JAAN ROSS, muusikateadlane ja psühholoog, EMTA emeriitprofessor ja akadeemik

Jaan Ross

Vallo Kruuser / Ekspress Meedia / Scanpix

Avalikkuses ideoloogiliselt tundlikke teemasid käsitledes on tänapäeval peaaegu vältimatu sõnastada oma poliitiline kreedo. Teengi seda. Pean Putini ja Lavrovi retoorikat Ukraina sõja küsimustes jampslikuks. Nõustun Volodõmõr Zelenskõi arvamusega, et Mariupoli hävitamises Vene vägede poolt võib leiduda sõjakuritegude tunnuseid. Aga mitte sellest ei taha ma kirjutada. 

Kui kohtan tänapäeval Eesti avalikus meedias eestikeelses tekstis venekeelseid tsitaate, ükskõik kas üksikuid sõnu või terveid lauseid, siis umbes kaheksal juhul kümnest on need kirjutatud vigaselt. Samal ajal on vene keele eri registrid eesti keelega võrreldes palju enam markeeritud. Paljud minu generatsiooni mehed on oma vene keele algteadmised omandanud Nõukogude sõjaväes, kus vandumine (mat) oli igapäevase keelekasutuse osa. Aga selline sotsiaalne dialekt pole kunagi olnud vene keeles ainus võimalikest. Vene intelligentsi hulgas on ropp vandumine absoluutne tabu. Vene intelligendid ei mõista, kuidas saavad eestlased sundimatult kasutada venekeelseid roppusi sõltumata sellest, millisesse ühiskondlikku kihistusse nad kuuluvad. Olen sageli pidanud leiutama selgitusi, mis oleksid mu vestluspartneritele piisavalt veenvad ega kahjustaks mu rahvuslikku eneseväärikust.  

Jah, eesti keelega on lugu teisiti. Peavoolumeedia propageerib – ma ei olegi aru saanud, kas eesmärgipäraselt või mitte – unifitseerimistendentsi. Hakakem kõik üksteisele ütlema „sina“! Millised on viis viga, mida sa ninanuuskamisel mitte kunagi ei tohi teha? 

Praegusel internetiajastul nõuaks venekeelse teksti õigekirjakontroll hiireklahviga paari liigutust. Selleks pole isegi vaja arvutisse vene klaviatuuri installeerida, sest Vene internetisaidid üldiselt mõistavad lugeda ka ladina tähestikku. Milles on siis asi? Daamid ja härrad, kas te arvate, et aitate vene keelt vigadega kirjutades Putini režiimi kukutada? Sellise hoiakuga ei ole ma nõus kohanema. Käsitatagu siis mu hoiakut kui kohanematuse ilu.  

FOTO  

Vallo Kruuser / Ekspress Meedia / Scanpix  

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht