Mark Raidpere isikunäitus EKKMis

Reedel, 2. augustil avatakse EKKMis kell 18.00 Mark Raidpere isikunäitus "Damage". Näitus pealkirjaga „Damage“ keskendub Veneetsia-järgsele perioodile Raidpere loomingus, koondades teoseid aastatest 2007-2013, tugeva rõhuasetusega viimastele aastatele, eriti 2012. aastal Napolis Fondazione Morra Greco juures residentuuris valminud fotoseeriatele ja videotele. Samuti valmib käesoleva näituse tarbeks kaks täiesti uut videoinstallatsiooni. Ilmselt pole liialdus rääkida Raidpere loomingus Veneetsia biennaali järel toimunud murrangust, kus seni keskmes olnud perekonnalõksu obsessiivse kaardistamise ja identiteediproblemaatika kõrval kerkivad esile ka sotsiaalsed teemad.

2005. aasta oli kunstniku jaoks murranguline: Raidpere valiti esindama Eestit Veneetsia biennaalil, ta alustas koostööd oma galeristi Michel Reiniga ning võitis samal aastal ka tolle aja suurima ja regiooni olulisima, Hansapanga kunstipreemia.

Perioodi 2006-2013 markeerivad personaalnäitused Napolis, Pariisis, Istanbulis, Glasgows, Hamburgis, ja Krakowis, rääkimata lugematutest osalemistest grupinäitustel üle Euroopa ja ka Ühendriikides. Justkui möödaminnes on vahepeal võidetud ka LOOPŽ08 (2008), Gilles Duseini (2008) ja Ars Fennica (2008) preemiad.

Mida edukam on kunstnik olnud rahvusvaheliselt, seda vähem on aga Eesti publikul olnud võimalusi tema uuema loominguga kokku puutuda, kui mõned üksikud grupinäitused siin-seal välja arvata. Raidpere viimased isiknäitused toimusid Tallinnas 2005. aastal (Tallinna Linnagaleriis) ja 2006. aastal (Kumus) aastal, viimane personaal 2008. aastal Pärnu Kunstihallis.

Seda vahepealset tühimikku käesolev näitus ühe eesmärgina kahtlemata täita püüabki.

Näituse nimiteos, Napolis valminud autoportreede seeria „Damage“ (2012) võiks mingis mõttes olla paarikuks tema legendaarsele “Io-le“, posttraumaatilisele autoportreede seeriale 1997. aastast. Seeria pealkiri „Damage“ viitab aga Louis Malle’i samanimelisele filmile, või õigemini selle melanhoolsele lõpustseenile päikeselises ja anonüümses Itaalia või Hispaania väikelinnas, kus Jeremy Ironsi kehastatud peategelane, peale iseendale teadlikult tekitatud mikrokatastroofi, kus ta kaotas nii poja, naise kui ka armukese, katsub nukkermagusas üksinduses eluga kuidagi hakkama saada.

Näitusega kaasneb kataloog, kuhu on tekstid kirjutanud näituse üks kuraatoritest Eugenio Viola ja prantsuse kriitik Judith Quentel, saatesõna kirjutas ja intervjuu kunstnikuga tegi näituse teine kuraator Anders Härm, kujundaja on Jan Tomson. Kataloogi annab EKKM välja koostöös kirjastusega Lugemik ning kahe Raidpere elus ja loomingus äärmiselt tähtsat rolli mänginud institutsiooni Michel Reini galerii ja Fondazione Morra Greco kaasabil. Kataloog valmib näituse lõpuks ning selle esitlusest antakse eraldi teada.

Näitus on avatud 3.augustist kuni 8.augustini.

Eriline tänu: Eesti Kunstimuuseum.

Täname: Eesti Kultuurkapital, Galerie Michel Rein, Fondazione Morra Greco.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht