Festival “Suur Tšaikovski”

Sel kevadel möödub175 aastat suure vene helilooja Pjotr Tšaikovski sünnist. Rahvusooper Estonia tähistab sündmust 15.–19. aprillini kestva festivaliga, kus tuleb ettekandele valik helilooja mitmekülgsest loomingust: ooper „Padaemand“, ballett „Uinuv kaunitar“, esimene klaverikontsert b-moll op. 23 ja III sümfoonia D-duur op. 29, John Cranko ballett „Onegin“ helilooja muusikale ning kaks galakontserti – nii Tšaikovski ooperi-kui balletiloomingust.

Festival avab 15. aprillil ballett „Onegin“, kus kõlab Kurt-Heinz Stolze meisterlik arranžeering Tšaikovski muusikakatketest: klaveripalade tsükkel „Aastaajad“ op. 37b, ooper „Tšerevitški“, avamäng-fantaasia „Romeo ja Julia“, sümfooniline poeem „Francesca da Rimini“ op. 32 jpt. Peaosades on Luana Georg ja Jonatan Davidsson.
16. aprillil jõuab üle mitme aasta publiku ette ooper „Padaemand“, kus külalisena Hermanni rollis Avgust Amonov Maria teatrist ja debüüdi Liisa rollis teeb Aile Asszonyi. Etendusega tähistatakse ühtlasi kunstnik Eldor Renteri 90. sünniaastapäeva. „Padaemand“ jäi viimaseks Renteri kujundatud lavastuseks. Nii „Oneginit“ kui „Padaemandat“ dirigeerib Jüri Alperten. „Padaemand“ on kavas ka 19. aprillil.
17. aprillil toimuvale Tšaikovski balletigalakontserdile on külalistena oodata tantsijaid Flandria Kuninglikust Balletist, Peterburi Mihhailovski Teatrist ja Vanemuisest. Toomas Eduri koostatud kavas saab näha parimaid palu Tšaikovski ballettidest „Pähklipureja“, „Uinuv kaunitar“ ja „Luikede järv“, aga ka mitmeid vähemtuntud seadeid. Samal õhtul on Estonia kontserdisaalis sümfooniakontsert Tšaikovski muusikast, mida dirigeerib Nikolai Aleksejev. Ettekandele tulevad I klaverikontsert b-moll op. 23 ja III sümfoonia D-duur op. 29. Klaveril Vladimir Mišuk.
18. aprilli keskpäeval on kavas ballett „Uinuv kaunitar“ Vello Pähna dirigeerimisel ja õhtul Tšaikovski ooperimuusika galakontsert, mille kava on kokku pannud Mart Mikk. Galakontserti dirigeerivad Vello Pähn, Nikolai Aleksejev, Jüri Alperten, Lauri Sirp ja Kaspar Mänd. Estonia solistide kõrval esinevad külalistena Avgust Amonov Maria teatrist ning Tamara Kalinkina ja Oleksandr Melnõtšuk Ukraina Rahvusooperist.
Kolmapäevast pühapäevani on lisaks festivali põhiprogrammile kavas tasuta haridusprogramm, kus saab kuulata lavastaja Arne Miku, muusikateadlase Tiia Järgi, kirjandustoimetaja Liina Viru, Rahvusooper Estonia kunstilise juhi ja peadirigent Vello Pähna jt loenguid ning uudistada koos riietaja Ülle Kogermaniga kostüüme ja dekoratsioone.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht