Noor dirigent Risto Joost juhatab sellel hooajal seitsmes välisriigis

Priit Kuusk, ERP uudised

Noor eesti dirigent Risto Joost on sel hooajal orkestrite ja kooride ees kokku seitsmes välisriigis, viies sinna ka Eesti muusikuid ja meie muusikat. Ta juhatab Rootsis, Lätis, Hollandis, Prantsusmaal, Sloveenias, Austrias, Venemaal – ja muidugi palju ka koduses Eestis.

Täna, 27. veebruaril on Risto Joost dirigeerimas Rootsis – Norrlandi Ooperi Sümfooniaorkester ja kammerkoor Sångkraft teevad tema juhatusel Umeås teatri kontserdisaalis maailmaesiettekande Mirjam Tally 8-osalisest 2012. aastal valminud teosest „Valgus ja pimedus“ („Ljuset och mörkret”), mis on loodud saami poeedi Paulus Utsi sõndele. Kavas on veel läti tuntud helilooja Pēteris Vasksi imekaunis, ka Eestis mitmel korral ette kantud viiulikontsert „Kauge valgus“ („Tala gaisma“), kus solistiks on Matthew Trusler. See põnev kontsert kuulub Umeå kui Euroopa kultuuripealinna 2014 programmi.

Risto Joost (s. 1980) kutsuti hiljaaegu Tallinna Kammerorkestri kunstiliseks juhiks Eri Klasi järel, ta töötab täiskoormusega ka Rahvusooper Estonias dirigendina. Peale selle on ta aastast 2011 Madalmaade Kammerkoori peadirigent Hollandis, kus varem paar hooaega on tegutsenud ka Tõnu Kaljuste.

Just jaanuaris oli tal Madalmaade Kammerkooriga neli sama kavaga kontserti, koos Storioni Trioga esitati programm nimetuse all „Von der Liebe“ („Armastusest“, selles sarjas kava nr 1): Peter Corneliuse tsükkel „Liebe“, kolm Franz Schuberti laulu, Robert Schumanni „Vier doppelchörige Gesänge“, Josef Gabriel Rheinbergeri „Die Nacht“, veel Johannes Brahmsi ja Felix Mendelssohni instrumentaalset kammermuusikat. Kontserdipaikadeks olid 11. jaanuaril Haagi Nieuwe Kerk, 12. jaanuaril Amsterdami Muziekgebouw, 17. jaanuaril Eindhoveni Muziekgebouw ja 30. jaanuaril Leeuwardeni saal De Harmonie. Esimesel jõulupühal dirigeeris Joost Leipzigi Gewandhausis jõulukontserti Leipzigi Raadio Sümfooniaorkestri ja koori ees.

Madalmaade Kammerkoori eelmine huvitav kava tehti Vahemere piirkonnas sündinud prantsuse muusikast ja sellega esineti lisaks Hollandi linnadele ka Prantsusmaal Marseille’s ja Toulonis. Kava esitati kokku seitsmel korral ning „Tenso päevadel“ Marseille’s pani Risto Joost sinna ka veel Pariisis õppinud Toivo Tulevi uue pala „Car j’ai vécu de vous attendre“ Paul Valéry luuletuse „Les Pas“ tekstile esiettekandes, mis on Madalmaade Kammerkoori tellimus.

Märtsikuu lõpul, 28. ja 29. märtsil, sõidavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Risto Joosti juhatusel Sloveeniasse ja Austriasse, kuhu viiakse Arvo Pärdi „Aadama itk“ ja Erkki-Sven Tüüri „Ärkamine“. Kontserdid toimuvad Maribori Union Hallis ja Austrias Kremsis saalis Klangraum festivali „Imago Dei“ avakontserdina.

Maikuul tehakse Madalmaade Kammerkooriga Hollandi linnades järgmist kava „De Mozart van Petersburg“ ning 25. mail jõuab Risto Joost ka ise Peterburi, juhatama Riikliku Akadeemilise Kapelli Sümfooniaorkestrit rahvusvahelisel festivali „Musical Olympus“.

Kodumail dirigeerib Risto Joost aga 6. märtsil Vanemuises ja 8. märtsil Estonias Tallinna Kammerorkestrit, kus ettekandele tuleb põnev kava „Mozarti esimene ja viimane sümfoonia“. Nii kõlavadki sel õhtul Wolfgang Amadeus Mozarti Sümfoonia nr 1 ja Sümfoonia nr 41 („Jupiter“), mille vahel esitatakse Mozarti Oboekontsert C-duur, solistiks Kalev Kuljus Hamburgist.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht