Kunstiuudised: Lahenduste poole kunstimaailmas

Kunstiuudised: Lahenduste poole kunstimaailmas

Kultuurile lisaraha …

Erinevalt paljudest teistest riikidest, kus kultuur on esimene, mille rahastamist riigi eelarves on vähendatud, on ka neid riike, kes on käitunud vastupidiselt. Näiteks Saksamaa, Prantsusmaa ja Iisrael on teatanud kultuuri rahastamise suurenemisest. Kuigi majandussurutis pitsitab ja sunnib riike  eelarvet kokku tõmbama ning seegi uudis võib olla ennatlik, on mõningate valitsuste kõrgendatud tähelepanu kultuurile siiski hea uudis, eelkõige muuseumidele ja teistele suurinstitutsioonidele ning päris uutele infrastruktuuri projektidele kultuuriväljal. Valitsuste motiivid on seejuures mitut laadi. Näiteks Prantsuse valitsus on ajendina rõhutanud majanduse elavdamist ja uute töökohtade loomist. Suur osa lisarahast on juba  plaanitud Euroopa ja Vahemere tsivilisatsiooni muuseumi rajamiseks Marseilles’sse, see kavatsetakse avada 2012. aastal. Ka Saksamaa, kes on teatanud kultuuri lisarahastamisest, plaanib selle kaudu toetada just poliitilise tähtsusega suurprojekte: Berliini Jüdisches Museum’i laiendamist ning Saksamaa taasühinemise memoriaali rajamist pealinna. Iisraeli valitsus on kultuuri rahastamist tõstnud 0,2 protsendilt 1 protsendini  riigieelarvest seoses Unesco nõuetega. Majanduslanguse oludes on saavutus seegi.   

… või hoopis ruumi ?

Briti kultuuriametnike ladvik avaldas hiljuti oma toetust kunstnike seast välja kasvanud algatusele võtta ateljeede ja galeriidena  kasutusele majanduskriisi tagajärjel tühjaks jäänud äriruumid. Väiksemates Inglise linnades on sellised initsiatiivid kasvanud tihti välja kunstnike või kunstikollektiivide koostööst pisiäride või büroohoonete omanikega. Hiljuti otsustati suunata kultuuritööstuse impeeriumis selle algatuse arendamiseks kolm miljonit naela. Arts Council loodab, et riigi toetus võiks kaasa tuua poolehoiu ka teiste avalike institutsioonide ja ettevõtjate  seas. Kunstnikest „skvotterite” algatust on toetanud ka näiteks Amsterdami ja Berliini võimuorganid. Ometi hoiatatakse Inglismaa kunstnikke varmalt, et algatus on ajutine, ning neil tuleb varsti uued ateljeepinnad leida. Ka mitmed Briti galeriid, mh näiteks põhjaliku uuenduskuuri läbi teinud Whitechapeli galerii on tühjaksjäänud kontoriruumides leidnud odavalt ajutisi näitusepindu. Olukorras, kus üha enam bürooruume ja  kohvikuid Tallinna kesklinnas tühjaks jääb, võiksid selliste sümboolsete initsiatiivide kaudu kunstnikkonna toetamist kaaluda ka kultuuriministeerium ja kultuurkapital. 

Uus vee bifoorum majanduskriisi teemadel 

Maailmameedias kunstiuudiseid jälgides näib, et diskussioon kunsti rolli üle meedias on elavam kui kunagi enne. Seejuures näib kriis olevat avanud nii vanu teemasid kui toonud esile ka uusi: laia auditooriumi ees arutatakse mitmeid sisulisi küsimusi nagu institutsioonide roll, nende vead publikuga suhtlemisel, aga ka traditsiooniliselt valuliseks jäänud kunstimaailma hierarhiaid puudutavaid teemasid. Hiljuti avas Interneti  portaal Labforculture online foorumi mõttevahetuseks kultuuri rolli üle majanduskriisis. Artiklid, esseed ja muud materjalid, mille kasutajad foorumisse üles on laadinud, on kättesaadavad: http://www.labforculture. org/en/Culture-News/Documents/Financialcrisisonline-report.

Sirp