Koerasilmne

Koerasilmne

Hendrik Lindepuu, too veidrikust bussijuht, on meid võtnud kaasa imelisele retkele, ta on vahendanud hää tüki Poolat, mis muidu meie käeulatusest väljas oleks, me mööduks tast nagu teeäärsest koerakesest suures liinibussis, mil väikeste külakökatsite vahel peatumiseks mahti pole.

Tõsi, Lindepuul on vaid minibuss, säärane väike ja ägisev, mahutab küll hää portsu kenasid inimesi, aga mitte rohkem. Ja ega neid kaasatahtjaid eriti palju olegi. Suur jagu tõlkeluulest jääb lugejahulkadest puutumata … aga see käib tegelikult kogu luule kohta pea kogu läänemaailmas.

Igatahes kägiseb see liinibuss ühte väiksesse kummalisse külakesse, kust igast mutiaugust avaneb tee uude maailma, jumalik omaruum. Ja neid ruume-käike-universumeid valitsevad selle ilma penid, koerakesed tee ääres. Gombrowicz, Różewicz, Kołakowski, Szymborska, Herbert, Świetlicki, Zagajevski, Miłosz …

Miłosz on üks eriline koer, suur öösügavate silmadega, tokerjas, veidi koon jumala poole, oma karuse olemisega maas ja ajaloos kõvasti kinni, pea budistlik materjalist. Selline peni, kes palju ei haugu, aga seda täpsemalt. Ja tema haugatust tuleb siis juba tõsiselt võtta.

Ja kõige selle, asise ja päris olemise juures, näib ta üdini uskuvat kirjandusse, kui vahel ka kõhkleb. See peni teeb oma rajad pikkade kaartega, põikab jumalate ja inimeste hoovidesse, oi, ta tunneb palju poolakaid, tunneb ka suure ilma raske sammuga tegijaid. Mõistab nii jumala kui Darwini kohalolu, kusjuures arvata on, et mõlemad taga hästi läbi saavad, et mõlemad oma söögilaualt talle häid-paremaid konte järada jätavad.

Seepärast pole paremat, kui astuda Lindepuu tossava ja võppuva minibussi peale, mis vaatamata oma väljanägemisele kulgeb nagu parim lõbusõiduaurik ning avab maailmu maailmade taga. Mitte et ma arvaks või kardaks, et me enda kirjandus maailma võttes palju pisem oleks. Aga, kurat, kui kaunilt kaigub Poola koerte klähvimine üle vaimulageda maa!

Sirp