Ülemaailmne kliimastreik Eestis sel reedel

Reedel, 27. Septembril kell 12.00 toimub Eestis juba neljas suurem kliimastreik.

20. septembril alanud kampaania “Nädal Tuleviku Nimel” kulmineerub meeleavaldustega Tallinnas, Tartus, Pärnus, Rakveres ja Kärdlas. Tegu on neljanda suurema meeleavaldusega, kuid koolinoored nii Tallinnas kui ka Tartus on kogunenud reedeti Tartu raekoja platsil ning Tallinnas Riigikogu ees juba 30 korda alates selle aasta märtsikuust.

20. – 27. septembril toimub ülemaailmne kampaania “Nädal Tuleviku Nimel”, mille käigus Fridays For Future noored üle maailma korraldavad meeleavaldusi ning keskkonna- ja kliimakriisi-teemalisi üritusi. “Mitmel pool maailmas sai nädal stardipaugu suurte massimeeleavaldustega 20. septembril, mil tänavatele tuli kokku ligi 4 miljonit inimest, ent see oli põhimõtteliselt kohalike korraldajate vaba valik, kummal reedel suurem meeleavaldus korraldada. “Mõni imestas eelmisel reedel, et kas meil unustati ära. Ei unustatud, Eestis lihtsalt otsustasime 27. septembri kasuks,” ütleb Kristin Siil. Üle maailma toimub meeleavalduste teises laines praeguse seisuga 2224 kliimastreiki, peale Eesti avaldatakse tuleval reedel meelt ka näiteks Hispaanias, Alžeerias, Portugalis, Ungaris ja mitmel pool Ameerika Ühendriikides.

Nädala jooksul korraldatavate ürituste eesmärk on suurendada inimeste teadlikkust kliimakriisist ja viisidest, kuidas saaks probleemi lahendamisele kaasa aidata. Üritused on suunatud üksikisikutele, ent suure meeleavalduse eesmärk on veelkord valitsuse südametunnistusele koputada. Eesti koolinoored on streikinud alates selle aasta märtsist, kuid valitsuse osalus kliimakriisi küsimuses on jäänud pelgalt kommentaaride tasandile. “Pigem on Eesti valitsus astunud samme just vastupidises suunas. Euroopa Liidu 2050. aastaks kliimaneutraalsuse saavutamise eesmärki ei toetatud, selle asemel investeeritakse uue põlevkiviõlitehase näol iganenud ja surevasse tööstusesse. Näeme küll, et kaljuserv paistab, aga tundub, et valitsus tahab ikka veel otse selle poole kihutada. See näitab, et meeleavaldused ja streigid on ikka veel vajalikud ja on ülioluline, et igaüks annaks oma panuse,” sõnab Henri Holtsmeier, Tartu kliimastreikide korraldaja.

Tallinna streigid kõneleb teiste seas Marek Strandberg ning esinevad räpiartist Seadusekuulekus n’ Co. Tartus astuvad meeleavalduse raames lavale Kangelased ning Pärnus teeb etteaste laulja Karita Üksvärav.

Ürituste korraldaja Fridays For Future on ülemaailmne noorte protestiliikumine, mille eesmärk on survestada valitsusi tegutsema elukeskkonna taastamise ning kliimakatastroofi vältimise nimel. Meeleavalduste ja koolistreikidega jätkatakse seni, kuni valitsus on võtnud vastu konkreetse kava selle saavutamiseks ning asunud seda täitma.

Rohkem infot
“Nädal tuleviku nimel” https://www.facebook.com/events/520178575408792/
“Üldstreik tuleviku nimel” https://www.facebook.com/events/520178575408792/

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht