Baltoscandali passid müügil

Laupäeval, 15. märtsil tulevad müügile rahvusvahelise teatrifestivali Baltoscandal passid.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Festival toimub sel aastal  2.-5. juulini Rakveres. Festivali kunstiline juht on Priit Raud. Iga kahe aasta tagant toimuv Baltoscandal esitleb Euroopa ja maailma otsingulist teatrit ning uuenduslikke suundi etenduskunstides. 2014. aasta suvel toimub Baltoscandal juba 13. korda. Lisaks tõelisele etenduskunstide virrvarrile – erinevatel lavadel astuvad üles trupid üle kogu maailma, toimuvad peod ja kontserdid festivali klubis, traditsiooniline jalgpallimatš küünikute ja romantikute vahel, erinevad kohtumised ja arutelud ning palju muud.

Selleaastase Baltoscandali üheks peaesinejaks on Portugali lavastajateduo Ana Borralho ja João Galante lavastus „Atlas“, kuhu festival otsib  Lääne-Virumaa päritolu osalisi. 2011. aastal Lissabonis esietendunud „Atlast“ on taasloodud paljudes maailma riikides alates Šveitsist ja Sloveeniast ning lõpetades Brasiilia ja Soomega.  „Atlas“ on motiveeritud usust, et kunstil peab olema ühiskonnas aktiivne roll. Laval on 100 erinevas vanuses ja eri elualade inimest, kes oma ühiskondlikku positsiooni deklareerides loovad koos omalaadse atlase, mis kaardistab meie sotsiaalsete sidemete keerukaid läbipõimumisi.

Eksootikat pakub  Bouchra Ouizgueni neljast naisest koosnev trupp oma lavastusega “Madame Plaza”. Bouchra Ouizguen on Marrakechist  pärit koreograaf, kellel on euroopa ja orientaalse kaasaaegse tantsu taust. Teised laval olevad naised Kabboura Aït Ben Hmad, Fatima El Hanna ja Naïma Sahmoud viljelevad Maroko kohalikku kabareestiili aïta –  nad on naised, kes esinevad pidustustel ja ööklubides nn valu lauludega, mis räägivad kaotusest ja võimatust armastatusest ning on enamasti erootilise alatooniga. Neli naist kohtusid esimest korda Madame Plaza ööklubis Marrakechis. Koostöö viis lõpuks selleni, et sündis samanimeline lavastus. “Madame Plaza” on  õrn ja uhke, avatud meelega ning humoorikas.

Prantsusmaalt on festivali programmis Halory Goergeri ja Antoine Defoorti “Germinal”, millele Baltoscandal on ka kaasprodutsendiks. Liikudes piiranguteta teatri, performance’i ja kujutava kunsti vahel, kasutavad prantslased Goerger ja Defoort erinevaid meediumeid ja rakendavad oma eklektilisi huvisid, et leiutada omanäoline igavesti muutuv ja raamideta teatrižanr. Nende töödes asetsevad kokku klopsitud elemendid kõrvuti haritud, traagilise ja ühildamatuga. „Germinal“ kujutab teatri black boxi täiesti tühja ruumina. Kuus isikut taasleiutavad keele ja mõtlevate olenditena avastavad, et nad on võimelised lavale tooma terve maailma süsteemi. Nad liiguvad ühelt avastuselt teisele nagu maadeuurijad, kes laotavad silme ette laiale kõik võimaliku alates füüsikaseadustest kuni omavahelise suhtluse alustaladeni. „Germinal“ on otsast lõpuni virgutav filosoofiline eepos, mis kujutab teatritegemist inimese loomise metafoorina.

Norra koreograafid Ingri Fiksdal ja Ingvild Becker toovad Rakvere lähedale metsa oma lavastuse “Night Tripper”.  “Night Tripper” on jäljerada metsas, kontsertesitus, rituaal ja sotsiaalne koosviibimine. See algab videvikutunnil ning viib vaatajad öhe. Kaasa löövad näitlejad, veidrad muusikariistad, arvukad installatsioonid, kohalik koor ja paljud võimsad vaimud. “Night Tripper” pöörab tähelepanu sellele , kuidas loodus on animistlik paik, kust ei puudu nii ravitsevad kui ka immanentsed ja üleloomulikud laastavad jõud. Iidne mütoloogia kohtub igapäevaeluga ja unenägu ja reaalsus sulanduvad ebamaiseks kuid käegakatsutavaks looks.

Fesfivali programmis on lisaks veel  koreograafi Anna Jureni ja lavastaja Annie Dorseni koostöölavastus “Magical” (USA/Austria),  2012. aasta festivalist juba tuntud Alma Söderberg (Rootsi) oma uuslavastusega “Idioter”, Saksamaalt jaapanlanna Naoko Tanaka oma lavastusega “Die Scheinwerferin”, Suurbritanniast Kim Noble oma pöörase ja radikaalse lavastusega “I Am Not Alone”.

Kogu Baltoscandali programm avalikustatakse maikuus.

Festivali passe on müügil  vaid 30 ning ühe passi hind on 100 eurot.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht