Madis Tuuder

Madis Tuuder

Madis Tuuder

töötab Narva linnavalitsuses muinsuskaitse inspektorina. Õppinud kunstiakadeemias muinsuskaitset ja restaureerimist, magistrikraadi omandas samas kunsti ja kultuuri­antropoloogia erialal.

Milline on  Eesti kultuuripoliitikas suurim õnnestumine või läbikukkumine?

Suurim ebaõnnestumine on see, et meie kultuuripoliitika on olnud liiga eestlusekeskne ja seda kiivalt. Nõukogude ikkest vabanenud väikerahva puhul on see mõistetav, kuid me ei tohi oma väiksusesse kinni jääda. Leierdan küll vana plaati, aga oleme olukorras, kus Eestis elab peale põlisrahva ka suur venekeelne kogukond, keda me ei ole osanud või tahtnud kaasata. Küsimus pole riigikeele lausõppes või passide jagamises, vaid ühiskonnaellu ja selle foorumitesse kaasamises. Kui Eesti ühiskond neid ei kaasa, teeb seda mingil hetkel keegi teine. Kaasamise all ei pea ma silmas seda, et laulupeol peab tingimata kõlama venekeelne laul, see näiks butafoorsena. Olukorras, kus poliitiline lõimimine on suuresti kerisele läinud, on kultuuriline koostöö eriti vajalik ja võib-olla ainuke viis, kuidas ühiskonnas keele või rahvuse alusel kõrvalejäetust vähendada. Oleme selleks ehk ise ka küpsemad. Kui utreerida, siis pikka aega on pea ainukeseks koostoimimise tasandiks olnud meil korteriühistud, isegi ööklubid ja baarid on tihti erinevad! Sama lugu on ka kõrgemal. Näiteks kui paljud vene näitlejad osalevad eesti lavastustes või teleprojektides? Ja ma ei mõtle siin Maria Klenskajat! Häbematult vähe, kuigi rolle ja situatsioone, kus keeleoskus pole primaarne, on küllaldaselt.

Kindlasti on ETV+ käimalükkamine õnnestumine, kuid eks kanal veel otsib oma kohta ja nägu. Kuigi ka see on sama mittekaasamise tagajärg. Põhjus sellise platvormi loomiseks oleks pidanud olema mitte poliitiline, vaid kultuuriline.

Sirp keskendub sel aastal kultuuripoliitika põhialustele koondnimetusega „Kultuur 2030“. Praegune põhialuste dokument kehtib aastani 2020, seega on viimane aeg hakata koguma ideid järgmiseks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht