Kiviõli. Siidisuka piirkond – Vargaküla – Rubljovka. Ehitajate 3
… Kiviõlist kui trööstitust ja lagunevast linnast on räägitud palju. Raudteest põhja poole jääv sotsgorod (sotsialistlik linnak) suures osas selleks ongi. Ent on ka teine Kiviõli – raudteest lõuna pool. Sinna kerkisid 1930ndatel mõned moodsad majad. Neis elas AS Eesti Kiviõli juhtkond. Nende prouad käisid siidisukis. Rahvas hakkas ala kutsuma Siidisuka piirkonnaks. Vene keeles ei tunta pikki häälikuid. Neile võis see kõlada küll kummalisena: сиди сука ehk istu, lits.
1950-1960. aastatel kerkisid samasse piirkonda eramajad. Tegemist oli muuhulgas Siberist naasnute elamutega. Metsavennad, küüditatud, nõukogudevastased … Sotsgorodi polnud neil lootust korterit saada. Neile anti krunt võsasele tühermaale. Ela ja alusta oma elu nullist! Ja ennäe imet: tühermaale kerkisidki eramud ehk individuaalmajad. Piirkond sai nimeks Vargaküla. Siberist tulnutel polnud vara. Nõukogude võim võttis neilt nooruse ja vara, nemad nõukogude võimult ehitusmaterjali. Vargus polnud patt. Minu majaks sai Ehitajate 3. See oli tänavate ristmikul, kuhu armastasid hommikuti koguneda mu lapsepõlvesõbrad, et mõelda, mida päevaga peale hakata. Kord läksime uudistama, kuidas edeneb seitsme venna laevaehitus. Noorim vend oli Peedo Lehtla, laiemalt tuntud kui Naissaare Petka. Laev oli võimas, umbes kolmandik krunti. Teinekord läksime tänava otsa, et vaadata, kuidas vanemad poisid leivaga hobuseid kopli tara äärde meelitasid, siis nende turjale hüppasid ja lakast hoides ratsutasid. Nagu rodeol. Jäähokiväljak ja värviliste laternatega uisuplats, kus mängis muusika, said meelispaigaks. Minu majast kiviviske kaugusel. Spordikuulsuse Heino Lipu talu juures harrastasime sporti – kümnevõistlust, rattakrossi. Tanel Kangerti isa oli tubli krossisõitja. Jalkat tagusime Junnkülas. Seda nime enam ei leia ja toona häbenesime.
Mõned aastad tagasi sain teada, et Vargaküla nimetavad kohalikud venelased Rubljovkaks (Rublake). Rubljovka on Moskva-lähedane rikkurite piirkond. Sotsgorodi lagunemise taustal on see võrdlus isegi kohane. Rikkus on muidugi suhteline mõiste.