Lasteraamatumess Itaalia imelises Bologna linnas on lastekirjanduse vallas tegutsejatele esimene kevade märk. Peamiselt kirjastajatele ning teistele erialaspetsialistidele suunatud ettevõtmine oli siinsele kirjarahvale tänavu eriti pidulik – Eesti oli messi peakülaline. Seetõttu oldi juba ette ootusärevad ning meeled olid avatud millegi imetlusväärse kogemiseks. Õhus oli küsimusi. Missugune külaline on Eesti? Kas jääb tagasihoidlikult viisakaks ja tõsiseks või turgutab lõunamaise särtsakusega messipäevadest väsinud meeli?
Bologna lasteraamatumess ei ole mingi pisiüritus, vaid vanim ja suurim lastekirjandusele pühendatud kirjandusmess, mis koondab kirjastusi üle kogu maailma. Esindusbokside rivi sirutus messikeskuses silmapiirini ja kaugemalegi. Nagu mitmel eelmisel aastal jäi ka tänavu eriliselt meelde Lõuna-Korea väljapanek. Korea lasteraamatud paistavad silma oskusega muuta argised teemad millekski eriliseks – nii sisu kui ka kujunduse poolest.

Mess heidab valgust ka lastekirjanduse äriküljele. Lasteraamatute kirjutamise ja nende illustreerimise kõrval on neid vaja ka ju müüa. Nii käiski igas boksis vilgas tegevus raamatute tutvustamisel ning nende autoriõiguste müük. Kahjuks oli nii mõnegi väljapaneku puhul tunda, et raamatute kunstiline väärtus on jäänud ärihuvide kõrval tagaplaanile.
Eesti roll peakülalisena ei tähendanud ainult suuremat pinda messikeskuses, vaid andis võimaluse tutvustada meie rikkalikku ja värvikat lastekirjanduse maailma. Olime tähelepanu keskmes näitusesaalides, töötubades ja vestlusringides. Viimastes avati muu hulgas Narva kunstiresidentuuri telgitaguseid, mõtiskleti mütoloogilise rahvapärimuse üle lastekirjanduses, heideti valgust kirjanike ja illustraatorite rahvusvahelise koostöö võimalikkusele, räägiti Triinu Laane staarraamatu „Luukere Juhani juhtumised“ tähelennust ning peatuti lasteajakirja väljaandmisega seotud teemadel.
Messi peaalal asus meie 40 illustraatori loomingut koondav näitus „Hello! Tere!“. Näituse tunnelitest moodustuv vorm oli tuttav juba 2023. aasta sügisel toimunud Tallinna illustratsioonitriennaalilt. Pean ütlema, et messikeskuses mõjus selline lahendus väga õhulise ja nauditavana. Eriti oluline oli lasteraamatutele omane terviklikkus: näitus ei olnud lihtsalt piltide kogum, vaid läbimõeldud tervik, justnagu hea raamat. Niisugune tervik sünnib kataloogi, kirjatüübi, tööde valiku, paigutuse ja vormilise lahenduse kooskõlas. Ühtlasi tõi meie illustraatorite ühisnäitus väga tugevalt esile siinse raamatuillustratsiooni mitmekülgsuse: see on tõsine ja tundlik, julge ja üllatuslik, mänguline ning meisterlikult teostatud.
Eesti lastekirjandus ulatus ja ulatub messihallist kaugemalegi: Bologna keskväljakul avati Palazzo d’Accursios Bianka Soe kureeritud näitus „Cittadini creativi“ ehk „Loovad kodanikud“. Kui raamatumess on mõeldud täiskasvanutele, siis keskväljaku näitusele on oodatud ka lapsed ning see on avatud kauem, kuni 13. aprillini. Messi ajal lõid silla messikeskuse näituse ja linnaruuminäituse vahele raamatutegelased, kes astusid raamatukaante vahelt välja ning tõid näituseruumi elu ning värvikust.
Pean linnaruuminäitust „Loovad kodanikud“ Eesti eesistumise tõeliseks pärliks. Näituse keskne idee on tuua raamatutegelased välja nende harjumuspärasest keskkonnast ning kujutleda, missugust elu nad võiksid elada väljaspool neile tuttavat maailma. Missugune võiks välja näha ideaalne linnaruum, mis toetab ja toidab niisuguseid loovaid ja kujutlusvõimega linnakodanikke? Ajalooliste kihistustega hoonesse on loodud mänguline ja üllatusrohke näituseruum: pildid ei ole rangelt raamituna seinal vaatamiseks, vaid kogemiseks, elamuse saamiseks. Arhitektuurivormide vahel seigeldes saavad lapsed raamatutegelaste abiga luua omaenda fantaasialinna. Põneva lisaväärtuse annavad näitusele Eesti animaatorite lühikasssetid, mille on kokku pannud Lilli-Krõõt Repnau.
Tundub, et Eesti lastekirjandusel ja selle illustratsioonil läheb järjest paremini. Soe vastuvõtt võõrsil, hea tunne tegijatel – tugev alus, et veelgi kaugemale jõuda. See annab kinnitust, et meie kirjanike ja illustraatorite häält märgatakse, kuulatakse ja hinnatakse, ning julgustab uusi talente. Mis aga kõige olulisem: meie lasteraamatud avavad ukse põnevasse fantaasiamaailma, süvendavad empaatiat ning ütlevad midagi meie endi kohta.