Uus aasta algab tele-luulega!

Anneli Tõevere-Kaur

Algava aasta igal õhtul rõõmustab ETV kirjandushuvilisi vaatajaid, tuues eetrisse luuletused. Oma tekste loevad luuletajad ise. Autorite hulgas on meie luuletajate paremik, alates noortest, kes on peatselt sisenemas Eesti kirjandusse ja kellele see on heaks väljundiks enese tutvustamisel. Muidugi on kohal tuntud luuletajad -- Kareva, Hirv jpt.

Luuletusi valib ja igaõhtust mõneminutist saadet toimetab Jürgen Rooste. Ta leiab, et uus algatus on väga tähtis. “Eestis räägitakse päris palju sellest, et lugejad ja kirjanikud on lahku kasvanud. Eks ole siin oma osa ka sellel, et kirjanikke teleekraanil näha pole olnud, pääle mõne üksiku erandi. Ühel hiljutisel üritusel pidas paar inimest publikust Doris Karevat Debora Vaarandiks. Asi on tõsine. Seda tõsisem, et 1990ndad ja uue sajandi algus tõi eesti luulesse väga palju uusi säravaid tegijaid. Aeg aga läheb ja neid pole tänini pea üldse üles võetud. See võlg saab nüüd tasutud,” räägib Rooste.
 
Luuletajate valik on laiahaardeline ja põnev. Rooste ütleb, et segamini on paisatud elavate klassikute ja noorte tuliste kirjutajate, melanhoolsete enesevaatlejate ja ühiskonnakriitiliste kaakide tekstid. “Kui autoreid ja tekste valisin, lähtusin põhimõttest, et leian asjad-asjakesed, mis on praegu tulipunktis. Tekstid, mida ma ise selles ajas, milles me elame, teleekraanilt kuulda ja näha tahaks,” selgitab Rooste. Ta loodab, et see ei jää üheaastaseks projektiks, sest luuletajaid leiab veel ja veel.
 
“Pean kurvastusega tõdema, et mõnest autorist pidime loobuma, sest mõni on ise nii pelglik, et kardab kaameraid või ei taha muid töid-tegemisi pooleli jätta või pole ammu midagi kirjutanud vms. See-eest need, kes tulid ja lugesid, peaks 2009. aastaks jutu- ja kõneainet pakkuma küll. Ja võib juhtuda, et head vaatajad ei saa mitte ainult teada, kuidas näeb ikkagi välja Doris Kareva, vaid märkavad veel hulka uusi, põnevaid, noori ja ilusaid poeete ja poetesse. Olgu siis 2009 säärasel vaiksel moel ka luuleaasta,” rõõmustab Rooste.
 
Luuletused on alates 1. jaanuarist sissejuhatuseks ETV hilisõhtustele saadetele – eetris igal õhtul pärast kella üheksast AK-d. Režissöör Maarja Pärsim, toimetajad Jürgen Rooste ja Joonas Hellerma, tegevprodutsentKadi Priske.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht