Euroopa arhitektuurivaldkonnas püsib pessimism

Euroopa Arhitektide Nõukogu 11. majanduslike arengusuundade uuringu tulemused näitavad, et arhitektuuriturg jääb tõenäoliselt lähikuudel seisakusse, kuid on ka esimesi märke olukorra paranemisest.

Euroopa arhitektide nõukogu 11. majanduslike arengusuundade uuring näitas, et arhitektuurivaldkonnas püsib pessimism: umbes kolmandik Euroopa arhitektidest, kes uuringus osalesid, ei pea majanduskliimat, milles nad töötavad, oma tegevusele soodsaks. Ainult 6% väitis, et nad on praegu Euroopa arhitektuuriolukorra suhtes optimistlikud.
Samas näitavad arvud, et olukord erineb riigiti märgatavalt. Kui tundub, et Lõuna- ja Kesk-Euroopa riigid on ummikseisus, siis Põhja-Euroopas, iseäranis Rootsis ja Soomes, ollakse väga optimistlikud.
Enamik arhitektidest (47,5%) arvab, et nende globaalne töökoormus jääb järgmise kolme kuu jooksul stabiilseks. Aasta algusega võrreldes ennustas töökoormuse langust varasemast väiksem hulk vastajaid (29,8%; võrreldes 2013. aasta jaanuari tulemusega, mis oli 34,1%) ning umbes viiendik prognoosib isegi tõusu. Hoonetüübi järgi analüüsides ilmneb, et eramajade sektoris toimub areng: kui 2013. aasta jaanuaris eeldas 43% vastanutest oma tegevuses langust, siis augustiks langes see näitaja 34% peale, kusjuures 20,5% usub isegi, et nende töökoormus suureneb (võrreldes 2013. aasta jaanuari tulemusega, mis oli 16,1%). Sotsiaalelamuasemete ja äriprojektide vallas pole aasta algusest saati olulisi muudatusi märgatud.
Üleüldiseid stabiilse töökoormuse prognoose arvestades ja ebasoodsast majanduskliimast hoolimata ei oota enamik vastanutest (67,8%) töötajate arvus lühiajalises plaanis muutusi. Alla viiendiku vastanutest (18,6%) plaanib lähikuudel töötajate arvu vähendada (võrreldes 2013. aasta jaanuari tulemusega, mis oli 20,8%).
Uuring näitab seega, et üldine meeleolu ametialal on pessimistlik ajal, mil arhitektuuriturg seisab. Siiski tundub, et olukord on stabiliseerunud ja on märgata positiivseid muutusi, mis lubavad lähitulevikus võimalikku olukorra paranemist.
Euroopa arhitektide nõukogu 11. majanduslike arengusuundade uuring tehti 2013. aasta augustis ja selles osales üle 3200 inimese. Sarnaseid uuringuid tehakse iga kuue kuu tagant ja need aitavad Euroopa arhitektide nõukogul saada ülevaate majanduskriisi olemusest ning ulatusest arhitektuurivaldkonnas.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht