Valmis Eesti kohanimesid tutvustav mahukas teatmeteos

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Keele Instituudis esitletakse 16. juunil kell 13 „Eesti kohanimeraamatut“. See on esmakordne eestikeelne kokkuvõte Eesti kohanimedest, nende vanusest, kujunemisest ja etümoloogiast.
Kohanimeraamat esitab põhiartiklitena kõik Eesti ametlikud külanimed 2015. a lõpu seisuga ja valikuliselt teisi XX sajandi külade nimesid, samuti loodusnimesid ja piirkondade nimesid. Kuna kaugeltki kõigi külanimede lugu pole seni uuritud, siis sisaldab teos rohkesti uut teavet.
Esitatud on nime hääldus, kohakäänete kasutus, kihelkonna- ja mõisakuuluvus, lühike kohalugu jpm. Sõnaraamatus on 6211 artiklit, sh kõik ametlikud külanimed, valik muid asulanimesid ning tähtsamad piirkondade ja looduskohtade nimed. Mitmele artiklile on lisatud viipenimed ja kohapärimus, raamatu lõpus leidub kaardilisa.
Illustreeritud ja suureformaadiline raamat sisaldab  üle 1000 lehekülje.
Raamat sündis Eesti Keele Instituudi koostöös Võru Instituudi ja Eesti Kirjandusmuuseumiga, samuti kaasati paljusid teisi asutusi ja üksikuurijaid. Töö kestis kokku seitse aastat. Raamatut on retsenseerinud nimekad ajaloolased ja keeleteadlased “Kohanimeraamat on hea näide eri institutsioonide, asutuste ning teadlaste tulemuslikust koostööst. Tähelepanuväärne on EKI kohanimede uurija Marja Kallasmaa panus, kes koostas ligi pooled raamatu artiklid.
“Eesti kohanimeraamat” on mõeldud kasutamiseks laiale lugejaskonnale, kohanimed puudutavad meid kõiki, ” sõnas EKI direktor Tõnu Tender.
„Ehkki pealkirja järgi kohanimeraamat, nägi selle kontseptsioon uudsena ette kohakesksust, st artiklid käivad eeskätt koha ja selle eri nimede kohta. Paljudel juhtudel tuli sellest siiski loobuda, sest varasemaid kirjapanekuid on võimalik tänapäeva kohanimedega ühendada üksnes keeleliselt ja nimelooliselt, mitte täpse geograafilise asukoha poolest. Kohad muutuvad kiiremini kui nimed,“ tõdes Marja Kallasmaa, raamatu üks põhilisi autoreid ja kaastoimetaja.
„Haridus- ja Teadusministeerium on toetanud raamatu koostamist programmi „Eesti keel ja kultuurimälu“ kaudu ligi 150 000 euroga, pidades silmas selle kultuuriloolist väärtust ja tähendust eestlaste identiteedile,“ ütles ministeeriumi keeleosakonna juhataja Piret Kärtner.
Kohanimeraamat võib abiks olla eesseisvas omavalitsusreformis, sest avab nimede tausta ja pakub teavet nende vanuse kohta. Esitlus korraldatakse koostöös Rahandusministeeriumi juures tegutseva kohanimenõukoguga.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht