Lahkus Okupatsioonide Muuseumi asutaja Olga Kistler-Ritso

Okupatsioonide Muuseum teatab kurbusega, et 18. novembril lahkus muuseumi asutaja Olga Kistler-Ritso.

Olga Kistler–Ritso sündis 26. juunil 1920. aastal Ukrainas. Ta käis koolis Tallinnas ning lõpetas 1944. aastal Tartu Ülikooli arstiteaduskonna. 1944. aasta sügisel põgenes Olga Saksamaale, kus töötas põgenikelaagris silma- ja lastearstina. 1949. aastal emigreerus Olga Ameerika Ühendriikidesse, kus tal õnnestus sihikindla töö tulemusena avada oma silmakirurgia praksis.
Dr. Olga Kistler–Ritso oli oma eriala tunnustatud spetsialist.

Olga hoidis end Eestis toimuvaga pidevalt kursis. Esimest korda pärast Eestist lahkumist külastas ta oma kodumaad ja lähedasi 1976. aastal. 1990. aastatel tekkis perekond Kistleril soov Eesti heaks midagi teha. 1998. aastal loodi nii Ameerika Ühendriikides kui Eestis Kistler–Ritso Sihtasutus Eesti lähiajaloo uurimiseks ning sündis idee asutada muuseum.

Okupatsioonide Muuseum avati juulis 2003. Okupatsioonide Muuseum on eriline, kuna on esimene spetsiaalselt muuseumiks ehitatud hoone Eestis ning selle rajamist finantseeriti ainult eraannetuse toel.

Olga Kistler-Ritso oli lahkudes 93-aastane ning elas koos abikaasaga Redmondis, Washingtoni osariigis. Sihtasutuse juhtimise andis Olga üle oma tütrele Sylvia Thompsonile.

Kistler-Ritso Sihtasutus toetab ka Stanfordi Ülikooli Raamatukogu Balti õpingute programmi, mille eesmärk on tegeleda Baltikumi materjali kogumisega, tutvustada Baltikumi temaatikat USA-s ning teha koostööd Okupatsioonide Muuseumiga.

Okupatsioonide Muuseumis on avatud näitus “Olga Kistler-Ritso – naine, kes kinkis Eestile muuseumi”, mis annab ülevaate muuseumi asutaja elust. Näitusega saab tutvuda ka muuseumi koduleheküljel  www.okupatsioon.ee. Stanfordi Ülikooli Raamatukogu juhtimisel on valminud ka samanimeline intervjuufilm: www.stanford.edu/~dondavis/temp-ebs.htm.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht