Romaanivõistluse võitis Armin Kõomägi käsikirjaga „Lui Vutoon“

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Kirjanike liidu romaanivõistlusel pälvis žürii ühehäälsel otsusel esikoha kirjanik Armin Kõomägi käsikiri „Lui Vutoon“. Teise koha vääriliseks valiti Märt Lauri käsikiri, kolmanda kohaga pärjati Jim Ashilevi käsikirja ning neljanda koha pälvis Helen Eelranna käsikiri. Lisaks auhinnalistele kohtadele märgiti ära kuue autori käsikirjad. Kokku laekus romaanivõistlusele 94 algupärast ja seni avaldamata käsikirja.
„Kolm aastat tagasi püüdsin kord ette kujutada maailma, millest oleks kõik inimesed justkui ära pühitud. Aga mitte vägivaldselt vaid kuidagi teisiti, kaasaegse euroopaliku pehmusega. Ennast aga moondasin oma fantaasiates nooreks turundusjuhiks, kes sellel täiusliku taristuga, kuid hüljatud planeedil kuidagi hakkama peab saama. Kirjutasin romaani kaks aastat, elades samal ajal justkui kahes paralleelses maailmas. Algul oli lõbus, siis hakkas külm, seejärel tuli peale hirm ja mis kõik veel. Aga kõige raskem oli sest unenäost väljuda ja oma käsikiri romaanivõistlusele ära saata. Loodan, et raamat jõuab lugejate ette juulikuu jooksul,“ ütles romaanivõistluse võitja, kirjanik Armin Kõomägi.
„Tööde arv – 94 tööd on tõesti kõigi aegade Eesti romaanivõistluste rekord – üllatas korraldajaid ja žüriid ikka päris korralikult. Sellest ka tulemuste välja kuulutamine alles täna, sest me lihtsalt ei jõudnud seda käsikirjade massi rutem läbi lugeda. Aga muidugi oli see ikkagi meeldiv üllatus. Nii saime võimaluse anda auhinnad parimatest parimatele. „Lui Vutoon“ on tõeliselt omanäoline, pisarateni naerutav ja samas valusalt meie ajastu hädasid esile toov teos. Hoopis teise nurga alt on seda ka „Lahustumine“, mis on suur ja võimas Eesti lugu. Kui lisada siia isiklikumat laadi „Kehade mets“ ja „Suluseis“, on meil ilus kvartett, mis annab hea ülevaate Eesti ja eestlaste hingeseisundist 2015. aastal,“ ütles romaanivõistluse korraldaja, Eesti Kirjanike liidu juhatuse liige Peeter Helme.
Kirjanike liidu romaanivõistluse žürii otsusel pälvis:
–          I koha Armin Kõomägi käsikirjaga „Lui Vutoon“ keelelise kujundlikkuse ja värskuse, eneseiroonilisuse, ühtlase stiili, üldistamisjõu ning lausa šokeeriva ajakajalisuse eest. Autorit premeeriti 4000 euroga.
–          II koha Märt Laur käsikirjaga „Lahustumine“ kui paljuhäälne ja mitmekihiline romaan, mis käsitleb Eesti ühiskonnale ja tänapäevale olulist teemat. Autorit premeeriti 2000 euroga.
–          III koha Jim Ashilevi käsikirjaga „Kehade mets“ vaheduse ning aususe eest. Autorit premeeriti 1500 euroga.
–          IV koha Helen Eelrand käsikirjaga „Suluseis“ tunnete vahetu ja samastamisvõimalust pakkuva kirjeldamise ning autori veenva ümberkehastumisevõime eest. Autorit premeeriti 1000 euroga.
Lisaks auhinnalistele kohtadele märkis romaanivõistluse žürii ära käsikirjad, mille autorid Tamur Kusnets, Tea Lall, Mairi Laurik, Mann Loper, Ilmar Särg ja Helve Undo pälvisid tunnistähe.
Kõik käsikirjad jõudsid žürii liikmeteni autorlust avaldamata. Romaanivõistlusele esitatud käsikirju hindas kaheksaliikmeline žürii koosseisus kirjanike liidu esimees Karl Martin Sinijärv, juhatuse liikmed ja romaanivõistluse korraldajad Tiit Aleksejev ning Peeter Helme, kirjanikud Kärt Hellerma ja Eeva Park, kirjastaja ja tõlkija Eva Luts, Linnateatri näitleja ja EMTA lavakunstikooli õppejõud Anu Lamp ning Tallinna Ülikooli professor, kirjandusteadlane Rein Veidemann.
Kirjanike Liit kuulutas romaanivõistluse välja 2014. aasta veebruaris. Romaanivõistlusele oodati osalema eestikeelseid, algupäraseid ja seni avaldamata proosatekste, mille maht on vähemalt 200 000 tähemärki. Käsikirjade taseme põhjal otsustas žürii välja antavate auhindade arvu ning auhinnafondi jagunemise, mis tehti teatavaks autasustamisel. Toetajad Go Travel, Liviko ja Penosil Eesti tegid kokku 24 000 euro suuruse sihtannetuse, millest auhinnafondi väljamakse on 8000 eurot.
Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlus on 1926. aastal algatatud kirjastuse Loodus romaanivõistluse idee jätkaja. Võistluse taasellukutsumise lepingule kirjutasid 2014. aasta veebruaris Tammsaare muuseumis alla Eesti Kirjanike Liidu esimees Karl Martin Sinijärv, Go Travel AS-i nõukogu esimees Tiit Pruuli, Penosil Eesti OÜ juhatuse esimees Jaan Puusaag ja AS Liviko juhatuse esimees Janek Kalvi. Taasellukutsutud Kirjanike Liidu romaanivõistlused hakkavad toimuma üle aasta, lõppenud võistlus oli taasellukutsutud võistlustest esimene.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht