Muusikamaailm

Muusikamaailm

Jõulukuu Milano La Scalas

Ooperitemplil on traditsioon avada hooaeg Milano kaitsepühaku päeval 7. XII itaalia ooperiga. Tänavu alustati erandina Wagneri 200. sünniaastaks „Lohengrini” uuslavastusega (lav Claus Guth): viis õhtut (täna neljas) peadirigent Daniel Barenboimi käe all, peaosi laulavad Jonas Kauf­mann, René Pape, debütandina Anja Harteros, keda küll esietendusel asendas Bayreuthis Elsa osas olnud Annette Dasch. Barenboimile saatis läkituse ka Itaalia president. La Scalas 2005. aastal aegade noorimana juhatanud Robin Ticciatil (29) oli eilsel jõulukontserdil kavas Berliozi „Fantastilise sümfoonia” kõrval osa „Kristuse lapsepõlvest”. 19. XII esietendus Sasha Waltzi ballett vokaaliga „Romeo ja Julia” (Berliozi muusika, dir James Conlon). 12. – 16. XII esitas Alain Planès pühendusena Debussy aastale kogu helilooja klaveriloomingu (30 enamjaolt tsüklilist teost). Järgmise aasta jaanuaris on laval Verdi „Falstaff” ja „Nabucco”, Wagneri „Lendav Hollandlane” ja Aleksandr Raskatovi „Koera süda” (dir Valeri Gergijev), kuni juulikuuni on repertuaaris vaid Verdi ja Wagner.

Paavo Järvi sisukas aastalõpp

Novembri algusest kuni oma juubelisünnipäevani 30. XII juhatab kolme orkestri peadirigent Paavo Järvi 19 kontserti, esinemispaikadeks Berliini Filharmoonia ja Kassel (DSO Berlini ees, ainus külalisesinemine), oma Pariisi orkestriga ka turnee (Freiburg, Hannover, Hamburg, Köln, Luzern, Bern, Zürich, Genf), siis Essen, taas Köln. 24. XI anti talle Hindemithi auhind meistri sünnilinnas Hanaus. Nii see kui Saksa-Šveitsi reis leidsid tähelepanu meedias, temast kirjutatakse üldse palju. Kavades klassikud Mozartist Debussy, Stravinski, Dutilleux’ ja Šostakovitšini, Karol Beffa esiettekanne, Deutsche Kammerphilharmonie’ga viis ta 8. ja 9. XII Viini kontserdimajja Schumanni sümfooniad, Frankfurdis oli kavas koguni kaks Hindemithi teost. Järvil olid taas parimad solistid: Janine Jansen, Christian Tetzlaff, Hilary Hahn, Andreas Haefliger, Antoine Tamestit. Sünnipäeval juhatab Paavo Järvi ERSOt Pärnus ja uusaastal Tallinnas, solistideks Tanja ja Christian Tetzlaff.

Sündmusi mujalt

Kaija Saariaho 60. sünnipäeva tähistasid Milano-Torino festival, Helsingi esindusorkestrid („Emilie süidi” Soome esiettekanne jm) ja Muusikakeskus oma festivalidega, helilooja käis İstanbulis viiuliteose „Friisid” esiettekandel, viimane orkestriteos „Circle Map”(„Sõõrkaart”) kõlas Taanis, USAs, Rootsis, mono-ooper Karita Mattilale „Emilie” oli kavas USAs Spoleto festivalil ja New Yorgis ning jaanuaris kuuleb seda Lissabonis, kevadel toimub Pariisis sarjas „Domaine Privé” viis tema tähtpäevakontserti.

Nürnbergis esietendus 8. XII (homme neljas õhtu) Lera Auerbachi muusikaga (dir Philipp Pointner) Goyo Montero ballett „Faust” , mis on inspireeritud mitmest kirjandusallikast (Goethe, Th. Mann, M. Bulgakov, W. Blake). Auerbachi „Väike merineitsi” (lav John Neumeier) oli taas laval Hamburgis ja Pekingis (Hiina Rahvusballett), sel hooajal veel USAs Costa Mesas ja Moskvas Stanislavski teatris, uusaastal tuleb Hamburgis kavva Neumeieri ballett „Preludes CV”, kaastegev helilooja klaveril, Münchenis saab balletiks pühendus Mozartile „Eterniday” („Ajatu”).

International Society for Contemporary Music (ISCM – Rahvusvaheline Nüüdismuusika Ühing) tähistas oma Salzburgis asutamise 90. aastapäeva. 2013. aastal saab ühingu esimene festival sama vanaks, sealtpeale toimuvad maailma eri paigus kuulsad ISCMi maailma muusika päevad, kus on korduvalt kõlanud ka eesti muusika.

Tunnustus ja preemiad

 Baden-Badeni festivalimaja Herbert von Karajani preemia (50 000 eurot) pälvis metsosopran Cecilia Bartoli, kes esitas tseremoonial ooperiaariaid koos Baseli KOga.
 USA Louisville’i ülikooli Grawemeyeri preemia (100 000 dollarit) pälvis meie NYYDilgi käinud hollandi helilooja Michel van der Aa tšellokontsert „Up-close”.
 Toblachi preemia laureaat on maestro Bernard Haitink Baieri Raadio SOga tehtud Mahleri VI sümfoonia CD eest.
 Wihuri Fond määras oma auhinna (150 000 eurot) ungari heliloojale György Kurtágile.
 Ajakirja Gramophone preemia nüüdismuusika vallas sai Helsingi LO Einojuhani Rautavaara autori-CD (dir John Storgårds).
 Maj Lindi klaverikonkursi võitis Sergei Redkin, II Deniss Ždanov (mõlemad Venemaalt), III Gehui Xu (Hiina).
 Salzburgi Mozarti akadeemia marimbakonkursil (osalejaid 32 maalt) sai II koha Guntars Freibergs (21a, Läti), võitis Richard Putz (18a, SLV).
 Santanderi klaverikonkursi parim oli Detmoldis töötav Ah Ruem Ahn (Korea)
 Ernst Haefligeri ooperilauljate võistluse võitis šveitslanna Nathalie Mittelbach, II Zuzana Marková (Tšehhi), III Sunyoung Seo (Korea).
 Saksa Jeunesses Musicalese auhinna (Würth-Preis) on pälvinud tšellist Sol Gabetta.
 Singapuri ja ka Rovereto konkursi parimana sai esikoha Baseli SO flöödisolist Johanna Dömötör.
 Leipzigi Bachi konkursi võitjad on organist Johannes Lang, tenor Dávid Szigetvári (Ungari) ja tšellist Hi Beiliang Zhu (Hiina).
 Buxtehude orelikonkursi võitis Lübeckis jaapanlanna Mari Ohki.
 V Brandenburgi biennaali kompositsioonipreemia laureaat on Hi Ying Wang (Hiina), kes sai tellimuse Brandenburgi SO-lt.
 Opernwelti kriitikute hinnangul on aasta orkester Bayerische Staatsorchester, peadirigendiks Kent Nagano.
 Welt am Sonntag tunnistas Saksamaal parimaks Kölni Ooperiteatri.

Jonathan Harvey lahkunud

Viljakas ning menukas  briti helilooja suri 74. eluaastal. Ta oli mõjutatud pikemast koostööst IRCAMiga Pariisis ning idamaade kunstist ja filosoofiast. Harvey viimaste teoste hulgas on ooper „Wagner Dream” (2007) ja Berliini Filharmoonikute tellitud „Weltethos” (2011). Ta õpetas Oxfordi ülikoolis ja Londoni Imperial College’is. Tal oli  tuttavaid meiegi muusikute hulgas: Iris Oja laulis ta kirikuooperis Portos 2009. aastal.

Kaotusi veel: 10. XII Šveitsi sopran Lisa Della Casa (93), 11. XII  vene sopran Galina Višnevskaja (86) ning India sitarimängija ja helilooja Ravi Shankar (92).

Eesti muusikuid maailmalavadelt, detsember

1. XII  Lõuna-Ontario eesti kooride ühiskontsert „Jõulutervitus” Torontos Yorkminsteri baptistide kirikus. Esinesid Toronto Eesti koolikoor, Hamiltoni Eesti Seltsi segakoor, Toronto Eesti meeskoor, Toronto Eesti akadeemiline segakoor „Ööbik” ja Estonia Koor, lauldes nii eraldi kui ka ühendkoorina. Juhatasid Reet Lindau-Voksepp,  Norman Reintamm, Charles Kipper, Rosemarie Lindau ning Ingrid Silm ja Jaan Medri, oma ema Helen Tobias-Duesbergi laulu „Jõuluööl” juhatas Maaja Duesberg-Roos. Kavas olid veel Juhan Aavik, Cyrillus Kreek, Roman Toi, Kaljo Raid, Maimu Miido, Lembit Avesson, Urmas Sisask, Arne Oit, esiettekandel Ch. Kipperi laul ja kaks laulu N. Reintammelt. http://www.eesti.ca/kristuse-tulemisaja-esimene-puhapaev/article38079

1. XII dirigeeris Arvo Volmer Adelaide’i Sümfooniaorkestrit linna raesaalis, kavas Eduard Tubina süit balletist „Kratt”, Šostakovitši Klaverikontsert nr 1 (sol Steven Osborne) ja Sibeliuse Sümfoonia nr 2. Kontserdile eelnes tutvustav vestlus, see oli viimane Volmeri kavandatud sarjast „Master Series” ja ka viimane neljast kontserdist dirigendi seekordsel Austraalia-sõidul.

1.-2. XII juhatas Paavo Järvi Bremeni Deutsche Kammerphilharmonie kontserte Esseni Filharmoonias ja Kölni Filharmoonia suures saalis: Mozarti balletimuusika ooperile „Idomeneo” ja Viiulikontsert nr 5 (sol Hilary Hahn) ning Šostakovitši Sümfoonia nr 15.

1. – 26. XII  Tarmo Vaaski ette valmistatud kooridega Verdi „Aida” etendused (5 õhtut) Nürnbergi Riigiteatris (taasesietendus 26. XI).

1. – 31. XII on Koit Soasepal Soome Rahvusooperis Helsingis kokku 7 etendust: 1. ja 4. XII laulis ta Suurinkvisiitorit Verdi „Don Carloses” (esietendus 19. X, lav Manfred Schweigkofler, dir Pietro Rizzo), nimiosas Orlando Niz, Elisabethina Judith Howarth, Heeroldi osas Roland Liiv; 7., 12., 18. ja 28. XII täidab ta Sparafucile osa Verdi „Rigolettos” (dir Mikko Franck, lav Georg Rootering), nimiosas Paolo Gavanelli, Gildana Hanna Rantala ja Anna-Kristiina Kaappola, Ceprano krahvi osas sh Andrus Mitt; 31. XII on ta Dr. Grenvil Verdi „La traviatas” (dir Kurt Kopecky, lav Giancarlo del Monaco), kus nimiosa laulab Siphiwe McKenzie.

2. XII esines Ansambel U: Lübeckis Läänemeremaade kontserdisarjas, milliseid korraldab muusikaühing „Neue Musik im Ostseeraum”. Kavas kõlasid Helena Tulve „stream 2”, Tatjana Kozlova „Circles”, Märt-Matis Lille „My Weeping Voice is the Wind of Autumn” ning Erkki-Sven Tüüri „Arhitektoonika VII”, samas veel T. Murail’ ja S. Sciarrino teosed.

2. XII dirigeeris Kristjan Järvi enda asutatud ja juhitud orkestri Baltic Youth Philharmonic selle hooaja kaht viimast kontserti Kasselis Martinskirches.

2. XII laulis Ain Anger Viini Riigiooperis Veit Pogneri osas Wagneri „Nürnbergi meisterlauljates”  viimase etenduse, Otto Schenki lavastust dirigeeris Simone Young.

3. ja 5. XII esines Lauri Vasar Hamburgi Riigiooperis Puccini „Madama Butterflys” Sharplessi osas (dir Alexander Joel, lav Vincent Boussard), nimiosas laulis Alexia Voulgaridou (uuslavastuse esietendus toimus 11. XI).

3., 5. ja 8. XII  Mikk Murdvee kolm esinemist: 3. XII juhatas ta Zagros Ensemble’it Helsingis Musiikkitalos (kavas Sibeliuse akadeemia lõpetajate teosed); 5. ja 8. XII dirigeeris oma orkestrit Ylioppilaskunnan Soittajat Hyvinkääl ja Helsingi Konservatorio saalis Ruoholahtis, kavas „Uued maailmad” J. Straussi „Ilusal sinisel Doonaul”, J. Williamsi süit „Tähesõjad”, Dvořáki Sümfoonia nr 9 „Uuest Ilmast”.

3., 15. ja 28. XII dirigeerib  Kristiina Poska jõuluetendusi Puccini ooperist „La boheme” Berliini Koomilises Ooperis (lav Andreas Homoki).

4. XII juhatas Mihkel Kütson Stuttgardi Liederhalle Beethoveni saalis Stuttgarti Raadio Sümfooniaorkestri soovikontserti (Mozart, Mendelssohn, Mancini, Tiomkin jt).

4. XII esinesid Kai Kallastu ja Kadri-Ann Sumera Helsingis Kanneltalos, ettekandel oli Messiaeni monumentaalne vokaaltsükkel „Harawi”, mille esmaesitused Eestis tehti enne Tartus ja Tallinnas.

4. XII ja 12.-13. XII  Erkki-Sven Tüüri teose „Juuri otsides” ettekanded Saksamaal Greifswaldis ning Stralsundi Teatris, mängis Philharmonisches Orchester Vorpommern, dirigent Golo Berg.

8.-9. XII  Paavo Järvi kontserdid Deutsche Kammerphilharmonie’ga Viini Kontserdimajas, kõik Schumanni sümfooniad, järjestuses: Sümfoonia nr 1 ja nr 4ning Sümfoonia nr 2 ja nr 3.

8.-9. XII  Eesti Kammerkooride Liidu jõuluootuskontserdid  Riia Jaani kirikus ja Stockholmi Maarja Magdaleena kirikus, esinesid kammerkoor A Le Coq, segakoor Noorus, Tallinna Kammerkoor, Rae Kammerkoor, Vanalinna segakoor, juhatasid Eve Paap, Aivar Leštšinski, Triin Koch, Alice Pehk, orelil Piret Aidulo. Kavades Rudolf Tobias, Cyrillus Kreek, Rauno Remme, Urmas Sisask, Arvo Pärt, Bruckner ja N. Kedrov.

8. ja 15.XII  Hando Nahkuri esinemised USAs. 8. XII andis ta Texases Cleburne’is koos laulja Courtenay Parisega kava „A Joyous Noel” (ameerika jõululaulud ja eesti jõululaul „Talveöö”), 15. XII mängis meeleolumuusikat New Yorgi Eesti Majas jõuluprogrammis, siin astus üles ka New Yorgi Eesti naiskoor.

8., 20., 22. ja 26. XII dirigeerib Mihkel Kütson Dresdeni Riigiooperis Humperdincki „Hansukese ja Gretekese” etendusi.

9. XII  Mati Turi ja Martti Raide kammerkava Peterburi Jaani kirikus: ettekandel sh Mart Saare „Must lind”, „Ta tuli”, „Mis see oli?”, „Päike ja vari” ning Ester Mägi „Hommik Tehumardil”, samuti Schubert, Liszt ja Rahmaninov.

9.-10. XII  Olari Eltsi kontserdid Weimari Saksa Rahvusteatris Neue Weimarhalles, mängis Weimari Riigikapell, Weberi Klarnetikontserdi nr 1 solistiks oli mõlemal õhtul kuulus Sabine Meyer, teiseks kavas Rahmaninovi Sümfoonia nr 2.

9., 13. ja 16. XII osales Külli Tomingas Milano kolmes keskuses (Scopricoop Novate Milanese, Spazio Scopricoop Via Arona ja Spazioteatro 89) kontsertetenduses „Animali da palcoscenico” („Scene Animals”), kavas vastavateemalisi teoseid Haydnilt, Mozartilt, Mahlerilt, Poulencilt, Beriolt, Donizettilt. Külli Tomingas laulis Luca Schieppati klaverisaatel Poulenci teost „Le bestiaire” ning kahte osa Mahleri „Poisi võlusarve lauludest” („Des Antonius von Padua Fischpredigt” ja „Lob des hohen Verstands”), samuti Donizetti pala koos ansambliga Quintetto Hermes. Kontserdipaikadeks olid.

9., 13. ja 21. XII juhatab Mihkel Kütson  Berliini Koomilises Ooperis külalisena Weberi  „Nõidküti” etendusi.

9., 14., 20. ja 26. XII dirigeerib Kristiina Poska Berliini Koomilises Ooperis T. Akyoli uue lasteooperi „Ali Baba ja 40 röövlit” etendusi. Lavastuse tegi Matthias Davids, nimiosas Jens Larsen.

10. XII Müügile tuli ERPi salvestatud DVD Eesti Rahvusballeti etendusest Delibes’i „Coppéliast”.

11. ja 28. XII juhatab Mihkel Kütson Krefeldi Teatris peadirigendina Tšaikovski ooperit „Mazepa”.

12. XII  Andres Mustoneni jõulukava Jyväskylä Sinfonia ees: Arvo Pärdi „La Sindone”, Händel, Salieri ja Vivaldi, kaastegev Gemma Bertagnolli.

13. XII  Neeme Järvi kontsert Genfi Victoria hallis Orchestre de la Suisse Romande’i ees, solistiks Vadim Gluzman: Mozarti „Väike öömuusika” ja Serenaad nr 6 D-duur, Rimski-Korsakovi Viiulikontsert op. 33, Mendelssohni Viiulikontsert op. 64.

13.-14. XII mängis Frankfurti Raadio SO lõppeva aasta viimase kava peadirigent Paavo Järvi käe all Alte Operis: Stravinski „Scherzo fantastique”, Hindemithi „Trauermusik” ja „Der Schwanendreher” (mõlem solist Antoine Tamestit), Tšaikovski Sümfoonia nr 1.

14. XII esinesid Olari Elts dirigendi ja Kalle Randalu solistina koos Tapiola Sinfoniettaga Espoos Tapiolasalis, ettekandel Mozarti balletimuusika „Idomeneost” ja Klaverikontsert nr 20, Schönbergi „10 varajast valssi” keelpillidele ja Kammersümfoonia nr 1.

14. XII  Kristjan Randalu mängis soolokava Saksamaal Biberachi Jazzclubis, kust ta võitis 1997. a oma esimese tunnustuse, Biberacheri jazziauhinna.

14., 19. ja 21. XII laulab Lauri Vasar Lescaut’ osas Hamburgi Riigiooperis Puccini „Manon Lescaut’s”, partneriteks nimiosas Norma Fantini või Barbara Haveman, des Grieux’ partiis Aleksandrs Antonenko (dir Asher Fisch, lav Philipp Himmelmann). 15. ja 29. XII esineb ta samas Papageno osas Mozarti „Võluflöödis”.

15. XII laulis Külli Tomingas Zia Principessa osa Puccini ooperi „Õde Angelica” ettekandel Milano Cologno Monzeses, San Maurizio al Lambro kirikus (lav Annamaria Quercia, dir Gioele Muglialdo).

16. XII juhatas Kristjan Järvi Tasmaania Ülikooli kontserti Hobarti City Hallis, kavas Kodály „Galanta tantsud”, Stravinski „Petruška” ning Prokofjevi „Romeo ja Julia” balletimuusikat.

16. ja 22. XII laulab Ain Anger Berliini Saksa Ooperis teatri 100. hooaja puhul maakrahv Hermanni peaosa Wagneri „Lohengrinis”, nimiosas Peter Seiffert (dir Constantin Trinks, lav Kirsten Harms).

16., 25. ja 30. XII laulab Alfia Kamalova Susannat Mozarti „Figaro pulmas” Gelsenkircheni Muusikateatris (dir Valtteri Rauhalammi, Peter Hailer’i uuslavastus); 22. ja 26. XII on ta Hääl ülevalt Verdi „Don Carlos” samas teatris (dir Rasmus Baumann, uuslavastus Stephan Märkilt).

18. XII mängis Diana Liiv Itaalias Milanos, Bergamos ja Comos korraldataval klaverimuusika festivalil „150 aastat Debussyd, prantsuse muusika 1800.–1900. aastaist”, kus astus üles 18 pianisti, pm Itaaliast. Ta esinemine toimus Bergamo Santa Cecilia Akadeemia auditooriumis: kavas E. Satie’ „Trois véritable préludes flasques”, Debussy prelüüdid „La cathédrale engloutie” ja „Les fées sont l’exquises danseuses” ning Messiaeni „Regard des anges” tsüklist „20 pilku Jeesuslapsele”. Bergamos end täiendanud D. Liiv esines siin ka 2011. a septembrifestivalil.

19. XII  suursündmus Kristjan Randalu muusikuteel: ta andis soolokontserdi Baieri Raadios Münchenis mainekas sarjas „Bühne frei im Studio 2” ja tema tunnine kava kandis pealkirja „Silmast silma”, piletitega kontsert läks otseülekandele programmis BR-Klassik ja kordub samas salvestatuna 4. jaanuaril programmis „Jazztime”.

22. XII  Eesti Filharmoonia Kammerkoori õigeusumuusika kontsert „Jõulud Põhjamaal” Belgias Brugge Concertgebouw’s eesti, vene ja ukraina autoritelt – Arvo Pärdi „Magnificat”, „Da pacem Domine”, „Nunc dimittis” ja „Kaks slaavi psalmi” ning Galina Grigorjeva 3osaline „Nox vitae”, samuti V. Barvinskõi, K. Stetsenko, J. Jatsõnevitši, M. Leontovitši, G. Izvekovi, Tšaikovski ja Schnittke („Kolm vaimulikku hümni”) loomingut. Juhatab Daniel Reuss, kontserdile eelneb tutvustus Simon Van Dammelt.

27. XII laulab Juhan Tralla Mannheimi Rahvusteatris Massenet’ „Wertheris”  nimiosa, partneriteks Marie-Belle Sandis ja Eunju Kwon (dir Alois Seidlmeier, lav David Mouchtar-Samorai).

27. – 31. XII  Sydney’s toimuvad mitme kultuuriüritusega XXIV Eesti päevad Austraalias, esinejate hulgas Eestist on Kaire Vilgats ja Jaagup Kreem.

30. XII esinevad kammerkoor Voces Musicales ja Tallinna Barokkorkester Riia Jaani kirikus, kavas Händeli oratoorium „Saalomon”, dirigeerib Risto Joost, solistid Kädy Plaas ja Teele Jõks.

Arvo Pärdi muusika ettekandeid detsembris (välisartistid)

1. XII  Arvo Pärdile anti Šveitsis Lugano ülikooli usuteaduskonna audoktori tiitel.

1. XII  Orchestre de Chambre de la Broye mängis Pärdi teost „Cantus in Memory of Benjamin Britten” Šveitsis Motier-Vully’s, juhatas Jerome Faller.

1.-2. XII  Šveitsis Rütis mängis Orchesterverein Rüti David Bertschingeri juhatusel kahes kirikus „Fratres’t”.

5.-6. ja 16. XII  Kammerphilharmonie Wuppertal mängis „Jõulukontserdil” Saksamaal Wuppertalis (sh 16. XII Emmauskirches) „Fratres’t”, viiulisolist Anna Heygster, dirigeeris Werner Dickel. Kavas veel Bach, Purcell, Vivaldi, Barber.

9. XII  New European Ensemble, dirigendiks Christian Karlsen, esitas Pärdi „Fratres’t” Hollandis Leidenis Museum van Oudhedenis festivalil „White Crow Music”.

11. XII  Berliini Filharmoonikud mängisid oma külaliskontserdil Leipzigi Gewandhausis Pärdi Sümfooniat nr 4, dirigeeris Michael Zukernik.

14. – 16. XII  Suurbritannias Prestonis, Lythamis St. Anne’s kirikus ja Clitheroe’s mängis Lancashire Sinfonietta „Cantust …”, juhatas Andrew Watkinson.

15.-16. XII  Wuppertalis Immanueli kirikus ja Kölnis St. Severini basiilikas tuli ettekandele „Jõuluhällilaul”, solistiks Jeannette Köhn koos WDR Kölni Sümfooniaorkestri ja kooriga, juhatas Niklas Willén.

Varasemast

28. XI esines Tatjana Berman Constella Trio koosseisus Cincinnatis sarjas „LaSalle Concert Series”, kavas Beethoveni Keelpillitrio Es-duur op 3 ja G. Kleini Keelpillitrio.

26. XI  Mirjam Tally uusteos „Membrane fragmentation” (esiettekanne Stockholmis 20. XI Kulturhusetis festivalil „Sound of Stockholm”) kõlas Rootsi Raadio muusikaprogrammis P2, mängis New European Ensemble, dirigent Christian Karlsen.

24. XI mängisid Andres Uibo ja Aare Tammesalu Moldovas Chişinău orelisaalis, kavas Bachi Süit soolotšellole nr 2 ja „Passacaglia et Thema Fugatum” c-moll BWV 582 orelile, Uibo enda „Bach im Spiegel”, „Then I Saw …” ja „The New Jerusalem”, Erkki-Sven Tüüri „Spectrum”, Artur Kapi Prelüüd tšellole oreliga (1919), Tõnu Kõrvitsa „Introduktsioon ja Rändaja laul”, Arvo Pärdi „Trivium” ja Eino Tambergi „Mäng suure trummiga” op. 136.

20. XI esines Kersti Ala-Murr solistina Norras Sandnesi kultuurimajas, kaastegevad Hedda Beate Bakker (sopran) ja Ida Mo (klaver). 

18. XI esitas Hando Nahkur Rahmaninovi Klaverikontserdi nr 3 (kahe klaveri seade) Dallase Caruth Auditoriumis USAs Texases.

9. – 11. XI tegi Kai Rüütel oma USA debüüdi Mozarti „Reekviemi” kolme esituse solistina St. Louisi Powell Hallis St Louisi Sümfooniaorkestriga Jun Märkli dirigeerimisel.

2. XI, 24., 9. ja 1. X laulis Kai Rüütel Wellgunde osas Londoni Kuninglikus Ooperis Wagneri „Jumalate hämarikus”; 2., 16. ja 26. X ning 24. IX esines ta samas osas Wagneri „Reini kullas”, kus Wotani osa laulis Bryn Terfel (need on Keith Warneri lavastused peadirigent Antonio Pappano juhatusel).

2. XI osales Hando Nahkur Debussy Klaveritrio G-duur ettekandel (ansamblis veel A. Pereverzeva ja J. Saenz) Dallase Taubman Atriumis USAs Texases.

27. X esinesid Kersti-Ala Murr ja Jaak Lutsoja kontserdiga Norras Stavangeris. Sopranil olid oktoobris Norras veel järgmised esinemised: 18. X Stavangeris sarjas „Ny Musikk” koos 5-liikmelise instrumentaalansambliga solistina Matthew Burne’i teose „Written/Unwritten” esiettekandel; 24. X Stavangeris IRC Forumil kammerkavaga koos pianist Friederike Wildschütziga; 26. X osales ta Stavangeri Operapubis Halloweeni õhtu kavas.

24. X juhatas Risto Joost Berliini Nikolaikirches Rias-Kammerchori Günter Grassi 85. sünnipäevale pühendatud kontserdil, kavas Praetorius, Crüger (3), Schütz (3), Monteverdi (2), G. Gabrieli. Õhtu dramaturg oli Anna Hartwich.

10., 12., 13. ja 14. X valiti Arete Teemets Belvedere konkursi lõppvõistluselt Viinis  6 noore laulja hulka rahvusvahelisele ooperikursusele Šveitsi, kus ta esines meistrikursuse programmis ühiskavades Thunis, Interlakenis, Sigriswilis (kursuste keskuses) ja Bernis. Kursuste õppejõudude hulgas olid Rupert Dussmann, Verena Keller, Robert Pechanec, Uwe Eric Laufenberg, Andreas Kowalewitz, Saori Tomidokoro ja Helen Collyer. Neil Opernwerkstatt’i kontsertidel laulis ta Mozarti „Don Giovanni” I vaatuse finaalis donna Elvira partiid, tertsetis Verdi „Trubaduurist” ning kvartetis Elisabetta rolli Verdi ooperist „Don Carlo”.

14. X juhatasid Madalmaade Kammerkoori 75. aastapäeva tähistamisel Amsterdami Muziekgebouw’s kuue dirigendi hulgas koori praegune ja endine peadirigent Risto Joost ja Tõnu Kaljuste, kavas oli sh Veljo Tormise „Raua needmine” Kaljuste juhatusel, samuti Clemens non Papa, Perotinus, G. Allegri, J. S. Bach, Messiaen, Mahler, H. Birtwistle’i „The Moth Requiem” esiettekandes. Risto Joost juhatas ka juubelikontserdi eelkontserti kahe noortekoori ees.

29. IX sai Ottawas Barrhaven United Churchis teoks kontsert „Armas Maiste ja sõbrad”, kus peategelasena astus üles Kanadas elav pm džässipianistina tegutsenud vanameister Armas Maiste (83). Kaastegev oli koor Ottawa Finnish Singers Margit Viia-Maiste juhatusel, kes ka ise klaveril esines Sibeliuse kahe palaga. www.eesti.ca/kultuur/list6

28. IX andis Peterburi Jaani kirikus kontserdi trio Olga Voronova – Leho Karin – Diana Liiv, kavas Heino Elleri Prelüüd g-moll tšellole ja klaverile (1917), Arvo Pärdi „Partita” klaverile 4s osas (1959) ja „Fratres” viiulile ja klaverile (1980), V. Kalafati Prelüüd op. 7 nr 3 „Pastoraal” klaverile (1901), Pärdi „Scala cromatica” triole (2007), „Für Alina” klaverile ja „Mozart-Adagio” triole; Elleri „Männid” (1929), Pärdi „Spiegel im Spiegel” (1978), N. Roslavetsi Trio nr 3 (1921) ning Elleri „Lüürilised palad” nr 1 ja nr 2 (1915).

21.-22. IX osales kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel IV H. Anderséni nim kammerkooride konkursil Helsingis Musiikkitalos, pääseti Grand Prix’ vooru kuue parema hulka. Osales 12 koori 9 maalt, võitis Läti noortekoor Maska (dir Jānis Ozols), kelle kavas oli ka Pärdi „Which Was the Son of…”

15., 17., 24. ja 29. VIII esines Koit Soasepp Verdi „Aidas” Soome Rahvusooperis Ramfise osas (dir Stefano Ranzani, lav Georg Rootering), nimiosas Claire Rutter, Radamesi osas Mika Pohjonen ja Avgust Amonov.

21. – 28. VII laulis kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel Prantsusmaal kutsutuna pidustustele Vaison-la-Romaine’is „Festival des Choeurs Lauréats”, kus anti eri paigus kokku kuus kontserti (vt e-Sirp 30. XI). Kavades kõlasid Arvo Pärdi „Bogoroditse Djevo”, „Zwei slawische Psalmen”, „Da pacem Domine”, „Most Holy Mother of God” ja „Which Was the Son of …”, Veljo Tormise „Röntyska” ja „Kojuminek” „Ingerimaa õhtutest” ning „Jaani hobu”, Mart Saare „Karjase kaebus”, Pärt Uusbergi „Miserere” ja „Taaveti laul”, kavas samuti de Victoria, Arcadelt, Bach, Gesualdo, Schütz, Bruckner, Messiaen, Rautavaara jt, solistid Anna Ehrenberg ja Hele-Mall Leego.

Sirp