August Pulst 125

14. jaanuaril möödub 125 aastat vanavara koguja ja muuseumitegelase August Pulsti sünnist. Eesti teatri- ja muusikamuuseum, mille käimalükkaja oli ka Pulst, tähistab märtsis oma 90. sünnipäeva. Kahe suursündmuse tähistamiseks näeb ilmavalgust August Pulsti mälestusteraamat „Äratusmäng uinuvale rahvamuusikale”, mille autor on Mooste Rahvamuusikakooli direktor Krista Sildoja. Lisaks võtavad tänased külamuusikud oma pillid ja laulud kaasa ning lähevad Pulsti vaimus ringreisile mööda Eestit. Aastase projekti eestvedaja on teatri- ja muusikamuuseumi muusikaosakonna juhataja Risto Lehiste. Kolleegid-korraldajad on Eesti Pärimusmuusika Keskus ja August Pulsti Õpistu, Mooste Rahvamuusikakool ning Eesti Rahvuslik Folkloorinõukogu.
August Pulst (14.01.1889 – 22.11.1977) oli kultuuritegelane, kelle mitmekülgsus ning panus Eesti kultuuripärandi säilitamisse on eraldi peatükk kultuuriloos. Saanud hariduse Riia kunstikoolis, läbis kunst Pulsti elu teiste tegemiste kõrval pideva joonena. Aga tema elutööks sai muuseumide asutamine ning rahvamuusika taaselustamine läbi kontsertide, ringreiside, salvestuste ja meenutuste ehedatest külamuusikutest. Lisaks Eesti teatri- ja muusikamuuseumi asutamisele vedas Pulst ka Tallinna Eesti muuseumi, Vabaõhumuuseumi ja Tori muuseumi asutamis, mille tegi võimalikuks tema korraldatud rahvamuusikute ringreisidelt saadud tulu. Rahvamuusikute heliplaadistamine ja Pulsti kirja pandud meenutused tolleaegsetest külamuusikutest on aidanud tänapäeval mõista eesti rahvakultuuri olemust ja sügavust, nii nagu see on teinud võimalikuks Pulsti pidunädalate tähistamise.
Ringreis kontserdid antakse 15. 01. Märjamaa rahvamajas, 16. 01 Tori rahvamajas, 17. 01. Karksi kultuurikeskuses, 22. 01. Värska kultuurikeskuses, 23. 01. Mooste viinavabrikus, 24. 01.Haanja rahvamajas, 29. 01. Kadrina rahvamajas, 30. 01. Aruküla rahvamajas ja 31. 01. Tallinnas Salme kultuurikeskuses. Kõik kontserdid algavad kell 19, sissepääs tasuta!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht