Esmaspäeval algab Tartus Draama festival

Esmaspäeval, 1. septembril algab Tartus Eesti Teatri Festival Draama pealkirjaga "Kohaloleku kunst". Festival toimub 7. septembrini, kavas on 20 lavastust ja antakse 30 etendust. Draama kuraator on sel aastal kirjanik Tõnu Õnnepalu, kes koos oma meeskonnaga, kuhu kuuluvad Maarja Helena Meriste, Priit Põldma ja Kaarel Kuurmaa, on valinud põhiprogrammi kaheksa lavastust: Ingomar Vihmari "Külalise" (Eesti Draamateater), Lembit Petersoni "Ma olen tuul" (Theatrum), Alo Kõrve "Neli aastaaega" (Tallinna Linnateater), Ari Nummineni "Petroskoi" (Telakka/Vanha Juko/ Rakvere Teater), Renate Valme "Pure mind" (Kompanii Nii ja Tartu Uus Teater), Maria Petersoni "Tuvi" (MTÜ Arhipelaag), Andres Noormetsa "Vaikuse" (Endla Teater) ja Ivan Strelkini "Õnn kaasa" (Vene Teater).

1. septembril kell 17 avatakse festivali raames uus teater nimega Teatro Poetico – luuleteater mis sünnib, elab ja sureb vaid ühe nädala jooksul, teatri koduks saab Tartu Ülikooli vana kirik Jakobi tänaval.

Kuraator Tõnu Õnnepalu tegi kuuele lavastajale või kooslusele ettepaneku tuua festivali ajaks välja luulel põhinev või luulest inspireeritud lavastus. Autorite ja materjalide osas olid tegijate käed vabad – niisiis võib loota, et kõigisse lavastustesse on kätketud midagi erilist, isiklikku, hingestatut. Noist erinevate tegijate loodud, erinevatest impulssidest ajendatud, erinevates kooslustes ja paikades harjutatu lavastustest moodustubki Teatro Poetico repertuaar.

Teatro Poetico repertuaaris astuvad publik ette järgmised kooslused: Aleksander Eelmaa, Pääru Oja ja Tõnu Õnnepalu; Mait Joorits ja Kaia Karjatse; Lembit Peterson ja Theatrum; Mirko Rajas ja teatrirühmitus Frank; Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna teatrikunsti õppekava II kursus; Tiina Mälberg ja Taavo Remmel.

Kui Draama 2014 põhiprogramm Kohaloleku kunst ja luulelavastustest sündiv Teatro Poetico vahendavad kirjanikust kuraatori Tõnu Õnnepalu teatrinägemust, siis keskendub lisaprogramm tänavu ühele kirjanikule. Fookuses on Tom Stoppard – maailmadramaturgia elav klassik, kes Eesti vaatajatele arvatavasti tutvustamist ei vaja. Stoppardi-programmi ilmseks ajendiks on Eesti teatrite seninägematult laiaulatuslik koostöö: mullu toodi nelja teatri ühisjõul lavale 2002. aastal valminud näidenditriloogia „Utoopia rannik”, nii filosoofiliselt kui romantiliselt kütkestav lugu ühe Vene intelligentide põlvkonna unistustest, võitlusest ja alistumisest. Priit Pedajase lavastust „Teekond” ja Elmo Nüganeni lavastust „Laevahukk” mängivad Tallinna Linnateatri ja Eesti Draamateatri ühendtrupid, Heiti Paku lavastust „Kaldale heidetud” Ugala ja Vanemuise ühistrupp. Festival pakub ainukordset võimalust jälgida ühe päeva jooksul Stoppardi triloogia kolmekümne kolme aasta pikkust kulgu ja võrrelda kolme omanäolist lavastust. „Utoopia ranniku” triloogiast eraldiseisva teatraalse maiuspalana kuulub Stoppardi-programmi Üllar Saaremäe lavastus „Rosencrantz ja Guildenstern on surnud”. Tom Stoppardi 1966. aastal kirjutatud läbilööginäidend jõudis tänavu Eesti lavale juba kolmandat korda, sedapuhku Ugalas. Tegemist on „Hamleti” leidliku parafraasiga, vaimuka absurdidraamaga, mis vaatleb Shakespeare’i näidendi kahe kõrvaltegelase saatust.

Lisaprogrammis saab näha kahel õhtul Tartu Uue Teatri ja Vene Teatri koostöölavastust “Illusioonid” ning festivali viimasel päeval, 7. septembril kell 12 Vanemuise teatris äsja esietendunud lavastust “Armastan! Armastan! Armastan!”, lavastajaks Avtandil Varsimašvili Gruusiast.

Festivali kavas on mitmeid teemaarutelusid Festivali klubis, mis asub sel aastal Ülikooli kohvikus, aastaraamatu Teatrielu 2014 esitlus, Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühenduse konverents “Esilekerkivad identiteedid nüüdisteatris”, avatakse lavastaja Mladen Kiselovi mälestusnäitus, ning 7. septembril peab Tartu Loomemajanduskeskuses loengu maailmakuulus Ameerika lavastaja ja kunstnik Robert Wilson.

Pidulik festivali avamine linnarahvale toimub 2. septembril kell 16 Küüni ja Poe tänava nurgal koos Draama paviljoni avamisega, etteaste teeb teater Must Kast.

Kogu festivali kavaga saab tutvuda kodulehel draama.ee.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht