Autasu

Autasu

Aasta tekstiilikunstnikuks Mare Kelpman

Tekstiilikunstnike liidu autasusid oli seekord neli: aasta tekstiilikunstniku, parima teo, noore tekstiilikunstniku ja žürii üksmeelsel otsusel seekord ka elutöö autasu.

Aasta tekstiilikunstnikuks nimetati Mare Kelpman, kellele see on sel aastal juba teine oluline tunnustus. Põhjuse selleks on andnud pikaajaline tulemuslik pühendumine „tarkade tekstiilide” loomisele ja õpetamine EKAs. Kelpmani surepärasest pedagoogitööst kõneleb ka see, et just tema õpilane pälvis tänavu noore kunstniku preemia. Mare Kelpman on olnud ka erakordselt aktiivne ja silmapaistev kunstniku ja disainerina nii kohalikus kui rahvusvahelises kunstielus.

Ta tuli välja efektse tekstiilist ehtekollektsiooniga „Hula Hula”. 2011. aasta lõpus oli tal küll üsna miniatuurne, aga meeldejääv personaalnäitus „Lood” Hopi galeriis, mis tõestas veel kord kunstniku jõulisust uute tehnoloogiatega katsetamisel ning nende ühendamisel traditsioonilise tekstiilikunstiga. Hopis oli väljas viis vaipa, kus on ühendatud isikliku elu fragmendid, kangakirjad minevikust ja moodne tehnoloogia digitaalsete zakaartelgedel kudumise näol.

Elutööpreemia anti Merike Männile, kunstnikule, kellel õnnestus nõukogude ajal nii vabakutselise kui ka tööstuskunstnikuna teostada oma ideid ja saada ka ridamisi suuri tellimustöid, mis praegusel ajal on peaaegu võimatu. Mitmed Merike Männi vaibad on tarbekunsti- ja disainimuuseumi kogus, kuid ta on loonud töid ka interjööridesse, näiteks Viru hotelli või Glehni lossi. Tema tehtud on Tallinna linnavalitsuse istungite saali vapivaip. Auhinna pälvinud kunstnike näitusel Lühikese jala galeriis olid tal väljas väikese formaadi, kuid isikupärase käekirjaga vaibad.

Seekordse parima teo preemia sai Peeter Kuutma. Loomingulise ja õpetajatöö kõrvalt on ta juba 18 aastat korraldanud tekstiilinäitusi Estonia teatri talveaias. Talveaed on tekstiilikunstnikele väärt leid, sellest on saanud väga oluline tekstiilikunsti eksponeerimise paik. Raske on leida ruumi, kuhu saab vaatamiseks mahutada suurema hulga kangaid või vaipu, ent selline ekspositsioon annab lisamõõtme ka ruumile endale.

Noore kunstniku preemia pälvis EKA magistrant Stella Kalkun, kes paistab silma huvitavate ideede, mitmete hästi teostatud projektide nagu teraapilised tekstiilid Tallinna lastehaiglale ja suurepärase senist loomingut tutvustava portfoolioga. See ei jäta kahtlust, et teda ootab ees huvitav tulevik tõsiseltvõetava disainerina.

Selle aasta otsuse tegi žürii koosseisus Anu Kalm (EKL), Kai Lobjakas ja Merike Alber (ETDM), Terje Kallast (sisearhitekt), Tiina Kolk (Postimehe ajakirjanik), Aune Taamal (ETeKL) ning Ene Pars (2010. aasta tekstiilikunstnik) Tunnustatud tekstiilikunstnike töid saab vaadata Hopi galeriis kuni 17. IV.
Kai Lobjakas

Aasta keraamik on Ingrid Allik

Eesti Keraamikute Liit andis esmakordselt välja aasta keraamiku auhinna: žürii (emeriitprofessor Leo Rohlin, keraamikud Tiiu Mare Lass ja Kärt Seppel, Külli Kõiv, EKLi esindaja skulptor Mari Liis Tammi, EDTM-i teadur Airi Ligi ja Postimehe ajakirjanik Tiina Kolk) otsustas selle anda Ingrid Allikule.

Leo Rohlin kommenteerib žürii valikut: „Oma eriala ühe parema asjatundjana Eestis on Ingrid Allik aastakümnetepikkuse loomingulise tegevuse ja hiilgavalt kaitstud rakuteemalise magistritöö põhjal suutnud kirjutada kõikehõlmava rakutehnika ajaloolise kujunemise ja tehnoloogia ülevaate. Raamat on võrdväärselt nauditav nii õpiku kui ka kunstiraamatuna. Erilist tunnustust väärib asjaolu, et autor on osutanud suure teene nii üliõpilastele, kolleegidele-keraamikutele kui ka keraamikahuvilistele. See teos on väärikas panus meie emakeelsesse erialakirjandusse.”

Sirp