EKÜ aastapreemia Anders Härmile

Sirp

Eesti Kunstiteadlaste Ühing andis selleaastase preemia Anders Härmile 2010. aastal kureeritud näituste ja ühiskondlikult terava publitsistika  eest.        Anders Härm on aktiivne Tallinna Kunstihoone ja Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) kuraator. Tema 2010. aasta tegevusse mahub tööpuuduse teemadel Kunstihoones tehtud sotsiaalselt tundlik näitus „Blue-Collar Blues” („Sinikrae bluus”). Kunstisaali oli kasutatud avaliku ruumina ning see lõi näituse juurde ka laiema diskussioonipinna. Samuti  „Next to Nothing” („Järgmine ei millestki”), hoolikalt kureeritud kaasaegse kunsti näitus EKKMis; ühtlasi kinnistas see oma toimumiskoha tõsiseltvõetavust kunstisüsteemis.

Sorava kriitiku ja kommentaatorina tabab Anders Härm oma kirjatöödes alati naelapea pihta. Tema arvamusartiklid demüstifitseerivad laia leviga meediakanalites ainsana justkui vaidlustamisele mitte kuuluvaid nähtusi nagu võõrandunud tippsport („Stockhausen,  Majdič ja uriin” Eesti Ekspressis), kommertsialiseerunud populaarkultuur („Tätte: väikekodanluse diskreetne võlu” Eesti Päevalehes), loomemajandus kui kultuuri kapitaliseerimine ja selle paljususe piiramine („Kui kultuurist saab ripats” EPLis). Vastupidiselt laialt levinud kekutamisele kriitilise teooriaga kasutab ta oma artiklites teooriat tavaloogika ümbermõtestamiseks ja ideoloogilise mõtlemise nähtavaletoomiseks. Anders Härm on oluline  tasakaalustav jõud domineeriva meedia rahvuskesksusele ja loomulikustatud parempoolsusele.   

EKÜ aastapreemia antakse professionaalselt tähelepanuväärsete saavutuste eest kunstiteaduse ja -kriitika vallas (monograafia, publikatsioon, artiklite sari, telesaade, näituse  korraldamine jm).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht