Eesti Rahvusmeeskoor peab sünnipäeva

Juubelinädala alustuseks läheb70aastane, kuid iginoor Rahvusmeeskoor neljapäeval, 13. XI külla Toompeale. Riigikogule antakse privaatkontsert, kuhu on oodatud ka ajakirjanikud. Päris sünnipäevakontsert, 16. novembril Estonia kontserdisaalis on peaaegu välja müüdud ja viimaseid pääsmeid jagub veel üksikutele kiiretele
Suure kutselise meeskoori loomise idee sündis Gustav Ernesaksal 1942. aastal Jaroslavlis, maestro soov sai teoks 1944. aasta 16. novembril, kui loodi ENSV Riikliku Filharmoonia Meeskoor. RAMi esimene avalik esinemine oli 21. jaanuaril 1945.
Koor on oma ajaloo jooksul andnud u 6500 kontserti kõikjal Eestis, endise NSVLi suuremates linnades, mitmel pool Euroopas, samuti Iisraelis, Kanadas ja Ameerika Ühendriikides. Esitatud on nii a cappella kavu kui osaletud ka suurvormide ettekannetel maailma tipporkestritega silmapaistvate dirigentide käe all. Koor on esinenud paljudes mainekates kontserdisaalides, nt esimese Eesti kollektiivina lauldi 1989. aastal Carnegie Halli laval New Yorgis. RAM on esimese Eestisse tulnud Grammy saajate seas: 2004. aastal teenis koorimuusika kategoorias hinnalise auhinna Sibeliuse kantaatide plaat (Virgin Classics), kus Paavo Järvi juhatusel musitseerivad RAM, Ellerhein ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester.
Peadirigent Mikk Üleoja veendumusel on oluline teadvustada, et RAM on meie kõigi rahvuslik rikkus: „Rahvusmeeskoor saab 70aastaseks, kuid see ei tohiks luua väärkujutelma, otsekui oleks selle liikmed sama vanad. Et seda murda, anname palju kontserte. Ainuüksi oktoobris toimus seitse kontserti Eestimaa kõige kaugemates nurkades. Kõik kontserdid lõppesid sellega, et publik saalis seisis püsti! See tõmbab nii dirigendi kui ka koori emotsionaalselt nii käima, et öösel ei tule und.”
RAMil on tavaks pakkuda publikule eripalgelisi kavu ka juubelihooajal. Kõlab rahvusromantikat, aga ka uut muusikat, sekka suurvormide ettekandeid nii Eestis kui ka Iisraelis, Kanadas, Prantsusmaal ja Saksamaal.
Juubelikontsertidel 14.–16. novembrini Viljandis, Tartus ja Tallinnas pakub koor oma RAMi viimaste aastate muusikaliste lemmikute Grigorjeva, Schuberti, MacMillan, Bonato ja Tulevi kauneid, põnevaid ja elitaarseid helindeid.

Juubelikontserdid: reedel; 14. XI 19 Viljandi Pärimusmuusika Aidas, laupäeval, 15. XI 19 Tartu ülikooli aulas ja pühapäeval, 16. XI kell 17 Estonia kontserdisaalis. Kaastegevad Ka Bo Chan (kontratenor), Maris Järvi (tšello), Theodor Sink (tšello), puhkpilliansambel ja keelpillikvintett. Dirigent Mikk Üleoja

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht