„Elu saade” – Timo Steiner ja Ben Okri

Kontserdisarja „Heli ja keel” teise hooaja viimasel kontserdil on fookuses eesti helilooja Timo Steineri ja nigeeria kirjaniku Ben Okri looming. Kontserdiõhtud pealkirjaga „Elu saade” on laupäeval, 31. mail kell 20.30 Tallinnas Hopneri Majas ja esmaspäeval, 2. juunil kell 19 Tartu ülikooli aulas.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kontserdid korraldatakse koostöös Euroopa Komisjoni, XXXIII Tallinna vanalinnapäevade ning kirjandusfestivaliga HeadRead.
Kontserdi nimilugu „Elu saade” (2013) on uus žanr muusikamaailmas – instrumentide poolt saadetud Elu, midagi eluvaatluse ja muusikateose vahepealset. Esimeses selles žanris kirjutatul on intsrumentideks keelpillikvartett ja Elu esindajaks lapsed kui ühed dünaamilisemad elu avaldumise kandjad. Seetõttu võiks teost (vaatlust?) nimetada ka lapspartituuriks. Lapsed on muusikutele ringisibavateks nootideks, kelle järgi tuletatakse enamus muusikast, eluhelidest.
Kontserdil kõlab esiettekandena Timo Steineri Ben Okri loomingust mõjutatud klaverikvintett. Lisaks on kavas „Ballaad” (2008), „Ilu_inetus_vabadus” (2012), „Kena on sind kuulata” (2004) jt.
Muusikat esitavad keelpillikvartett Prezioso ja pianist Diana Liiv. Katkendeid oma raamatutest „Jumalaid hämmastades” ja „Näljutatud tee” loeb Ben Okri. Kaastegevad on Lasteekraani Muusikastuudio koolieelne koor (Tallinna kontserdil) ja laulustuudiote Fa-Diees ning Laulupesa mudilaskoorid (Tartu kontserdil). Kontserdi järel esitletakse Ben Okri eesti keelde tõlgitud luulekogu „Aafrika eleegia”.
Nigeeriast pärit Ben Okri on üks tuntumaid ja tunnustatumaid kaasaegseid Aafrika kirjanikke, keda on pärjatud mitme maineka auhinnaga, sealhulgas Bookeri kirjandusauhinnaga, mille ta pälvis 1992. aastal oma teose„Näljutatud tee” eest. Tema loomingut on vahel liigitatud maagiliseks realismiks, ehkki autor ise on sellele vastu vaielnud ja öelnud, et tema jaoks on reaalsusel palju kihte, mis ei seisa üksteisest lahus – vaimude ja inimeste, unenäo ja ärkveloleku maailmad on kõik üks tervik. Müstilisuse kõrval ei puudu Okri loomingust ka poliitiline alatoon ning äratuntav on Aafrika suulise pärimuse mõju. Praegusel ajal elab Ben Okri Londonis, kuhu ta pages noorukieas, sest oli sattunud kodumaal poliitilisse ebasoosingusse. Sel kevadel külastab mainekas kirjanik esmakordselt Eestit.
Timo Steiner on üks mitmekülgsemaid Eesti kultuuriruumis aktiivselt tegutsevaid loovisikuid. Ta on akadeemilise haridusega helilooja, üks Eesti Muusikaakadeemia Sügisfestivali loojatest ning alates 2003. aastast on ta Eesti muusika päevade kunstiline juht. 1998. aastal võitis Steiner Eesti muusika päevade kitarriteoste konkursi, 2002. aastal pälvis Heino Elleri nimelise preemia ning nii 2006. kui ka 2011. aastal kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia. Aastast 2005 Tallinna muusikakeskkooli direktor, on Steiner ka ETV saateformaadi „Klassikatähed” kaasautor ning saate „MI” autor ja saatejuht.
Timo Steineri teosed on kõlanud paljudel nüüdismuusika festivalidele Eestis ja välismaal. Ta on loonud ka filmimuusikat, sealhulgas mängufilmile „Klass” (2007) ning muusikat saadetele „OP”, „Pealtnägija” jt. Eesti Rahvusringhääling on välja andnud Timo Steineri autoriplaadi „Pilved tulevad vahele” (2008).
Timo Steineri muusika üheks läbivaks jooneks on unenäoline postminimalism: poeetilised ja naiivsed, dramaatilised ja grotesksed kujundid, graatsiline rütmimuster ja mängulised stiilikontrastid.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht