Hollandis peeti Veljo Tormise koorifestivale

Priit Kuusk

Kahes Hollandi keskuses, Leidenis ja Amsterdamis korraldasid kümmekond sealset koori 5. ja 6. XI Veljo Tormise juubeli puhul tema loomingule pühendatud koorifestivali. Järgnev pärineb festivalimaterjalidest ning maestro Tormiselt endalt.Leidenis oli Tormise festivali „Leiden laulab Tormist” paigaks linnasaal Stadsgehoorzaal. Iga koor sai Tormist laulda umbes 10 minutit oma dirigendi juhatusel ning lõpus esineti ühendkoorina. Kokku tuli mahukas, tundidesse ulatuv festivaliprogramm.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Amsterdamis toimunud kooride Tormise pärastlõuna (kl 15–20) kuulutati pühendusena Veljo Tormise 80. sünnipäevale ning Boomkerki 99. aastapäevale. Boomkerkis (kirikus) kogu üritus sündiski, osalemas need samad üheksa amatöörkoori mitmest Hollandi linnast.
Lisaks Tormise muusika ettekannetele toimusid festivalil veel Cornelius Hasselblatti ja Triinu Ojamaa loengud, kohapeal sai maitsta eesti õlut ja suupisteid.
Mõlemad kooripäevad korraldas 2006. aastal USAs Bloomingtonis asutatud rahvusvaheline kunstnike, tantsijate ja muusikute ühendus ExArt ning need viidi läbi hollandi-ameerika koorijuhi, viiuldaja ja laulja Hebe de Champeaux’ käe all, kes töötab pidevalt mitme festivalil osalenud kooriga. ExArti üks residentse Euroopas asub Amsterdamis.
 Veljo Tormis oli ise kutsutuna kohal, olles enne esinemist koore Leideni ja Amsterdami vahel sõites nädalapäevad juhendanud ja nendega proove teinud. Mõlema festivalipäeva lõpul laulsid kõik koorid enam kui paarisaja lauljaga Tormise teose „Meile antakse” ingliskeelset versiooni, kus Juhan Viidingu teksti on tõlkinud Dave Murphy ja Jaak Johanson. Leidenis juhatas ühendkoori Wim de Ru, Amsterdamis Hebe de Champeaux.
Tormise koorifestivali valmistati ette vähemalt paar aastat. Juba jaanuaris 2009 ilmutas Leideni Tormise festivali peakorraldaja Leideni English Choir (mida juhatab samuti Hebe de Champeaux) oma kodulehel Henk Wildschuti põhjaliku tutvustuse eesti helilooja ja ka Eesti kohta. Veelgi põhjalikum samalaadne materjal ilmus Leideni kooride ühisel kodulehel.     
Leideni English Choir on laulnud Tormise „Sügismaastikke” varem ning tänavu oma suvekontserdil 27. juunil. Kirjutistes meenutatakse Eesti üldlaulu- ja tantsupidu 2004. aastal, kus Tormise laule saadi kuulda. Leidenis on 2007. aastal lauldud isegi Veljo Tormise „Kihnu pulmalaule”.
Veljo Tormise koorifestivali korraldamisel oli abiks Eesti saatkond Hollandis.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht