10 aastat „Moisekatsi elohelü“

See  võrokeelse kõlaga festivali nimi on kümnendi jooksul paljudel keele sõlme keeranud, aga  ka oma  visadust ja elujõudu tõestanud. Nime on autor Urmas Kalla ansamblist Liinatsuraq  ise põhjendanud, et „ elohelü“ on võro keele põhjalt kerkinud sõna, mis võiks olla paariliseks sõnale „elovaim“. Eesti rahvamuusikatöötluste festivalil Moostes  on sellega mõeldud rahvamuusika eluvaimu, mida „elohelü“ kuulutab. Kui lisada sellele ette veel Mooste ajalooline nimi Moisekatsi, saamegi kokku ainulaadse „Moisekatsi elohelü“, mis kutsub kõiki muusikasõpru jüripäevaks Moostesse. Taive Särg on iseloomustanud  Mooste festivali kui „omanäolist, ühtaegu intiimset ja elitaarset muusikasündmust Eestis, kus ei domineeri XX sajandil ülekasutatud klaver ega rokikoosseisud.“  Folgisuvi algab Moostest!
Rahvamuusika eluvaimu on 22.-23. aprillil Moostes hoidmas ja tõestamas ligi 200 muusikut, kellest 84 asub laupäeva õhtul toimuval võistluskontserdil püüdma 1000 euro peapreemiat. Võistluskontserdi žürii koosseisus festivali patroon Ingrid Rüütel, žürii esimees Ando Kiviberg, eesti heliloojad Sven Grünberg ja Tauno Aints ning Kultuuriministeeriumi muusikanõunik Juko-Mart Kõlar on hindamas muusikute rahvamuusikatraditsioonide  loomingulist arendamist, uute suundade ja kõlade leidmist ning heal tasemel laulu- ja pillimänguoskust.
Reedel, 22. aprillil  kell 19 avab festivali rootsi-eesti uus ja särav folkbänd Folk & Rockare. Bändi moodustavad Säde Tatar, vennad Daniel ja Gabbi Dluzewski ning nende õde Natasja Dluzewska. Nelja omanäolise muusiku tulemuseks on bändi meeldejäävad meloodiad, kaasakiskuvad riffid ja põhjamaiselt karge mitmehäälne laul. Eelmisel aastal tunnustati Folk & Rockaret Moostes  parima kohustusliku loo preemiaga. Reede õhtusel  jüripäeva simmanil saab tantsida anamblite Julgur, KOI ja Anna-Minna saatel ning südaööl nautida Aivar Täpsi kristallhelide ja gongimuusika kontserti Mooste külalistemajas.
Laupäeval, 23.aprillil kell 11 avab vabalavakontserdid Veskiteatri juures Kihnu pilli ja tantsutuba koos õpetajast  muusiku Marju Varblasega. Ehedat liivi, udmurdi ja seto laulu esitavad ansamblid Reevele, Ošmes, Vel`o ja Liinatsuraq. Lisaks kontsertidele on võimalus nautida Mooste mõisa hooneid, töökodasid ja näitusi. Põlva Kunstikooli direktrissi  Anne Prangeli trummide näitus ja Uma Pido fotoplakatite näitus on avatud Mooste Folgikojas.
Kell 18 Folgikojas algava ja 16 võistleja  põneva võistluskontserdi lõpetab ansambel La Phoenix. Kolmest professionaalsest muusikust – Johanna Marie Ainomäe (viiul), Sandra Hiie (viiul), Eliisa Elfenbein (saksofon) – koosneva instrumentaaltrio repertuaari kuulub nii pop,-rock, filmi- kui ka klassikaline muusika.

Festivali programmiga tutvu  http://folkfest.weebly.com

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht