Suurel reedel algab „Jazzkaare” juubelifestival

Reedel algab juubelifestival „Jazzkaar 25”, mis kestab 18. – 27. aprillini ja rõõmustab muusikasõpru 55 kontserdiga 11 Eesti paigas: Tallinnas, Tartus, Viljandis, Pärnus, Narvas, Haapsalus, Kuressaares, Otepääl, Valgas, Türil, Raplas ja Laulasmaal. 

Festivali avakontserdil reedel, 18. aprillil Tallinnas Lennusadamas kõlab esiettekandes helilooja Ülo Kriguli teos „Lend nr JK025”, mis, nagu pealkirigi viitab, on kirjutatud spetsiaalselt „Jazzkaare” juubeliks. Krigul on loonud suurepärast muusikat erinevatele koosseisudele ja mitmes stiilis. „Võttes arvesse asjaolu, et Ülo ise on vaimustav bluusimuusik ja festivali algusaastate entusiastlik vabatahtlik, siis oli just temalt uudisteose tellimine kindel valik,” kinnitab festivali kunstiline juht Anne Erm. Teose esitavad koos autoriga eesti tuntud jazzmuusikud Kadri Voorand, Peedu Kass, Siim Aimla, Reigo Ahven, Kaia Karjatse, Mart Taniel ja Tammo Sumera. Põnevad prepareeritud klaver, elektroonika, fonogrammid, visuaalsed lahendused ja Lennusadama eriline akustika on olulised etenduse elemendid. See on piireületav muusika, mis põhineb aegruumi ideel ja improvisatsioonil ning püüab tabada helide olemust, nende erilisi võnkeid ja helide mõju meie mõtte- ja tundemaailmale.
Avakontserdile järgneb Maria Fausti uue albumi „Sacrum Facere” esitlus Teatri NO99 jazziklubis. Tegemist on taas erilise koosseisuga – kuus puhkpilli, kannel ja klaver. Album on inspireeritud eesti rahvamuusikast.
Laupäeval, 19. aprillil saavad lapsed vaadata Viljandi noorte näitlejate muusikalist etendust „Lood pildi seest” ja kel soovi perepäev veel meeldejäävamaks muuta, siis enne ja pärast etendust viib vana väärikas purjelaev Kajsamoor lapsed ja vanemad merereisile. Päeva pärliks on galakontsert „Noor Eesti jazz”, kus astuvad üle Noore jazzitalendi tiitli võitnud muusikud. Showcase’i-stiilis kontserti rikastavad videoklipid esinejatest. Noore jazzitalendi auhinda antakse alates 2007. aastast ja selle on pälvinud kitarrist Erki Pärnoja, lauljad Kadri Voorand, Sofia Rubina, bassist Peedu Kass, pianistid Joel Remmel, Holger Marjamaa ja trummar Kaspar Kalluste – kõik nad  toovad kaasa oma lemmiklood ja -koosseisud.
Uus kava on ka erilisel duol Vaiko Eplik – Kristjan Randalu. Nende 2010. aasta kontsert kandis nimetust „Kooskõla” nagu koos salvestatud heliplaatki, see kontsert on aga pealkirjastatud „Lahkhelid” –  võib uskuda, et muusikaline dialoog ja vaidluski on siin päevakorral. Õhtu lõpeb ERGO Jazz Sessioniga, mis on arvult juba viieteistkümnes, kus kuulda saab head tantsulist saksa jazzi The Hi-Fly Orchestralt.
Jazz jõuab festivali ajal kõikjale Tallinnas lennujaamast sadamani, ootamatud kohtumised üllatavad nii pealinna külalisi kui ka tööleruttajaid. Nii saab hommikul Pirita teel kuulata Ummikujazzi ning lennujaamas pagasit oodates võivad külalised samuti jazzielamuse osaliseks saada. Lõunatades Reval Cafés kesklinnas või NYC Piano Baris saab ka lõunapausi ajal mõnusa boonusena jazzi kuulata. Kokku on Tallinna, Tartu ja Viljandi linnaruumiaktsioonides üle 70 tasuta ürituse. Lihavõttepühade pühapäeval, 20. aprillil pakub „Jazzkaar” linnulauluretke, hommikujoogat ja väga häid tasuta kontserte Tallinna mereäärsetes põnevates arhitektuurilistes paikades.
25. „Jazzkaarel” on peaesinejate Pat Metheny Unity Groupi ja Cassandra Wilsoni kõrval fookuses noor särav Euroopa jazz. Festival pakub kõigile värskeid emotsioone!
www.jazzkaar.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht