Lemming Nagel Vabaduse galeriis

Neljapäeval, 15. augustil kell 17 avatakse Vabaduse galeriis Lemming Nageli näitus „Mina, sõbrad ja sõbrannad”.

Kevadel 65-aastaseks saanud maalikunstnik Lemming Nagelil on ikka olnud ambivalentne positsioon meie kunstis: tema fotorealistlikud või õigemini fotorealismist tõukunud kompositsioonid võeti 1970ndate lõpul – 1980ndate algul kunstikriitika poolt hästi vastu, kuid ka neis oli midagi niisugust, mis sundis neist kirjutamisel otsima teistsugust sõnavara viima teistsugusesse konteksti ehk teisiti öelduna tekitas väikese segaduse, häiris pisut.

Lemming Nagelil on olnud pisut küljes positiivses mõttes n-ö halva poisi maine. 1990ndate keskpaigast peale on  ta toonud oma töödesse maalivälist materjali, loonud kollaaže, assamblaaže ning selle kaudu asunud maali kui sellist lausa füüsiliselt analüüsima: esitanud ühel pinnal väga erinevast loogikast lähtuvaid fragmente, teinud lõuendisse auke ehk siis osutanud mitmete (väljamõeldud) maailmade sümbioosile jne.

Lemming Nageli XXI sajandi looming on järjest enam läinud absurdimaailma, kuid sürrealismi kui loomevabaduse, n-ö paralleelmaailma esitamisena pole seda õige vaadata. Vaatamata tõigale, et ta pole enam sotsiaalselt (seltskondlikult) nii aktiivne kui varem, on Nageli kunst muutunud järjest sotsiaalselt tundlikumaks, talle omases absurdivõtmes vastuseks maailmas praegu toimuvale või siis tagasivaatena isiklike mälestuste ning meedia vahenduse põimumisel. Oma isikunäituse eest Tami galeriis pälvis Lemming Nagel 2009. aastal Kristjan Raua preemia.
Vabaduse galerii näitus koosneb peamiselt uutest töödest, varasematest on väljas peamiselt need, mida avalikkusele pole näidatud või on olnud väljas paigas, kuhu ehk kunstiavalikkus ei ole sattunud. Näitust Mina, sõbrad ja sõbrannad”, nagu ka pealkiri osutab, tuleb vaadata isiklikus võtmes: kunstnik on pannud ennast kõrvaltvaataja rolli nii oma sõprade, sõbrannade kui ka iseenda suhtes. Tema absurdimaailmast ei puudu ka seekord mätasmeteoriidid ja teised südamlikud, tragikoomilised tegelased.

Näitus on avatud 16. – 27. VIII  2013.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht