Riho Pätsi Koolimuusika fond tunnustab taas teenekaid muusikategelasi

PRIIT KUUSK

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Reedel, 23. oktoobril annab Riho Pätsi Koolimuusika fond järjekordselt üle meie silmapaistvamatele muusikategelastele fondi käesoleva aasta laureaadi tunnistused ja auhinnad.
Riho Pätsi Koolimuusika fond tunnustab lastele, noortele ning õpetajatele suunatud muusikalise tegevuse eest eriliselt silma paistnud muusikaõpetajaid, instrumendiõpetajaid, heliloojaid, muusikapedagoogika uurijaid ja koolimuusika edendajaid. Tänavu otsustas fondi juhatus tunnustada nelja muusikategelast.
Fond annab välja koos laureaaditiitliga stipendiume, millega jäädvustatakse muusikapedagoogi, koorijuhi, teadlase, helilooja, Tallinna Ülikooli ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professori Riho Pätsi mälestust.
Fondi uute laureaatide väljakuulutamise pidulik tseremoonia leiab aset 23. oktoobri pärastlõunal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis. Üritust juhib Riho Pätsi Koolimuusika fondi juhatuse esimees Inge Raudsepp, laureaatide tunnustamist viib läbi EMTA dotsent Ene Kangron. Kaasa teevad kutsutuna ETV kooristuudio lastekoor Aarne Saluveeri juhatusel, EMTA koolimuusika instituudi üliõpilased, EMTA II kursuse lauluüliõpilane Kadi Jürgens, klaveripedagoog Aleksandra Di Maio, Tallinna Muusikakeskkooli viiuliõpilased, kes mängivad Riho Pätsi duosid. Nii kõlab sellel toredal üritusel ka elavat muusikat, mille autoriteks on Riho Päts, Veljo Tormis ja Juhan Trump.
Riho Pätsi Koolimuusika fondi tänavused laureaadid on heliloojana Aruküla huvialakeskuse muusikaõpetaja Juhan Trump, Keila kooli muusikaõpetaja, koorijuht ning EMTA õppejõud Kadi Härma, muusikapedagoogika uurijana EMTA ja Helsingi ülikooli õppejõud Anu Sepp ning instrumendiõpetajana Narva muusikakooli klaveripedagoog Liina Jarovaja.
Kõiki laureaate tutvustavad publikule kas nende kolleegid või õpilased, Anu Sepp tutvustab oma doktorikraadi väärinud uurimistööd aga ise. Väärt trükis on samuti värskelt ilmunud: esitletakse esmakordset väljaannet Riho Pätsi 1957. aastal loodud kogumikust noortele „20 pala viiuliduole“, mille on toimetanud Riho Pätsi fondi laureaat, viiulipedagoog Niina Murdvee.
Riho Pätsi (1899-1977) näol on meil tegemist Eesti kõigi aegade mitmekülgseima ja järjekindlama koolimuusikaentusiastiga. Tema elutöö ulatus kooli muusikaõpetaja ning koorijuhi ametist läbi muusikapedagoogiliste ja metoodilis-praktiliste väljaannete ning siis kõrgkooli koolimuusikaprofessori tööst teaduslik-uurimusliku, muusikakirjandusliku ning ka kindla suunisega heliloomingulise tegevuseni. Seda kõike saatis tema erakordne tähelepanu eesti rahvamuusikale. Olles maailma ja eesti muusikaklassika suur asjatundja, püüdis ta ka enda muusikas klassikaliste vormide kaudu rakendada klassikalisi tõdesid kõikjal, lastelauludest ja -klaveripaladest kuni lastele ja noortele mõeldud sümfooniliste teoste ja ooperini.

Samasugust visadust ning kindlameelsust nõudis Riho Pätsilt toime tulla okupatsioonivõimude vägivalla ja omavoliga, kui ta 1950. aastal kõrgetelt ametikohtadelt arreteeriti, kui kõik ta loomingu käsikirjad hävitati (!) ning kui ta vangilaagreist vabanedes hakkas 1960.-1970. aastatel mälu järgi oma teoseid  restaureerima.
Meie kaasaegne muusikapedagoogika hindab professor Riho Pätsi ligi sajand tagasi sündinud ideid ja nende praktilise rakenduse meetodeid ehedate ning tähelepanu väärivatena veel tänapäevalgi.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht