FILMIMAAILM:

Gilliam ja vennad Grimmid
Ainsa ameeriklasena Monty Pythoni sõpruskonna tuumikusse kuulunud Terry Gilliami filmilavastusi on tihtilugu iseloomustatud sõnapaariga “sürrealismihõnguline visuaalsus”. Perfektsionistina tuntud kineast on teinud muu hulgas keskaegsest Inglismaast ja kuningas Arthuri õukonnast pajatava groteskse farsi “Monty Python ja Püha Graal” (1975), muinasjutulise ulmeseikluse “Ajaröövlid” (1977), kafkaliku retrofuturistliku satiiri “Brazil” (1985), “Parun Münchhauseni seiklused” (1988), satiirilis-allegoorilise fantaasia “Narrkuningas” (1991), painajaliku futufilmi “Kaksteist ahvi” (1995) ja road movie’ “Ratastel Las Vegasesse” (1998). Mitmed Gilliami projektid on jäänud temast mitte olenevail põhjustel virelema: uusversioon Mark Twaini raamatust “Jänki kuningas Arthuri õukonnas”, ulmevestern Bruce Willisega “The Trial”, kauaoodatud järg “Ajaröövlitele” “Time Bandits II”, fantaasiakomöödia “Good Omens”, “Defective Detective” Nicolas Cage’i ja Cameron Diazega, seiklusfilm “Scaramouche”, “Don Quijote”... Paar nädalat tagasi leidis kinnitust uudis, et Terry Gilliam alustab juunikuus Prahas oma uusima fantaasia “Brothers Grimm” võtteid. Külast külla rändavate petistest-muinasjutuvestjatest vendadena Jacob ja Wilhelm Grimmina esinevad näitlejad Heath Ledger ja Matt Damon.
 
Al Pacino on maailma parim!
Briti telekanali Channel Four korraldatud küsitlusel selgitati välja, kes on inglise filmihuviliste arvates läbi aegade parimad näitlejad kinoekraanil. Gallupis osales 25 000 fänni. Tulemus oli üpris ootuspärane: kodumaiste staaride kõrval osatakse hinnata ka ookeanitaguste kolleegide saavutusi. Küsitluse võitis hiljuti 63aastaseks saanud Al Pacino, kes edestas võrdlemisi napilt Francis Ford Coppola maffiafilmis “Ristiisa II” tema isa kehastanud Robert De Nirot. Inglise ekraanikuulsustest oli edukaim söör Anthony Hopkins, kes platseerus pingereas seitsmendale kohale. Sean Connery ja Ewan McGregor tõusid vastavalt kaheksandaks ja üheksandaks. Näitlejaist, keda pole seni veel Oscari vääriliseks peetud, jõudis Harrison Ford väärikale viiendale kohale. “Endistest” paigutus esikümnesse üksnes Cary Grant.
Naisnäitlejaist osutusid populaarsemaiks Audrey Hepburn (13.) ja Sigourney Weaver (20.). Walesi päritolu Catherine Zeta-Jones, kes pälvis tänavu Oscari Velma Kelly rolli eest muusikafilmis “Chicago”, esimese saja hulka ei pääsenud. Küll aga leiti seal koht tema abikaasale Michael Douglasele, kes oli sajas äravalitu.

pilt

Al Pacino (Michael Corleone) maffiapealikuna klassikafilmis “Ristiisa II” (1974).


Aprillikuus lahkunuid
Jean-Yves Escoffier
(12. VII 1950 – 1. IV), üks tänapäeva filmikunsti hinnatumaid filmioperaatoreid, kes debüteeris kaameramehena 30 aastat tagasi. Tema tähelepanuväärsemateks töödeks peetakse re¯issöör Leos Caraxi triloogiat “Poiss kohtab tüdrukut” (“Boy Meets Girl”, 1984), “Halb veri” (1986) ja “Pont-Neufi armastajad” (1991; Euroopa filmiauhind) ning Ühendriikides vändatud draamasid “Gummo” ja “Hea Will Hunting” (mõlemad 1997). Escoffieri viimaseks lõpetatud projektiks jäi “The Human Stain” (peaosades Anthony Hopkins ja Nicole Kidman), Robert Bentoni ekraniseering Philip Rothi romaani järgi.
Emil Loteanu (6. XI 1936 – 18. IV), endises Rumeenias sündinud moldaavia filmilavastaja ja kirjanik. Töötas aastast 1975 stuudios Mosfilm. Olulisemad tööd: “Rändmuusikud” (1972; Hõbedane Merekarp San Sebastiįnis), “Mustlaslaager läheb taevasse” (1975; Kuldne Merekarp San Sebastiįnis), “Mu hell ja õrn metsloom” (1978), “Anna Pavlova” (1986).

AARE ERMEL