„tARTuFFi” publik valis oma lemmikuks aegruumi ületava Kanada armastusfilmi

Sirp

Möödunud laupäeva öösel lõppenud ja erinevaid kultuurivaldkondi liitev VII Tartu armastusfilmide festival „tARTuFF” tõi vaatamata Eestit tabanud külmalainele kuue päeva vältel Raekoja platsile, Athena keskusesse ja Pauligi kohvitelgi üritustele orienteerivalt 18 200 külastajat.

Ligikaudu 20 filmi hulgast osutus publiku lemmikuks prantsuskeelne Kanada linateos „Café de Flore”, mille režissöör Jean-Marc Vallée saab traditsiooniliselt festivali ja Tartu linna poolt Mati Karmini pronkskuju „Suudlevad tudengid”. Aasta tagasi sai publikuauhinna Lucy Walkeri dokumentaalfilm „Prügimaa”.

Hääletusel teenisid publikult kõrged hinded ka filmid „Kuutõusu kuningriik” ja „Ihukaitsja”, dokumentaalfilmiprogrammist sai kõige parema tulemuse aga Valeria Andersoni filmide retrospektiiv. Kõige vaadatumaks filmiks jäi festivali avanud Soome armastusdraama „Vuosaari”, mida vaatas Raekoja platsil üle 3000 inimese.

Festivali juhi Kaarel Kuurmaa sõnul oli suurim üllatus kõikidele filmidele antud kõrge keskmine hinne, mis annab julgust, et programmi koostamisel ollakse õigel teel ning žanrite, ajastute ja piirkondlike eripärasuste poolest rikas filmikava on just see, mida publik ootab ja hindab.

Tänavune festival oli pühendatud ka pagulasteemadele, samuti jätkati eelmisel aastal alguse saanud vaegnägijate eriseansi korraldamisega. Seekord näidati kõigile huvilistele Eesti kriitikute poolt parimaks kodumaiseks filmiks tituleeritud „Sügisballi” kirjeldustõlkega versiooni.

Lisaks filmide vaatamisele kostitas Tartu Muusikanädal festivali jooksul huvilisi suure hulga eesti muusikaga ning kirjandusfestivali Prima Vista vahendusel sai kuulata luuletajate mõtisklusi eesti filmi tuleviku teemadel.

„tARTuFFi” uuenenud kontseptsiooni kommenteeris tabavalt kirjandusfestivali Prima Vista eestvedaja Berk Vaher: „See nädal õnnestus suuresti tänu sünergiale nende inimeste vahel, kes ületavad valdkondlikke piire ja töötavad püsivama vaimse keskkonna loomise nimel. Üks sündmus või isegi sündmuste programm võib pakkuda kirka hetkeelamuse, aga tõelisest väärtusest võime rääkida siis, kui selle linna inimestele jääb sära silmisse ka pärast telkide, ekraanide ja kõlarite langetamist. Eriti, kui linlased ise töötavad selle nimel, et telgid, ekraanid ja kõlarid taas tõuseksid.”

Ekraan kerkib taas 2013. aastal 5. – 10. augustini.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht