Loe reedel Sirpi!

Reedel Sirbis põlvkondadest, Y-generatsioonist ja virtuaalkultuurist!  

JÜRGEN ROOSTE: Eesti romaani paremad ajad on ees

Eesti Kirjanike Liidul (EKL) on vahest läbi aegade noorim juhatus. Selle liikmete Peeter Helme, Jan Kausi ja Tiit Aleksejevi eestvedamisel on taastatud mõneks aastaks soiku jäänud romaanivõitlus – ning seda täielikult Eesti oma erakapitali toel. Jürgen Rooste vestleb Peeter Helme, Jan Kausi ja Tiit Aleksejeviga.

TIINA SULG: Virtuaalist paberile ehk Digipäritolu kirjandus raamaturiiulil

Kirjanduse liikumine digimaailma on tänapäeval tihti kõneaineks, aga on näha ka vastupidist: veebis loodud sõna kipub paberile ja kaante vahele raamatuks. Kui otsida riiulist eestikeelseid digikeskkonnast välja kasvanud, elektroonilist suhtlust imiteerivaid või virtuaalsust kirjeldavaid raamatuid, siis neid on praeguseks juba sadakond.

PEETER SAUTER: Netitekstid. 1. osa. Mida ilmub, kus ilmub?

Vahel on olnud kuulda nukrat nooti, et noored enam ei loe ja ei oska kirjutada ega kirjutagi. Võib tõsi olla, et noored vaatavad mööda krestomaatilisest kraamist, antiigist, klassikast ja ammugi nõukaaja tekstidest, mille peidetud tähendused ja kihistused panid kihelema omaaegse lugeja, aga ei pruugi nii väga kõnetada praegust noort. Noored ei pruugi osta poest palju raamatuid või laenutada raamatukogust, nende tekstid on internetis. Ja neid on palju.

MADIS JÄRVEKÜLG: Y-generatsiooni pained

Y-generatsioon: globaalne generatsioon, millenniumilapsed, beebibuumi lapsed, võrgugeneratsioon – kuidas me neid ka ei nimetaks. On see kaotajate põlvkond, kelle nina ees võitjad parimas eas turuühiskonda sisenedes tööturu soojadest kohtadest paljaks riisusid või traditsioonilised väärtused minetanud välismaale pagejate põlvkond?

Pigem Star Trek kui näljamängud

KARI KÄSPER: Pigem Star Trek kui näljamängud

Üleilmse lausjälgimise skandaali kajastus Eestis ja mujal maailmas toob ilmekalt esile, et tehnoloogia arengu ja inimõiguste kaitse ristumiskohal on palju ebaselgust ja vähe konstruktiivset koostööd. Apaatsus tähendab, et liigutame vabatahtlikult ulmekirjanduses kirjeldatud düstoopia poole – seepärast pidasin ka mina vajalikuks ühineda teadlaste lausjälgimisvastase üleskutsega.

AVE RANDVIIR-VELLAMO: Kas videomängud kultuurnähtus?

Kui Eesti peavoolumeedias puudutati seoses videomängudega küsimust, kas tegu on kultuurinähtusega või mitte, esimest korda alles möödunud sügisel Sirbi saaga kõrvalteemana, siis mujal maailmas on sel teemal diskussioone peetud juba üsna pikka aega. Ingliskeelses maailmas on teemapüstitus sõnastatud küll veidi teisiti: „Kas videomängud on kunst?”, kuid sisuliselt on tegu sama küsimusega.

Aga kes mind loeb?

TRISTAN PRIIMÄGI: Film pole film pole film

Kultuur ja plahvatus. Pendel. Tsenter ja perifeeria. Kultuuri kulgu on ikka ja taas mudeldatud vaheldumise kaudu. Korrale tekib vastureaktsioon, mis kogub jõudu seni, kuni võtab ise võimu. Sellele järgneb paratamatult uus tsükkel. Üks selliseid mudeleid on ka „põlvkondade vahetus“, mis kätkeb endas ühtviisi sümboolset isatappu, prevaleeriva ideoloogia võimult kukutamist, tihti ka lihtsalt mässu mässu pärast.

PILLE-RIIN LARM: Aga kes mind loeb?

Ott Karulin mõtiskles „Kriitikakunsti” sarja avaloos selle üle, et kriitiku roll eeldab ülbust. Arvustust loeb see, kellest kirjutatakse, kaootiliselt, pigem on seda vaja kriitikul endal.

See võib teatrimaailmas nii olla. Kirjanduskriitikas ei maksa siiski alahinnata nende autorite hulka, kellele on kriitiku tagasiside oluline, kes lausa neelavad tema ridu ja haavuvad, kui need ei vasta ootustele. See teadmine sunnib mind kriitikuna delikaatsusele.

Arvustamisel

Airi-Alina Allaste „Elustiilide uurimused”

Mall Hiiemäe „Endis-Eesti elu-olu”

Estonia „Savoy ball”

Rael Arteli näitus „Kas me sellist muuseumi tahtsimegi?”

NO-teatri „Kadunud sõbra juhtum”

Kaks lavastust Kanuti gildi saalis

Lars von Trieri „Nümfomaan II”

„Hakkab jälle pihta 2”

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht