Seekordne teatrifestival „Monomaffia“ keskendub naistele

Rahvusvahelise teatrifestivali „Monomaffia“ neli päeva kestva programmi keskmes on naisteema – puudutatakse naiseks olemise erinevaid tahke nii traagilises kui ka humoorikas võtmes. Festivalil osalevad lisaks Eesti näitlejatele artistid veel Soomest, Poolast, Saksamaalt, Hispaaniast ja Iisraelist.

Festivaliprogrammi kuuluv lavastus „Medeal on midagi südamel“, kus hispaanlanna Ana Asensio mängib mütoloogiast tuttavat Medead, võitis 2012. aastal maailma suurimal monoteatri festivalil United Solo New Yorgis parima välismaise lavastuse preemia. Wioleta Komar aga pärjati sealsamas holokausti üle elanud ooperilauljanna rolli eest lavastuses „Diiva“ parima naisnäitleja auhinnaga. Soomlanna Minna Puolanto kolme väikese lapse unevõla käes vaevlevast emast rääkiv lavastus „Magamine on ainult surnutele“ sai kolmanda preemia Kaunase rahvusvahelisel monoteatri festivalil Monobaltija 2012. Saksamaalt osaleb Monomaffial teatritrupp Vene Lava, mille näitleja Vadim Grakovski toob vaatajateni Salvador Dali elu läbi lavastuse „Elu unenägu. Salvador Dali“. Iisraeli Tiberia Munitsipaalteatri lavastus „Ja Jumal lõi naise“ on aga ainest saanud piiblist pärit naistegelastest.

Piibliteemast on inspireeritud teinegi “Monomaffia” lavastus, Andres Lepik esitab oma lavastusega „Kruiis“ Noa ja laevahuku lugu. Viire Valdmaa mängib Draamateatri lavastuses „Tund aega, et hinge minna“ läbi kohtumise lähedasega, kellega ta pole pikalt kohtunud. Näidend märgiti ära eelmisel aastal Monomaffia ja Eesti Teatri Agentuuri koostöös korraldatud näidendivõistlusel. Iiri parimat dramaturgiat esindab Vanemuise näitleja Robert Annus „Härrasmehega“.

Esimest korda on “Monomaffia” kavas kaks tantsulavastust. Tallinna Tantsuteater toob läbi lavastuse „Harchenko monoloogid“ vaatajateni balletitantsija Dmitri Harchenko elu. Väga isikliku pihtimuse esitab lavastusega „Akrobiograafia versus ulmavaikus“ Eestis kõikidele tuntud tsirkuseartist ja akrobaat Vello Vaher. Eripärana on kõigil etendusele tulijatel palutud kohal olla 9 minuti enne algust!

Lisaprogrammina on väiksematele festivalikülalistele mõeldes “Monomaffia” kavas Allan Kressi lastelavastus „Muinasjutt kuldsest kalakesest“.

Festivali kunstiline juht Indrek Taalmaa kirjeldab “Monomaffia” 2013. aasta festivali: „Oleme igal aastal festivali ette valmistades võtnud eesmärgiks pakkuda külalistele võimalikult mitmekülgset monoteatrit nii sisus kui ka vormis. Kaks aastat, sama kaua, kui on “Monomaffia” toimunud, on selle võitnud naised – esimesel aastal sai Suure Kirsi ehk grand prix Katariina Unt oma rolli eest lavastuses „Nisa“ ning teisel aastal rootslanna Charlotte Engelkes näitlejatöö eest lavastuses “Magus” (“Sweet”). Sellele mõeldes otsustasimegi tänavu naisteema “Monomaffia” programmis olulisele kohale tõsta.“

„Sel aastal festivali lavastusi otsides märkasime, kui palju tehakse monoteatrižanris naiste lugusid. Üldiselt on naiste lood teatris pigem vähemuses ning seetõttu on Monomaffia külastajatel haruldane võimalus näha kõrvuti lavastusi naisest kui tütrest, abikaasast ja emast, naisest kui mõtlejast, juhist ja loojast,” lisab programmijuht Triinu Ojalo :

Iga festivalipäeva lõpus toimub Teatrikohvikus festivaliklubi, kus rõhutakse seekord aruteludele ning tehakse iga päeva järgselt kokkuvõtteid. Festivaliklubis on ka vaatajatel võimalus oma arvamust avaldada ning tegijatega kohtuda. Kuigi eelnevatel aastatel on “Monomaffia” lavastusi hinnanud teatriprofessionaalidest žürii ning jagatud auhindu, siis sel aastal lavastusi paremusjärjekorda ei panda. Küll aga tegutseb sooviavalduste põhjal välja valitud kümnest inimesest koosnev publikužürii, mis valib festivali lõpuks oma lemmiklavastuse.

„Monomaffia“ toimub tänavu 14.-17. augustini Endla teatris, festivali  avamine on 14. augustil kell 17.30 Endla Teatrikohvikus.

Vaata lisaks: www.monomaffia.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht