Uus orkestriprojekt sekkub eesti muusikaharidusse
Märtsi algul annab uus orkestriprojekt Eesti LAB-orkester neli kontserti kahes Tallinna koolis: Rahumäe Põhikoolis ja J. Westolmi Gümnaasiumis (4. ja 6. III). Projekti eesmärk on tutvustada koolinoortele klassikalise muusika ja orkestrimängu olemust. Idee pärineb Leonard Bernsteini ja New Yorgi Filharmoonikute noortekontsertidelt (Young People’s Concerts), kus koolinoortele seletatakse klassika muusika olemust ja tutvustatakse orkestri funktsioneerimise põhimõtteid. Nii nagu Bernstein, soovib ka Eesti LAB-orkester suurendada noorte huvi süvamuusika vastu.
Erinevalt tavalisest kontserdisituatsioonist soovib Eesti LAB-orkester oma ettevõtmisega tuua muusikat noortele lähemale – muusikud külastavad kooli, mitte õpilased kontserdisaali. Nii saavad noored tutvuda muusikaga oma loomulikus ja mugavas keskkonnas, kuid seejuures toimub muusika kuulamine ja kogemine vahetult ja lähedases kontaktis muusikutega. Põhiidee on pakkuda noortele muusika lähitunnetust ja selleks on muudetud ka lavalist asendit: õpilased istuvad keset lava, niiöelda muusika keskel. Neile tutvustatakse orkestripille ja antakse võimalus näha lähedalt “ehtsat muusikut”. Repertuaar sisaldab läbilõiget muusikaklassika paremikust barokist tänapäevani, kuid eesmärk pole tervikteoste esitamine. Pigem suunatakse noore kuulaja tähelepanu muusika väljendusvahendite (meloodia, harmoonia, rütm, tämber jne) äratundmisele ja analüüsimisele, samuti arendatakse õpilaste ja muusikute dialoogi, leidmaks ühiseid kokkupuutepunkte.
Enne kooliprojekti astub Eesti LAB-orkester aga üles kontserdiga Lauluväljaku Klaassaalis. 21. veebruari kontsert kuulub Tallinna talvefestivali kavva ja sünnib koostöös Pille Lille Muusikute Fondiga. Veerandsajast muusikust koosnev orkester annab koos saksofonisti Virgo Veldiga kontserdi, mis erineb pisut tavapärasest praktikast.