Giidikonkurss “Käsmurääkija”

Marek Vahula, vabakutseline, giidikonkursside idee autor ja peakorraldaja

Seljataga on kaks giidikonkurssi. 2008 aprilli viimasel laupäeval Viru rabas, nimega "Viru Raba Rääkijad" ja sel aastal, 25. aprillil Sagadi mõisa juures, nimega "Sagadi mõisarääkijad".

Tulemas on kolmas giidikonkurss, seda nimega “Käsmurääkija”… Merejutud, kaptenite lood, Käsmu küla tänapäev, mereäärsed metsajutud, kivikülv, suured rändrahnud, Mohni saar, kuradisaar, mädalaht, Käsmu laht, Vana-Jüri ots, kaugelt eemalt paistab Eesti põhjatipp – Purekkari neem… Teisel pool Käsmu lahte Vergi poolsaar ja Võsu… Jääaeg ja Käsmu poolsaare teke… See kõik on valik sellest, mida võiks rääkida üks giid Käsmu külas ja Käsmu poolsaarel.

Giidikonkursid on jalgu alla saamas ja on endid tõestanud kui väga arenemisvõimelisi ettevõtmisi. Areng oli ka seekord täiesti olemas. Žürii oli Sagadi giidikonkursil (Sagadi Mõisarääkijad) suurem, auhindu rohkem, osalejate arv suurem… suurem oli huvi ka meedia poolt vaadatuna…
 

Oktoobriks sai kokku uue giidikonkursi “Käsmurääkija” auväärt žürii. Žürii suur ja võimas, koosseisus Aarne Vaik (žürii esimees, Käsmu meremuuseumi peremees); Urmas Dresen (mereasjatundja, Eesti meremuuseum); Teet Veispak (ajaloolane); Eve Kask (Käsmu suvitaja, kunstnik, raamatu “Käsmu majad ja inimesed” autor); Tiina Laulik (Käsmu põliselanik; Käsmu rahvamaja); Sirje Pallo (Käsmutundja, Eesti Ajaloo Muuseum); Vladimir Bogatkin (Eesti Ajakirjanike Liit); Ebba Rääts (Eesti Emade Liit, Eesti Muusikaühing); Mirjam Abel (muinsuskaitse esindaja); Allan Jaakus (spordimaailma esindaja, Rakvere Spordikeskus); Ave Paulus (Lahemaa Rahvuspargi esindaja); Virko Sirkel (Käsmu kalur, MTÜ Lahemaa Ökoturism); Toomas Trapido (poliitik, roheline); Mark Soosaar (filmi-ja poliitikamees); Ella Vikk (Porkuni paemuuseum); Reiu Tüür (kunstimaailma esindaja); Mart Niklus (bioloog, vabadusvõitleja, Tartu vaim); Margit Hallmägi (Tallinna Giidide Ühing); Evi Aluoja (Eesti Giidide Liidu esindaja); Krista Keedus (RMK Sagadi Metsakeskus); Ingrid Rüütel (muusikamaailma esindaja, Eesti Heliloojate Liit); Külli Karing (turismimaailma esindaja, reisifirma ViaHansa); Heiki Sildnik (hariduse esindaja);
Helge Maripuu (emakeeleõpetaja, Jõgeva ÜG), Aleksei Turovski (Käsmu giid), Daisy Kull (teatrimaailma esindaja, Rakvere teater).
 

Uus Käsmu giidikonkurss koosneb kahest osast, eeltööst ja lõppvoorust. Eeltöö on kuni viis lehekülge pikk kirjatöö Käsmu ja Käsmu poolsaare teemal. Žürii hindab eeltöödes eelkõige sõnaseade headust. Üks žüriilliige võib panna ühele eeltööle kuni sada punkti. Nii selguvadki kuus parimat lõppvooru pääsenut. Eeltööd paluks vormistada korrektses, ilma kirjavigadeta eesti keeles.
 

Lõppvoorus antakse igale osalejale aega 45 minutit, et Käsmut ja muud Käsmuga seotut tutvustada. Lähteülesandeks on kindel marsruut, mis on kõigile ühesugune. Algus siis Käsmu meremuuseumi eest ja lõpp Vana-Jüri neemeotsas. Tagasi sealt neemeotsast meremuuseumi ette veab juba uus võistleja. Nii käiaksegi kolm korda edasi-tagasi ja luuakse kõigile lõppvooru pääsenuile võrdsed tingimused. Mida võistleja räägib ja kuidas oma esinemisaja sisustab ja etteaste üles ehitab, see on juba iga osaleja vaba valik.
Žürii hindab siis lõppvoorus etteaste atraktiivsust, näitlejameisterlikkust, info õigsust, sõnaseade headust.
 

Eeltööde esitamise tähtaeg on kevade sünnipäev, 20. märts. Žürii punkte ootab allakirjutanu 30. märtsiks. Kuus parimat hõigatakse välja esimesel aprillil. Lõppvoor siis Käsmus, 24. aprillil. Koguneme natuke enne poolt ühteteist Käsmu meremuuseumi trepil. Aega konkursi lõppvooruga läheb kusagil nelja-viieni välja. Kõiki lõppvooru osalejaid ja eriti võitjat ootavad auhinnad. Seekordne auhinnalaud on päris suur ja mitmekesine. Koostööpartneritest on seda eelkõige Käsmu meremuuseum ja MTÜ Lahemaa Ökoturism.
 

Eeltööd tuleb saata allakirjutanule aadressil: marek53@hot.ee. Samal aadressil ja ka telefonil 3220662 saab infot giidikonkursi kohta, samuti konkursile registreeruda. 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht