Mälestuslugude kogumise konkurss koolidele “Siberist tagasi koju”

Okupatsioonide Muuseum koostöös MTÜ-ga Siberi Lood kuulutab välja mälestuslugude kogumise konkursi “Siberist tagasi kojuˮ. Konkursile on oodatud represseeritute mälestuslood, mis räägivad Siberist naasmisest ja elu alustamisest Eesti NSV-s.
Tänaseni kajastuvad paljude Eesti perekondade kroonikates pereliikmete mälestused Siberisse küüditamisest, inimeste toimetulekust asumisel ja vangilaagrites, koduigatsusest ja ootusest peagi kodumaale naasta. Elu asumisel ja Siberi vangilaagrites ei olnud kerge, sellest on kirja pandud palju mälestusi ning sellele olid pühendatud ka varasemad lugude kogumise võistlused “Siberi karm kool” (2012)  ja “Siberi koduˮ (2014).
Seekordse lugude kogumise eesmärk on keskenduda tagasipöördumise teemale: kuidas Siberisse viidud inimesed kodumaale ja oma kodudesse Eestis naasid ning milline oli nende uue elu algus Eesti NSV-s.
Võimalus tagasitulekuks avanes enamusele küüditatuist ja vangistatuist peale pikki Siberis veedetud aastaid alles alates 1950. aastate keskpaigast. Igatsetud koju pääsemisele eelnesid mitmed katsumused – palvekirjade kirjutamine, vangilaagrite komisjonid, sunnitöölt vabaks saamine, kodumaale sõiduks vajalike dokumentide ja sõiduraha kokku saamine. Rõõmustav teadmine, et lõpuks ollakse vabad ja pääsetakse tagasi Eestimaale, kujunes paljudele rängaks katsumuseks ja traagiliseks protsessiks.
See on tänini vähekäsitletud peatükk meie ajaloos. Vähe on kirjutatud sellest, milline oli vabanenute teekond tagasi koju, milliseid lootusi kandsid tagasipöördujad oma hinges ja milliseks kujunes Siberist naasnute elu Eesti NSV-s tegelikult.
Kogumaks selle teekonna läbi teinud inimeste mälestusi, on ellu kutsutud kolmas mälestuslugude kirjutamise konkurss “Siberist tagasi koju”.
Konkursi žürii hindab töid järgmistes vanuseklassides: 7.–9. klass, 10.–12. klass ning koolitee lõpetanud. Loo pikkus ei ole piiratud, ent see võiks olla vähemalt 3000 tähemärki.
Parimad lood avaldatakse raamatuna. Tublimaid osalejaid autasustatakse! Konkursi tööde esitamise tähtaeg on 25. märts 2015.
Konkursi tingimused ja lisainfo: 
Võistlus on jätk 2013/2014 aastal mälestuslugude kogumise konkursile “Siberi kodu”, mille tulemusel koguti 108 lugu. Kõik lood on avaldatud samanimelises raamatus.
Võitluse korraldajad on Okupatsioonide Muuseum ja  MTÜ Siberi Lood koostöös Memento Liiduga.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht