„HELIjaKEEL″ alustab kolmandat hooaega

Muusikasõprade Seltsi kontserdisari „HELIjaKEEL″ keskendub kolmandal hooajal sidemete otsimisele Eesti ja välismaiste (ka väliseesti) autorite vahel ning viib kontserte ka Eestist kaugemale – Peterburi ja Visbysse.

Hooaja esimesel kontserdil 22. XI kell 20 Rootsi-Mihkli kirikus, 23. XI kell 15 Narva linnuses ja 24. XI kell 19 Peterburi Jaani kirikus kõlavad Galina Grigorjeva muusika ning nunn-poetess Jelizaveta Kuzmina-Karavajeva poeesia (Tallinnas koos Doris Kareva eestikeelsete tõlgetega).
Kontserdil esitatakse kaks teost, milles on kasutatud Kuzmina-Karavajeva luulet: uudisteos häälele ja klaverile ning „Ad infinitum” (2008). Lisaks on kavas Grigorjeva teosed „Poly-phonie” (1998), „Postlüüd” (2012) ja „Molitva” (2005/2012). Muusikat esitavad Harry Traksmann, Olga Voronova (viiul), Dmitri Jakubovski (vioola, Peterburi), Leho Karin (tšello), Virgo Veldi (saksofon), Iris Oja (metsosopran) ja Diana Liiv (klaver). Kuzmina-Karavajeva venekeelseid luuletusi loeb Galina Grigorjeva ning Tallinnas esitab luuletuste eestikeelseid tõlkeid tõlgete autor Doris Kareva. Tund enne kontserti esitletakse sarja CDplaati.

Ukrainas sündinud Eesti helilooja Galina Grigorjeva looming on tähelepanuväärne oma hingestatud ja peenekoelise kõlastiili poolest. Tema muusika lähtepunktiks on meloodiline mõtlemine. Grigorjeval on tugevad seosed slaavi vaimuliku muusika traditsiooniga, aga ka vanema Euroopa mitmehäälsusega. Galina Grigorjeva on lõpetanud Peterburi konservatooriumi professor Juri Faliku loominguõpilasena ning täiendanud end 1994–1998 Eesti Muusikaakadeemia magistriõppes Lepo Sumera juhendamisel. Tema muusikat on esitanud silmapaistvad kollektiivid olulistel festivalidel Ukrainas, Venemaal, Poolas, Saksamaal,  Prantsusmaal, USAs jm. Eesti Raadio valis Galina Grigorjeva teose „Lahkumisele” osalema rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Amsterdamis 2000. aastal ning teose „Lament” rostrumil Pariisis 2002. aastal. Grigorjeva on Heino Elleri muusikapreemia laureaat (2003) ning Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat (2004 ja 2013). 2014. aastal pälvis ta Valgetähe IV klassi ordeni.

Jelizaveta Kuzmina-Karavajeva ehk nunn Maria (1891–1945) loomingut läbib hingepuhtuse ja eneseohverduse teema. Tema luule on religioosne, seda iseloomustab isiklik jumalatunnetus ning vulkaanilised, kuumad kujundid, nagu tuli ja leek. Ta hoolitses vaeste eest, asutas hooldekodusid ning inspireeris filosoofe ja kirjanikke, pidades oma vaimseks isaks Sergei Bulgakovit. Teise maailmasõja ajal päästis ema Maria põrandaaluseid ja juute. Veebruaris 1943 ta vangistati ning Ravensbrücki naiste koonduslaagris läks ta kaasvangi asemel gaasikambrisse.

Sarja seekordse projekti viimine ka Peterburgi on tähendusrikas – nii Galina Grigorjeva kui ka Jelizaveta Kuzmina-Karavajeva on Peterburiga lähedalt seotud. Külalisesineja, vioolamängija Dmitri Jakubovski on Peterburi Konservatooriumi õppejõud ja Peterburi Riikliku Ermitaaži Kammerorkestri Camerata vioolarühma kontsertmeister.

Kontserdid saavad teoks koostöös Euroopa Komisjoni ja Eesti Kontserdiga.
Hooaja teisel kontserdil märtsis kuuleme kõrvuti Jüri Reinvere ja Sofi Oksaneni loomingut ning hooaja lõpetab juunis Mirjam Tally ja Kristiina Ehini looming.

www.kammermuusika.ee
https://www.facebook.com/helijakeel
https://www.facebook.com/events/309618115911427/

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht