Luuleprõmmu kõmin juba kostab

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

19.-21. novembrini toimuvad Tartus luuleprõmmu Euroopa meistrivõistlused. Sel sügisel saabuvad Tartusse pea kahekümne maa meistrid, et omavahel mõõtu võtta. Kuid nende eesmärgiks ei ole hüpata kõige kaugemale või karata kõige kõrgemale. 19.-21. novembrini toimuvad Tartus luuleprõmmu Euroopa meistrivõistlused (European Poetry Slam Championship – EPSC), kus võisteldakse hoopis luule lugemises.
Poetry Slam ehk emakeeli luuleprõmm on iseenda paberkandjal avaldamata luule võistuesitamine, millel on teatud reeglid, žürii ning ka võitja. Alguse sai prõmmimine 1980-ndatel Ameerika Ühendriikidest ning jõudis 90-ndatel Euroopasse. Võistlejatel on vaid loetud minutid, et avaldada muljet publikule, kes hiljem neile ka punkte annab. Lähemalt võib luuleprõmmust ning selle reeglitest lugeda EPSCi kodulehelt www.tartuslam.ee/euroslamm.
Eesti kõige staažikama, alates 2013. aasta jaanuarist regulaarselt toimuva luuleprõmmu, TarSlämmi finaal toimub iga aasta maikuus kirjandusfestivali Prima Vista raames. Mõni nädal hiljem leiavad kirjandusfestivali Head Read raames aset luuleprõmmu Eesti meistrivõistlused, mille võitja esindab Eestit Euroopa meistrivõistlustel.
Euroopa esivõistlused luuleprõmmus toimusid esimest korda aastal 2009 Berliinis ja selles üritustesarjas võistlevad kõik oma maade meistrid. Novembris 2015 on meistrivõistlustele oodatud esindajaid vähemalt 19 riigist – Serbiast, Horvaatiast, Norrast, Hollandist, Tšehhist, Portugalist, Eestist, Belgiast, Ungarist, Itaaliast, Leedust, Ühendkuningriigist, Prantsusmaalt, Austriast, Hispaaniast, Šveitsist, Rootsist, Saksamaalt ja Soomest.
Paralleelselt meistrivõistlustega vallutab linna ka interdistsiplinaarne festival Hullunud Tartu, mille raames on võimalik näha lavalaudadel vabamas vormis – mitte võistlustules – nii kohalikke kui ka välismaiseid luulegurusid. Sel aastal on Hullunud Tartu teemaks „Tervis“, ning festivali peatoimumiskohaks on just tervislikkuse poolest tuntud Vilde kohvik ja lokaal Tartus (Vallikraavi 4).
EPSC 2015 peakorraldajad on Eesti Kirjanduse Selts, Eesti Kirjanike Liit ja Kultuurkorraldus MTÜ. Üritust toetavad Tartu linn, Eesti Kultuurkapital, Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Eesti Kirjanike Liit, Arhiiv, Vilde lokaal, Hispaania Suursaatkond Eestis, Soome Instituut, Ungari Instituut ja paljud teised. Hullunud Tartu festivali toetamiseks on avatud ka Hooandja projekt: http://www.hooandja.ee/projekt/festival-hullunud-tartu-crazy-tartu.
EPSC 2015 on üks Kirjanduslinn Tartu eelüritustest.
Luuleprõmmu lähenemist ja eelkõminaid võib jälgida pidevalt täienevalt kodulehelt www.tartuslam.ee ning ürituse Facebooki lehelt.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht