Rahvusvaheline konverents värsiteadlase Jaak Põldmäe mälestuseks

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Väljapaistev eesti värsiteadlane Jaak Põldmäe oleks sellel aastal saanud 75-aastaseks. Tema mälestuseks peetakse Tallinna Ülikoolis 29.–30. septembril rahvusvaheline konverents „Frontiers in Comparative Metrics 3“. Konverentsil esinevad juhtivad värsiteadlased Austriast, Eestist, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Tšehhist, USAst ja Venemaalt. Ettekandjaid on veel Hollandist, Norrast, Rootsist, Suurbritanniast ja isegi Colombiast.

Jaak Põldmäe (1942–1979) oli juhtiv eesti värsiteadlane, keda võib lugeda teadusliku värsiteaduse rajajaks Eestis. Tema elu oli lühike ja raske. Jaak Põldmäe sündis Tartus saksa okupatsiooni ajal, tema isa arreteeriti 1945. aastal ning ta ise koos emaga kui rahvavaenlase perekonnaliikmed arreteeriti 1949. aastal ja saadeti välja Siberisse Omski oblastisse. Tagasi Eestisse lubati perekonnal tulla mitte kohe pärast Stalini surma, vaid alles 1955. aastal.

Nii keskkoolis kui õpingute ajal Tartu Ülikoolis paistis Jaak Põldmäe silma oma mitmekülgse andekusega. Aspirantuuris oli tema juhendajaks kuulus semiootik ja keeleteadlane Vjatšeslav Vs. Ivanov. Põldmäe tutvus juba enne seda põhjalikult vene statistilise värsiõpetuse meetodiga, kuid Ivanovilt sai ta inspiratsiooni värsisüsteemide aksiomaatiliseks arvutuse väljatöötamiseks. Tema kandidaadiväitekirjale omistas ülikooli nõukogu doktorikraadi, kuid Moskva Kõrgem Atestatsioonikomisjon VAK siiski doktorikraadi ei kinnitanud.
Jaak Põldmäe töötas Tartu Ülikoolis, kus ta armastatud õppejõuna jätkas oma viljakat teadustööd surmani.

vt lähemalt http://www.tlu.ee/en/FrontiersinComparativeMetrics3

 

Pildil kaader filmist  “Nõukogude Eesti ringvaade “Filoloogiakandidaat Jaak Põldmäe””, (1971).

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht