruumiloomel Lääne-Euroopaga võrreldes eelisseisus: kui vahendeid napib, tuleb olla seda loovam.
IRIS OJA: Ajaloost pingestatud nüüdismuusika keskus
Eesti Nüüdismuusika Keskus paikneb Mustpeade majas, mille ülakorrustel tegutseb Tallinna Filharmoonia. Vestluseks tulid kokku ühte keskuse ruumi, mida kutsutakse selle eklektilisuse tõttu Hullu Mehe toaks, keskuse tegevjuht, ansamblite U: ja EMA liige Taavi Kerikmäe, arendusjuht ja EKA doktorant Maria Hansar, ansambel U: ja EMA liige Tarmo Johannes ning stuudio Tallinn 1965 resident ja keskuse püsipublikusse kuuluv (heli)kunstnik Raul Keller.
MARJE INGEL: Elamusrohke märts
Märtsi alguse elamustest suure osa hõlmas 7. – 9. märtsini esimest korda Eesti nüüdismuusika keskuses Mustpeade maja keldrikorrusel peetud „HetkFest“ ehk hetkeloomingu festival (eestvedaja Kristjan Kannukene), mis hõlmas eri kunstiliike, sh ka tantsu ja teatrit. Muusika poolelt pakuti võimalust osaleda ka paaris õpitoas, sh ühe kogenuma Euroopa vabaimprovisaatori Maggie Nicolsi omas. Sealt panin kõrva taha nõuande, et mõistusel võib ju olla kümneid keerukaid ideid, aga kõige ausam eneseväljenduse impulss on see, mis tuleb kehast.
ANDREI LIIMETS: Teater, mis püüdis maailma muuta
Äsja ilmunud raamatu „Teater NO99: kokkuvõte“ koostaja Anneli Saro, selle teatri esteetikast kirjutav Luule Epner ja poliitilist suunda avav Eva-Liisa Linder räägivad aastatel 2004–2018 tegutsenud teatri NO99 jalajäljest Eesti ühiskonnas.
MART-MATTEUS KAMPUS: Ma olen dramaturg
Ma olen dramaturg ja kui me ütlesime linnavõimule, et väga keeruline on kolmeliikmelise teatrina teenida 60 000 eurot tulu, siis vastati, et Euroopas käib sõda ja kõigil on raske.
ALEKSANDER TSAPOV: Kultuuriskämm või idealistlik põrumine?
Cinamoni keti hallatud IMAXi kino sulges Kosmose ruumides oma uksed 2022. aasta kevadel pärast kinoturgu kõvasti räsinud koroonapandeemiat. Muinsuskaitse all olev kinohoone seisis tänavu kevadeni jõude. Siis toimus järsku, ilma fanfaaride ja turunduseta 8. märtsil uue kultuurikeskuse Kosmos avapidu. Vaevu kolm ja pool nädalat hiljem, 3. aprillil, saabus juba teade, et kinohoone omanik Kosmos Invest Kapital OÜ lõpetas ettevõttega Tähesüsteem OÜ üürilepingu.
Toksilised suhted ja mürgised seened. Tristan Priimägi vestles François Ozoniga
Prantsuse üks stabiilsemalt viljakamaid filmirežissööre François Ozon on lavastanud 28 viimase aasta jooksul 24 täispikka mängufilmi ja veel ka paarkümmend lühifilmi. Lausa imetlusväärne, kuidas ta tõelise kameeleonina kogu aeg värvi vahetab ja žanre endalt maha ajab nagu ussinaha, et selle alt kooruks välja midagi täiesti teistsugust.
JULIA KUZNETSKI: Kriisist ja kirjandusest kriisiajastul
Ütlus „elame kriisiajastul“ on kriiside rohkuse tõttu muutunud juba klišeeks. Käibesse on tulnud uudissõnad nagu kobarkriis, permakriis ja polükriis. Aeg-ajalt näib, et oleme juba unustanud, kuidas „kriisivabalt“ elada ja et hullem pole kunagi olnud. Pidev kriiside kuhjumine väljendub muu hulgas selles, et ingliskeelne Collinsi sõnaraamat valis „permakriisi“ 2022. aasta sõnaks.Sõna „permakriis“ on käiku läinud ka eesti meedias, kuigi ei ole veel õigekeelsussõnaraamatus ametlikku kinnitust leidnud.
JUHAN RAUD: Kunstnike liit hakkab uusi juhte valima
Järgmisel Eesti Kunstnike Liidu suurkogul, mis toimub 23. aprillil, valitakse pidulikult välja liidu uus president ja asepresident. Seekord laekus tähtajaks vaid kaks avaldust: üks presidendi kohale ja üks asepresidendi kohale, mis tähendab, et kandideeriski üks tiim.
Presidendi kohale kandideerib Maarin Ektermann ning asepresidendi kohale Tüüne-Kristin Vaikla. Mõlemad peavad oluliseks kaasatust, arutelu ning kunstnike huvide eest seismist.
HANS ALLA: Läänemeri ja kõrbetolm
Kunstiakadeemia kunstiteaduse tudengid ja õppejõud tegid Dakaris galeristiõppe kursuse raames tutvust Senegali kunstiilmaga.
ANNELIIS LEPP: Luukere Juhan ja teised Eesti raamatutegelased Bologna messil
Lasteraamatumess Itaalia imelises Bologna linnas on lastekirjanduse vallas tegutsejatele esimene kevade märk.
Arvustamisel
Serge Moscovici „Jumalate loomise mehhanism“
Jüri Talveti „See maa peal saladuseks jääma pidi“
Maarja Pärtna „Ülestõusmise serval“
Jari Järvelä „Ma armastan Eva Brauni“
Martti Preemi „Mäletada. Tekste linnauurimisest ja -ehitamisest, arhitektuurist ja kunstist aastatest 1973–2024“
arhitekt Musta „1.10. Esimesed kümme“
Tallinn Music Week
Ott Kadariku näitus „Ent nüüd jääb süsi, paber, kartul, need kolm; aga suurim neist on kartul!“
Zody Burke’i näitus „Asterioni maja“
Rakvere teatri „Lasteaed“
„Dramaturgiraamat“
Miguel Llansó „Igavene suvi“
Järgmine Sirp ilmub 25. aprillil.